Bornova'da Kursiyer Oyunları Festivali başladı

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) tarafından düzenlenen 30. Yıl “Tiyatro Büyükpark’ta” Kursiyer Oyunları Festivali “Müfettiş” oyunuyla başladı. Yıl boyunca BBŞT’de eğitim alan 11 grubun sahneye çıkacağı Festival, 7 Haziran’a kadar devam edecek.

Bornova'da Kursiyer Oyunları Festivali başladı

Festival’ın ilk oyunu olan Nikolai Gogol’un yazdığı, Hakan Taner Yıldırım’ın yönettiği Yetişkin Kursiyer Grubu’nun sahnelediği Müfettiş, Nisan ayı boyunca 5 kez Uğur Mumcu KSM Sevda Şener Sahnesi’nde oynandı ve büyük ilgi gördü. 

Usta oyuncuları aratmadılar

Kursiyer oyuncular, yönettiği kente kılık değiştirmiş bir müfettiş geleceğini öğrenen Kaymakam, bütün bürokratlarını toplayıp müfettişin en iyi biçimde ağırlanması talimatını verdiği ancak herkesin birkaç günlüğüne kasabaya gelen iyi giyimli Hlestekov'u beklenen müfettiş zannettikleri oyunda ortaya koydukları performansla usta sanatçıları aratmadı.

Kitabını getir, biletini al

22 Nisan’da Müfettiş oyunuyla başlayan, bir buçuk ay sürecek festival kapsamında çocuk, gençlik ve yetişkin kursiyer olmak üzere toplam 11 grup bütün sezon çalıştıkları oyunlarını Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin Sevda Şener Sahnesi’nde ve Çok Amaçlı Salonu’nda, Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu ve Büyükpark  içinde sahnelemeye devam ediyor.  Kursiyer Oyunlarını izlemek isteyen sanatseverler, oyun günleri okudukları bir roman, öykü ya da çocuk kitabını getirerek “Tiyatro Büyükpark’ta” Festivali’ne bilet alabiliyor. BBŞT, “Tiyatro Büyükpark’ta” Festivali’nde toplanan kitaplarla ihtiyacı olan bir köye 30. Yıl Kütüphanesi kuracak. Bu arada 27 Mayıs Cumartesi günü saat 21.30’da Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu’nda BBŞT’nin 30 yıllık oyun müzikleri repertuarıyla bir konser de verilecek.

İşte oyunlar

Müfettiş (Yetişkin Kursiyer Oyunu),  Leonce ile Lena (Yetişkin Kursiyer Oyunu), Dilenci veya Ölü Köpek (Sokak Oyunu - Yetişkin Kursiyer Oyunu), Babil’e Bir Melek İndi (Yetişkin Kursiyer Oyunu), Lysistrata (Kadınlar Savaşı) (Yetişkin Kursiyer Oyunu), Midas’ın Kulakları (Gençlik Kursiyer Oyunu), Anton Çehov Kısa Oyunlar (Gençlik Kursiyer Oyunu), Barış (Gençlik Kursiyer Oyunu), Ak Masal Kara Masal (Çocuk Kursiyer Oyunu), Pijama Partisi (Çocuk Kursiyer Oyunu), Yağmurla Gelen (Çocuk Kursiyer Oyunu)

Oyun tarihleri ve saatleri ile ilgili ayrıntılar “@sehirtiyatrosu” instagram adresinden ya da Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu facebook adresinden öğrenilebiliyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0