Başkan Sandal'dan "Bayraklı'yı da afet bölgesi ilan edelim" çağrısı

Bayraklı Belediyesi’nin Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal emsal artışı ile ilgili mahkemece verilen yürütmeyi durdurma kararı sonrası yapılan eleştirilere cevap verdi.

Başkan Sandal'dan "Bayraklı'yı da afet bölgesi ilan edelim" çağrısı

Başkan Sandal “Biz emsal artışını sizin yüzünüzden yaptık. Çünkü deprem sonrası Bayraklı’yı geride bıraktınız, depremzedeleri kaderine terk ettiniz. Eğer samimiyseniz, gelin meclisimizde bir karar alalım ve Bayraklı’nın da afet bölgesi ilan edilmesini sağlayalım. Biz emsal kararını geri çekelim, depremzedelerin evlerini de devlet yapsın. Hodri meydan! Gelin samimiyetinizi görelim” dedi. Başkan Sandal’ın bu çağrısına muhalefet meclis üyeleri karşı çıkarak reddetti.

Bayraklı Belediyesi mart ayı olağan birinci meclis oturumu Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yönetiminde gerçekleşti. Toplantıda deprem süreçleri ve mahkeme tarafından yürütmesi durdurulan emsal artışı kararı konularında tartışmalar yaşandı.

‘HERKES KENETLENDİ’
Türkiye’de 10 ilde etkili olan deprem faciasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Bayraklı’da da depremi yaşadık ama bölgedeki afeti anlayabilmek için bölgeye gitmek lazım. TV ekranlarından gördüğümüzle, oradaki hayatın içindeki mesele çok farklı... İnşallah bir an önce yaralarımızı sararız. Vatandaşlarımız çadırlara, konteynerlere bir an önce kavuşurlar. İnşallah bir an önce konutlar yapılır. İnşallah bu afeti bir an önce ortadan kaldırırız. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her yurttaşın her şeyi bir tarafa bırakıp nasıl kenetlendiklerine şahit olduk. Bu ülkenin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi, hepsinin kenetlendiğini gördük. Sayı daha da artmış olabilir ama bölgeye şu ana kadar 25 tır gönderdik, 200 çadır gönderdik, birkaç gün içinde 100 çadır daha göndereceğiz, arkasından 150 çadır ve 50 konteyner göndereceğiz. Bunların tamamı yurttaşlarımız eliyle yapılıyor, biz Bayraklı Belediyesi olarak aracılık yapıyoruz” diye konuştu

‘YARDIMLAR DURMUYOR’
Deprem bölgesinden Bayraklı’ya göç eden depremzedeler için duyarlılık çağrısı yapan Başkan Sandal, “Bayraklı’da bu sayı 5 bine yaklaştı. Bu vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da duyarlılık göstermeliyiz. Yurttaşlarımızın duyarlı olduğunu biliyorum. İzmir’de belki başka da vardır ama belki de cumartesi-pazar açık olan tek belediyeyiz, yardımlar durmuyor. Bu yardımlarda hepimizin içindeki heyecanı artıran şey; bu bir siyaset değil, her inançtan, her kimlikten, her görüşten arkadaşımız canla başla kampanyaya destek oluyor. Biz de bunları yerine ulaştırmakla ilgili üzerimize düşeni yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘SİZİN YÜZÜNÜZDEN’
AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından (TMMOB) açılan dava sonucunda; İzmir 5. İdare Mahkemesi’nin; Bayraklı Belediye Meclisince kabul edilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesince onanan emsal artışıyla ilgili imar plan notu hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle ilgili konuştu. AKP’li Aktaş’ın eleştirilerine yanıt veren Başkan Sandal, şunları söyledi: “Jeolojik etütlerin olmadığı bir bölgede plan revizyonu yapılıyor. Emsal artışı kararımız, durumun aciliyeti ve kamu yararı ile ilgili bir mesele… Plan revizyonunu yapamazdık çünkü bölgenin jeolojik etütlerinin olması gerekiyordu, İzmir Büyükşehir Belediyemiz bölgenin jeolojik etütlerini tamamladı, bu da 2 yıl sürdü. Jeolojik etütleri olmayan bir bölgeyle ilgili, ‘Neden plan revizyonu yapmadınız?’ demek, politik bir tavırdır. Neden emsal artışı yaptık? Vallahi billahi sizin yüzünüzden, Kur’an çarpsın sizin yüzünüzden!”

