Başkan Soyer'den Buca Cezaevi yorumu: Yeşil kazandı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, mahkemenin rezerv alan ve iptal kararı ile ilgili "Buca cezaevi yıkıldı.

Başkan Soyer'den Buca Cezaevi yorumu: Yeşil kazandı!

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk TV’de katıldığı programda Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

SÜTÜ DEVLETİN VERDİĞİ FİYATIN ÜSTÜNDE ALIYORUZ
Bayındır’da açılan süt fabrikası ile süt fiyatlarını dengelediklerini belirten Başkan Soyer, “Biz cumhuriyetin bekçisiyiz. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin yerelde takipçiliğini yapmaya çalışıyoruz. Biz İzmir’de toplumsal barışı sahiplenmeye çalışıyoruz. Biz İzmir’de fabrikalar açıyoruz, su fabrikası açtık, geri dönüşüm fabrikası açtık. Bölgedeki süt fiyatlarını belirleyen bir fabrika burası… Eskiden büyük fabrikalar düşükten süt alıyordu ancak şimdi bizim fiyatın altına alamıyor. Kamunun üretimin içinde olması önemli... Biz koyun ve keçi sütünü devletin verdiği fiyatın üstünden satın alıyoruz. Küçük üreticiyi teşvik etmek istiyoruz. Çeşit çeşit peynir yapıyoruz. Bunları İzmirli markası ile Kanada’ya, ABD’ye ihraç etmeye başladık” dedi.

FABRİKANIN GELİRİ İLE 400 ÇOCUK OKUYACAK
Seferihisar’ın Bademli Mahallesi’nde “Başka Bir Tarım” adında bir tarım okulu açacaklarını söyleyen Soyer, “Şimdi 27 Ocak’ta okul açıyoruz. Köy Enstitüsü mantığı ile başka bir tarım okulu açıyoruz. Bademler köyünde yapılacak bu. Adı Başka Bir Tarım… Bugünkü tarım politikalarının sadece büyük ölçekli büyük sanayicinin yaptığı modele dönüştü. Bunu değiştirmek lazım. Küçük üreticiyi doğduğu yerde doyurmak lazım ki kent ve kır arasındaki denge bozulmasın. Doğduğu yerde doymazsa küçük üretici kente göçüyor, gecekondulaşma, ucuz işgücü benzeri şeylerle kentin de dengesi bozuluyor. Bu nedenle başka bir tarım okulunda tarım teknikerlerinin yetiştirilecek. Bu fabrikanın geliri ile okulda okuyacak 400 çocuğun eğitim masraflarını karşılayacağız. Bir yandan üreticiye sahip çıkıyoruz, bir yandan edilen karla okuldaki çocukların masrafını karşılayacağız” şeklinde konuştu.

NARLIDERE METROSU VE ÇİĞLİ TRAMVAYI, ŞUBAT’TA AÇILIYOR
Atatürk devrimlerine icraatlarla sahip çıkmak için çabaladıklarını belirten Başkan Soyer, “Biz İzmir'i demir ağlarla örüyoruz. Cumhuriyet devrimleri böyle bir vizyon koymuş önümüze. Bundan dolayı bunları yapıyoruz. Biz bu sene Şubat ayı içinde hem Çiğli Tramvayı’nı hem Narlıdere Metrosu’nu açıyoruz. Buca Metrosu'nda dev köstebeklerini indirip dev tünelleri açacağız” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK TÜRKİYE'NİN YEREL YÖNETİCİLERİNİN HAKKINI SAVUNACAĞIM
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclisi Başkanlığı'na seçilmesi ile ilgili konuşan Başkan Soyer, yeni görevin Türkiye’deki belediyelerin temsili edilmesi ve kaynak bulabilmesi açısından büyük avantajlar sağlayacağını belirtti.

