Bakan Koca’dan maske ve 24.00 cevabı!

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Rapel veya hatırlatma dozu, yarın Bilim Kurulu toplantısının gündeminde olacak" dedi. Bakan Koca, "Spor müsabakaları, sayıları belirlenerek tedbirlerle seyircili oynanabilecek" diye konuştu. Bakan Koca, saat 24.00'ten sonraki müzik yasağına ilişkin de önemli bir açıklamada bulundu. İşte son dakika gelişmesinin tüm detayları...

Bakan Koca’dan maske ve 24.00 cevabı!

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, iş yerinde gazete bulundurma yasağına ilişkin “Rehberimizde 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere geçen cuma günü gazetelerle ilgili düzenleme yapıldı. Bilim Kurulu bununla ilgili düzenlemeyi geçen cuma yaptı. Yasak kalkacak 1 Temmuz’dan itibaren” ifadelerini kullandı.

2MASKE CEVABI

MASKE CEVABI 

Koca, ‘Maskeden ne zaman kurtulacağız’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Aşıların deltaya etkisini biliyoruz. O yüzden Türkiye’de daha yoğun deltanın olmadığını görüyoruz. Ne kadar erken dönemde vatandaşımızı aşılayabilirsek o kadar deltanın yaygınlığını da azaltmış ve pandemiyi ülkemizden çıkartmış oluruz.

3

Bayrama kadar en az 1 doz aşılanma olma oranının 18 yaş üstündeki vatandaşımızın yüzde 70 oranında olmasını önemsiyoruz. Şu an rakam 2 doz aşısı olan vatandaşımızın sayısı 15 milyonu biraz önce geçti. En az bir doz aşısı olan da şu an 34 milyonu buldu. Toplamda yüzde 25 oranında çift doz aşısı olan vatandaşımızın en az bir doz aşı olma oranı ise yüzde 57’ye yaklaştı. Biz bunu bayrama kadar yüzde 70 yapmak istiyoruz. Hedef yüzde 80 üstü.”

4

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Rapel veya hatırlatma dozu, yarın Bilim Kurulu toplantısının gündeminde olacak" dedi. "Spor müsabakaları, sayıları belirlenerek tedbirlerle seyircili oynanabilecek" diye konuşan Bakan Koca, şehir hastanelerine ilişkin iddialar ile ilgili olarak ise, "Hastanelerin, binaların satışı, devri söz konusu değil. Hastaneler de binalar da arsalar da devletindir" açıklamasını yaptı.

5

Bakan Koca'nın açıklamalarının satır başları şöyle: "Fransa'nın almadığı aşı Pfizer'ın sattığı ülkelere gidebilir, Türkiye'ye gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü biz aşıyı BioNTech'ten alıyoruz.

6

Delta plus daha yok ama delta varyantı artıyor. 138 sekansı belirlenmiş hastadan bahsetmiştim, şu an 224'e çıktı. 16 ilde görülen delta varyantı, şu an 26 ilde görüldü. Ağırlıklı İstanbul olmak üzere 224 delta ve bunun 134'ü İstanbul'da."

7MÜZİK YASAĞI AÇIKLAMASI

MÜZİK YASAĞI AÇIKLAMASI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saat 24.00'dan sonraki müzik yasağının da kalkacağını ifade etti. Bakan Koca, "Biz bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz, bu yasak da kalkacak..." dedi.

8VALİ UYARDI

VALİ UYARDI 

Öte yandan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede aşının önemli yer tuttuğunu belirterek, vatandaşlara aşı yaptırmaları çağrısında bulundu. "Maalesef ilimizde aşılama arzuladığımız bir seviyede değil. 30 büyükşehirde ortalama aşılama oranı yüzde 52 iken kentimizde bu oran yüzde 35 civarında. Ülke genelinde vaka sayılarında azalma yaşanırken kentte vaka sayısında bir azalma hala görülmedi.

9

Günlük 100-120 civarında pozitif vaka tespit ediliyor. Hastanelerde Kovid-19 için ayrılan bölümlerde yüzde 30 civarında bir doluluk var. Aşılamada 81 il arasında 71. sıradayız. Tüm devlet hastanelerimizde aşılama çalışmaları saat 08.00 ile 24.00 arası, sağlık ocakları ve aile hekimliklerimizde ise saat 08.00 ile 17.00 arasında yapılıyor. Kurumların haricinde ilçe sağlık müdürlüklerine bağlı 63 ekip ve 213 personel sahada aşılama hizmetlerini yürütmektedir."

10İLK 5E GİRMEMİZ GEREKİYOR

İLK 5'E GİRMEMİZ GEREKİYOR 

Herkesin aşı konusunda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Bilmez, Kovid-19'la mücadelede Türkiye'de en iyi illerinden biri olmayı başardıkları gibi gelecek 1-2 ay içinde aşılamada da en iyi illerden biri olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 12:23

İbrahim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0