İKİ KENT KIYASLAMASI
Başkan Sandal “Niye yaptık biliyor musunuz? Sizin ikircikli yapınızdan dolayı, size oy vermeyeni kendinize düşman görmenizden kaynaklı. Vatandaşın derdi mi var tasası mı var buna bakmadan oy verip vermediğine bakıyorsunuz. İki kent ile ilgili kıyaslama yapacağım; Elazığ ve Bayraklı… Elazığ’a yapılan yatırımlara ‘hayır’ demiyoruz, vatandaşlarımızın helal hakkıdır, devletimizin yapması gerekir. Asıl mesele, bu işi neden Bayraklı’da yapmıyorsunuz? Bayraklı’da depremin şiddeti 6.9, Elazığ’da 6.5, Bayraklı’da vefat sayısı 117, Elazığ’da vefat sayısı 41, yıkılan bina sayısı aşağı yukarı aynı… Binanın hasar durumuna bakmaktan vazgeçmeliyiz, risk durumuna bakmalıyız. Ağır hasarlıya ev yapılıyor ama orta ve az hasarlı, vatandaşa bırakılıyor. Devlet, üzerindeki yükümlülüğü orta ve az hasarlıyla hibe ediyor. Elazığ’da orta ve az hasarlıları da ağır hasar kapsamına aldınız. Bayraklı’da niye almadınız? Bayraklı Belediyesi’ne AFAD’dan gelen para 3 milyon var, afetin toplam süreciyle ilgili kamuoyuna söylenenlerden, demeçlerden bilgilere göre ise 35 milyon civarında… Bu paranın Elazığ’daki karşılığı 560 milyon ve kenti yeniden afete maruz bölge ilan ediyorsunuz. Bayraklı’ya bunu yapıyor musunuz? Emsal artışını; kendi kaderine terk edilen, cebinde para olmayan vatandaşa can suyu olması için, vatandaşın 1 milyon 200 bin lirasını 600 bine düşürmek için yaptık. Bunu da meclislerimizde beraber geçirdik.”

‘GELİN, YAPIN’
Hükümete çağrıda bulunan Başkan Sandal, “Eğer gerçekten bu meseleyi çözeceksek, buradan AK Parti ve MHP grubu aracılığıyla Cumhur İttifakı temsilcilerine çağrımız olsun; şu an devleti yönetiyorsunuz, gelin emsal artışı işlerinden vazgeçelim. Vatandaşın arsası hazır, devlet gelip bu evleri afet kapsamında yapsın ve vatandaşa versin, vatandaş da 2 yıl ödemesiz kalan süreyi de 600 bin olarak devlete ödesin. Bunu yapmazsanız vatandaşı sizin merhametinize bırakmayız. Çünkü siz, size oy vermeyenlere merhametsizsiniz. Onca yaşanan afette sadece Bayraklı’yı bir tarafta bıraktınız. Önerimiz bu… Gelin yapın” ifadelerini kullandı.

‘DEVLET SİZE Mİ KALDI?’
AKP’li Özgür Hızal da söz alarak eleştirilerini sıraladı. AKP’li Hızal’ın konuşması esnasında araya giren Başkan Sandal, rezerv alandaki konutların depremzede dışındaki şahıslara da verileceği hakkındaki iddiaları hatırlattı. Başkan Sandal, “Çevre ve Şehircilik’ten bir yetkilimiz çıkıp açıklama yaparsa, rezerv alandaki konutların depremzede dışında kimseye verilmeyeceğini söylerse biz de rahatlayacağız. İddialar da ortadan kalkacak. Ama bunu, siz söylüyorsunuz, ilçe başkanınız söylüyor. Bir milletvekilinin, bir meclis üyesinin bir ilçe başkanının deprem konutlarının depremzedelere verileceğini söyleme yetkisi mi var? Nerede Çevre Şehircilik İl Müdürü? Devlet size mi kaldı? Devletin kurumları var. Öyle yağma yok” dedi. Bunun üzerine AKP’li Hızal, “Yalan bilgi veriyorsunuz, ‘AK Partili meclis üyeleri TOKİ’den yer aldı’ diyecekseniz, bu yalan bilgidir” ifadelerini kullandı. Bu esnada AKP’li Hızal ve Başkan Sandal arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. AKP’li Hızal’a tepki gösteren Başkan Sandal, “Bu hakarettir, yalancı sizsiniz. Siz devleti temsil edemezsiniz. Depremzedenin tamamı bunu sokakta konuşuyorsa ben bu kentin şehr-i eminiyim, nen bana gelen her iddiayı söylerim. Bir tek konutu depremzede dışında birine verin, el mi yapan bey mi yaman göreceğiz” açıklamalarında bulundu.

‘AFET BÖLGESİ OLSUN’
Bayraklı’nın afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgili çağrısını yineleyen Başkan Sandal, “Gelin hep birlikte mecliste bir karar alalım; hodri meydan, gelin Bayraklı’nın afet bölgesi ilan edilmesini sağlayalım. Samimiyetimizi görelim. Tüm tartışmaları bitirmiş oluruz. Kim Bayraklı’nın derdinin çözülmesini istiyor kim siyaset yapıyor vatandaş da görsün. Var mısınız?” diyerek AKP’li ve MHP’li meclis üyelerine seslendi. Başkan Sandal’ın bu çağrısına AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri karşı çıkarak öneriyi reddetti.

TANSİYON YÜKSELDİ
Meclis toplantısının sonuna yaklaşılırken MHP’li meclis üyesi Muhammet Şahin söz alarak Başkan Sandal’ı eleştirdi. Şahin’in yüksek sesle konuşmasına CHP’li meclis üyesi Gamze Gül Çamur, tepki gösterdi. CHP’li Çamur, bağırarak konuşma konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli üzerinden örnek vererek MHP’li Şahin’e eleştirdi. MHP’li Şahin, CHP’li Çamur’a sert çıkarak özür dilemesini istedi, “Lidere hakaret edemezsin” çıkışında bulundu. CHP’li Çamur da hakaret etmediğini eleştirdiğini belirterek, “Kimi eleştirip eleştirmeyeceğime siz karar veremezsiniz” dedi. Bunun üzerine tansiyon yükseldi, CHP’li Çamur ile MHP’li Şahin arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0