BAKAN ELVAN’DAN 128 MİLYAR DOLAR SAVUNMASI

Bakan Elvan’dan ‘128 milyar dolar’ savunması: Yöntem eleştirilebilir ama…

BAKAN ELVAN’DAN 128 MİLYAR DOLAR SAVUNMASI

Bakan Elvan’dan ‘128 milyar dolar’ savunması: Yöntem eleştirilebilir ama…

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan son günlerde gündeme oturan 128 milyar dolar konusunda ‘2017’de imzalanan protokolü’ işaret etti, ‘döviz işlemlerinin elektronik platformlarda Merkez Bankası tarafından yapıldığını’ söyledi. Elvan, “Yöntem eleştirilebilir ama yolsuzluk var denilemez” dedi.

Siyasette “kayıp rezerv” tartışması sürüyor. 128 milyar dolarla ilgili daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Salgında kullandık” derken, Hamza Dağ, “Kasada”  Nurettin Canikli “Halkın evinde” ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da 128 milyar dolar için ‘2017’de imzalanan protokolü’ işaret etti. NTV canlı yayınına katılan Bakan Elvan, ‘döviz işlemlerinin elektronik platformlarda Merkez Bankası tarafından yapıldığını’ söyledi, “Verileri açıklamak MB’nin kararı ama ben fayda görüyorum” dedi.

Bakan Elvan’ın açıklamaları şöyle:

“Merkez Bankası başkanımız geçen cuma 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin açıklama yaptı. TCMB’nin temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. MB olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor. Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemi Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir, burada MB’nin muhabir bir banka aracılığıyla bu alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştiğini görüyoruz.

Bu platformda piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankalar yer alıyorlar, herhangi bir şahıs yok. Hazine ile TCMB arasında protokol imzalandı. Hazine’ye TL’nin istikrarı konusunda yetki verilmiştir. 2017’de imzalanan protokol yasaldır. İşlemler Hazine hesapları üzerinden MB tarafından yapıldı. İşlemler elektronik platformlarda gerçekleştirildi. Platformlarda işlem yapan taraflar birbirini bilmiyor.

“YÖNTEM ELEŞTİRİLEBİLİR AMA…”

Merkez Bankası bilançosunda bu hareketler görülebilir. Dünyada da buna benzer işlemler yapan ülkeler var. Yöntem eleştirilebilir ama yolsuzluk var denilemez. Bu işin gerçek sahibi Merkez Bankasıdır, teknik düzeyde bir açıklama yapmadan benim bir açıklama yapmamın MB’nin bağımsızlığı üzerinde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadım, MB’den teknik açıklama geldiği için ben de açıklama yaptım. Verileri açıklamak MB’nin kararı, ama ben fayda görüyorum. Kesinlikle bir yolsuzluk söz konusu değil.”

“İLK ÇEYREK BEKLENTİ YÜZDE 5 BÜYÜME”

“Rakamdan daha çok ekonomik büyümenin sağlıklı-sürdürülebilir olması önemli. 2021 ilk çeyrekte yüzde 5 civarı bir büyüme bekliyoruz. İkinci çeyrekte baz etkisiyle çift haneli büyüme görürüz.”

“150 MİLYAR LİRA KREDİ TAKİBE DÜŞMÜŞ DURUMDA”

“Takipteki alacak tutarı 150 milyar TL, oranı yüzde 4. 150 milyar TL alacağa 115 milyar TL karşılık ayrıldı. Yakın izlemede 350 milyar TL var, karşılık oranı yüzde 16. Bankalar yakın izlemedeki borcun yüzde 20’sini riskli görüyor. Ekonomik reform programının yüzde 77’si bu yıl yapılacak.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0