Bartın'da maden ocağında patlama: Can kaybı 28’e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bartın'daki patlama sebebiyle can kayıplarımızın sayısı 28’e ulaştı.

Bartın'da maden ocağında patlama: Can kaybı 28’e yükseldi

İstanbul’da 6, Bartın’da 5 olmak üzere toplam 11 hastamızın tedavisi için gereken her şey yapılıyor” açıklamasını yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın Amasra’da maden faciasının yaşandığı bölgede açıklama yaptı. Bakan Dönmez, “Şu anda 15 arkadaşımız maden ocağında, aramalar hala devam ediyor. Bir galeride patlamanın akabinde oluşan bir yangın söz konusu” dedi. Dönmez ayrıca, 10-11 işçinin yangının devam ettiği bölgede olduğu bilgisini verdi. Bakan Soylu ise “Arama kurtarma çalışmalarıyla kurtarılmaya çalışılan 15 madencimiz var” bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden faciasında can kaybının 28’e ulaştığını açıkladı. Koca’nın sosyal medya mesajı şöyle:

“Bartın'daki patlama sebebiyle can kayıplarımızın sayısı 28’e ulaştı. İstanbul’da 6, Bartın’da 5 olmak üzere toplam 11 hastamızın tedavisi için gereken her şey yapılıyor.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’ın Amasra ilçesinde maden faciasının yaşandığı bölgede açıklama yaptı.

Soylu, 26 maden işçisinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Soylu’nun açıklamasından kısa bir süre sonra, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaşamını yitirenlerin sayısının 28’e yükseldiğini bildirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Dün akşam saat 18.15 sularında maalesef bulunduğumuz alandaki işletmede bir patlama meydana geldi ve ardından hem Bartın Valimiz hem sayın milletvekilimiz, kaymakamımız ve buradaki bütün arkadaşlarımız, belediye başkanımız buraya intikal ettiler. O andan itibaren de işletmenin yöneticileriyle beraber tüm Türkiye burada nasıl bir patlama olduğunu ve sonuçlarının ne olduğunu duymaya başladı. Başımız sağ olsun. Ülkemizin başı sağ olsun ve geçmiş olsun. Tüm madencilerimize geçmiş olsun. Başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İlk açıklamalarımızda o vardiyada 110 madencimizin çalıştığını ifade etmiştik. Aynı zamanda kritik yerde 49 madencimizin çalıştığını söylemiştik. Ardından da burada bütün kurumlarımızın ortak çalışmasıyla gelişmeleri de sizle paylaşmıştık. Şimdi de son durumu paylaşmak için karşınızdayız. 110 vardiya çalışanımızdan 26 madenci kardeşimiz şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

“ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARIYLA KURTARILMAYA ÇALIŞILAN 15 MADENCİMİZ VAR”

6’sı Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçaklarıyla birlikte İstanbul’da Şehir Hastanesi’ne götürüldü. Yaralı bir şekilde orada tedavi görüyorlar. 5’i şu anda Bartın’da. 3’ü Bartın Devlet Hastanesi, 2’si de özel hastanede olmak üzere 5’i Bartın’da tedavi görüyor. 11 kardeşimizde hayati durumlarıyla ilgili herhangi bir risk olmadığını sağlık birimlerimiz, Sağlık Müdürümüz, başhekimlerimiz bize ilettiler. Biz de hastaneye gittiğimizde bu değerlendirmeleri kendilerinden aldık. Bu patlamadan hemen sonra sağ çıkan artı kurtarılan toplam 58 madencimiz, şu anda aşağıda değerlendirdiğimiz arama kurtarma çalışmalarıyla kurtarılmaya çalışılan 15 madencimiz var.

Olayın olduğu ilk saatten itibaren, gerek Enerji Bakanlığı’nın tüm ekipleri ülkemizin birçok noktasından gerek buradaki hemen var olan, müdahale eden ekipleri anında arama kurtarma çalışmalarına başladılar. Sağlık Bakanlığı’nın bütün ekipleri UMKE, AFAD ve bütün kurumlarımızın bütün ekipleri buradaydılar. Bütün arama kurtarma çalışmalarına katıldılar. Ben size vefat eden kardeşlerimizin isimlerini de söyleyeceğim.

Ali Doğru, Aziz Köse, Berkay Pınarcıoğlu, Emrah Kaban, Enes Aydın, Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Gökhan Mercan, Murat Ergin, Rahman Özçelik, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz, Serkan Nakaş, Şuayip Okul, Yener Saygın, Mehmet Kara, Rasim Bulut, Sabri Akdere, Murat Öztan, Serhat Kahraman, Suat Demirkıran, Yasin Çelik, Gürdal Serenli, Burhan Altun, Emrah Kaya, Rıdvan Ayyıldız...

“BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZU SÖYLEMEK İSTİYORUM”

Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailelerine sabır diliyoruz.  Aşağıda göçük altında arama kurtarma çalışmaları esnasında, şu anda kurtarılmayı bekleyen aileleri de sabır diliyoruz. Bütün milletimize de başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Büyük bir üzüntü içerisinde olduğumuzu söylemek istiyorum.  Allah bu tip olaylarla bizi bir daha karşı karşıya bırakmasın. İnşallah arama kurtarma çalışmalarında arkadaşlarımızdan umutlu bir haber bekliyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şu açıklamayı yaptı:

“MADENDE ARAMA VE KURTARMA İŞİ ÖZEL DENEYİM, TECRÜBE GEREKTİREN BİR İŞ”

“Öncelikle kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Bartın’a ve tüm yöreye başsağlığı diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Olayı haber alır almaz sayın İçişleri Bakanımız ile İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanı’mızın başkanlığında bir resmi heyette birlikteydik. Haber alır almaz da Sayın Cumhurbaşkanı’mızın izni ve talimatı ile olay yerine, buraya intikal ettik. İlk anda her vardiya da görevli olan ekipler müdahaleye başlamışlar. Yaralı olarak kurtulanlar hastaneye sevk edilmiş. Diğer arkadaşlarımızın kurtarılması içinde çalışmalar süratle başlamış. Sonrasında da yine bu bölgeye yakın olan müesseselerimizden diğer arama ve kurtarma ekipleri de Amasra Müessese Müdürlüğü’ne gelmek üzere çalışmalara aktif olarak destek vermişlerdir. Madende arama ve kurtarma işi özel deneyim, tecrübe gerektiren bir iş. Normal diğer arama kurtarma faaliyetlerinden mümkün oldukça farklı. Gerek Türkiye Taşkömürü Kurumu gerekse Türkiye Kömür İşletmeleri bu alanda sadece ülkemizde değil; dünyada da hakikaten başarı ile anılan arama kurtarma ekiplerinden bir tanesidir.

“BİR GALERİDE PATLAMANIN AKABİNDE OLUŞAN BİR YANIK VAR, YANGIN SÖZ KONUSU”

Ancak bizim ilk değerlendirmelerimiz şunu gösteriyor. Patlama anı ile birlikte oluşan yüksek basınç ve sıcaklık ile arkadaşlarımızın maalesef bir kısmını olay yerinde kaybetmiş olduk. Sayın Bakanımız da ifade etti; şu anda 15 arkadaşımız maden ocağında, aramalar hala devam ediyor. Bir galeride patlamanın akabinde oluşan bir yanık var, yangın söz konusu. Şu anda ekiplerimiz yangında orada oluşan karbonmonoksiti etkisini azaltmaya çalışıyorlar. O çalışmalar devam ediyor. Arama çalışmasına katılan arkadaşlarımızın da güvenli bir şekilde bu işleri yürütmesi gerekiyor. O açıdan biraz daha sabırla beklemek durumundayız. Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm yetkili arkadaşlarımız, teknik emniyetten sorumlu arkadaşlarımız da şu anda maden ocağında bu çalışmaları yürütüyorlar. Ben tekrar şehitlerimize rahmet diliyor, yakınlarına Allah sabırlar versin.”

Maden ocağında kurtarılmayı bekleyen 15 kişinin tam olarak nerede olduğuna dair soruya Dönmez şu yanıtı verdi:

“Tahminlerimiz var, patlamanın olduğu yer aşağı yukarı belli durumda. Aşağıdaki incelemeler de onu gösteriyor. Yerlerini biliyoruz.”

Bir gazetecinin yangın noktasının 15 işçinin kurtarılmayı beklediği yerde olup olmadığına ilişkin sorusuna ise Dönmez şöyle cevapladı:

“10-11 tanesi yangının devam ettiği bölgede. Çok büyük bir yangın değil; fakat, güvenli bir şekilde oraya girmek için yangını ve karbonmonoksit gazının bertaraf edilmesi gerekiyor. Bazı bölgelerde kısmi göçükler var. Diğer dört ya da beş işçimiz kısmi göçüklerin olduğu yerde olduğunu değerlendiriyoruz.”

“TTK ve Türkiye Kömür işletmeleri dünyada başarıyla anılan arama kurtarma ekiplerinden biridir. Patlama anıyla birlikte oluşan yüksek basınç ve sıcaklıkla arkadaşlarımızın bazıları olay yerinde hayatını kaybetmiş. Bir galeride patlamanın akabinde oluşan bir yanık ve yangın söz konusu. Şu anda ekiplerimiz orada karbondioksitin etkisini azaltmaya çalışıyorlar. Genel müdürümüz başta olmak üzere aşağıda bu çalışmaları yürütüyorlar.

Patlamanın olduğu yer aşağı yukarı belli durumda. Yerlerini biliyoruz. 10-11 tanesi yangının devam ettiği bölgede. Ama çok büyük bir yangın değil. Bazı yerlerde kısmi göçükler var. Bazılarının da kısmi göçüklerde olduğunu değerlendiriyoruz.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0