Soyer açıklamasında “Bu ödül gibi görev. Avrupa konseyi 3 yapıdan oluşuyor. Bölgeler komitesi 46 ülkede 130 bin birimin temsil edildiği bir meclis. 46 ülkede parlamenterlerin yer aldığı bir meclis. Üç yapı bir arada çalışıyor ve başkanlıkları var. Ben Bölgeler Komitesi’nin meclis başkanlığı görevine getirildim.  Avrupa konseyindeki en büyük konsey bu ve ben oy birliği ile seçildim. Biz Avrupa ile iç içe yaşıyoruz. Fakat onların aldıkları kararlara müdahil olamıyoruz, sadece uygulayıcısı konumunda kalıyoruz. Biz Avrupa'dan uzak durdukça özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan uzaklaşıyoruz. Biz hayatın yerelden aktığını biliyoruz. İnsanların sorununu çözmek istiyorsanız önce yereldeki sorunları çözmeniz lazım. Tüm krizlerin çözümü yerelde… İnsanların bireysel olarak çözümlere katılmasında... Bu nedenle liderlerin aldığı kararların uygulanmasını sağlayacak olan bölgeler meclisi olacak. Bizimle ilgili alınacak kararların karar alınma sürecine müdahil olunması sürecine dahil olacağız. Bu süreçte sesimizi duyuracağız. 130 bin yerel yöneticinin temsilcisi olacağım. En çok Türkiye'nin yerel yöneticilerinin hakkını savunacağım. Avrupa'nın kaynakları var. Bizim bunlardan erken haberimiz olacak ve kaynakların hangi başlıklarla çıkacağı, hangi şehirleri kapsayacağı yönündeki alınacak kararların içinde olacağız. Biz pandemide Buca Metrosu için 490 milyon Euro kaynak bulduk. Bunu niye verdiler? İzmir 2022 yılında Avrupa ödülünü aldı. Avrupa değerlerini en iyi temsil eden şehir seçildik. Bu nedenle kaynaklar açılıyor. Kimsenin bulamayacağı düşük faiz oranları ile krediler bulabiliyoruz, hibeler bulabiliyoruz. Bunu sadece İzmir için değil şimdi tüm Türkiye için yapabileceğim” dedi.

KAVALA TEPKİSİ: AKIL ALINACAK GİBİ DEĞİL
Osman Kavala’nın tutuklanma süreci ile ilgili gelen soruya Soyer “Akıl alınacak gibi değil... Yerel mahkeme anayasa mahkemesinin kararını uygulamıyor. Osman Kavala 6 aydır hiçbir gerekçe gösterilmeden içerde tutulabiliyor. Bunlar hepimizi için çok üzücü ve utanç verici. Cumhuriyet adalettir ve elbette bu adalet tecil edilecektir” açıklamasını yaptı.

Başkan Soyer, Buca Cezaevi alanı ile ilgili de " Buca cezaevi yıkıldı. Orada bir cezaevi vardı Buca’da. Çok şükür o kaldırıldı. Bunu için minnettarız. Bundan sonra oraya binalar, lojmanlar yapılması ile ilgili kararlar alındı. Biz itiraz ettik ve itirazlarımız kabul oldu. Orası bizim önerdiğimiz gibi tamamen bir yeşil alan olacak. Yeşil kazandı. Bu nedenle çok gururlu ve mutluyuz. 14 Şubat’ta Çiğli Tramvayımızı açacağız. Aynı ayda Narlıdere Metrosu’nu açacağız. Bir yandan Buca Metrosu tıkır tıkır devam ediyor, hatta erken bitecek. Raylı sistemler çok daha temiz, ucuz, kolay... Üstelik yer altına aldığınız için yer üstünde müthiş bir rahatlık sağlıyorsunuz. Yukarıdaki trafik sıkışıklığı ortadan kalkıyor ve insanlar büyük konfora kavuşuyor. Biz çok fazla altyapı yatırımı yapıyoruz. Bunların büyük bir bölümü gözükmüyor tabii ki. Yeraltında yapıyorsunuz çünkü…" ifadelerini kullandı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0