Bahçeli'den Soyer'e sert tepki: Devşirme hastalığı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kurtuluşun 100. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmayı hedef aldı. Bahçeli açıklamasında ''tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır’’ dedi.

Bahçeli'den Soyer'e sert tepki: Devşirme hastalığı

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kurtuluşun 100. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşma sonrası ortalık karıştı. Konuşması sebebiyle Başkan Soyer Cumhur İttifakının hedefi oldu. 

‘Devşirme hastalığı’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Soyer’in ecdada ve tarihe hakaret ettiğini ileri sürdüğü açıklamasında, ‘’Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır’’ dedi. 

‘’Yunan sözcüsü’’

Tunç Soyer’in ‘Yunan sözcüsü’ olduğunu öne süren MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı" sıfatını taşıyan, Yunan sözcüsü Tunç Soyer'in "bölücü, parçalayıcı" bir üslupla Türk milletine, ecdadımıza ve bizi biz yapan değerlerimize saldırması elbette ilk değildir. Gözüken o ki son da olmayacaktır!’’ dedi. 

Kalyoncu: Tahrip ve tahrik için konuşan Soyer

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu ise, ''Soyer, İzmir'in kurtuluşu kutlamalarında yine Türk milletinin adını anmadan, işgalcinin Yunan olduğunu söylemeden konuşmuş. Evet yurdu emperyalist işgale açık tutan, iş başındaki bir kısım idarecilerin gaflet, dalalet ve hatta ihanetidir. Ancak unutmamak gerekir ki, kurtuluşun liderleri de Osmanlı kurmaylarıydı. Milli mücadelenin ilk adımını atan Osmanlı ordusunun Anadolu'ya gönderdiği müfettişi Mustafa Kemal Paşa'dır. Kazım Karabekir, I. Dünya Savaşını kaybeden Osmanlı'nın ordusunu dağıtmayan bir komutanıdır. Mareşal Fevzi Çakmak Osmanlı genel kurmay başkanıdır.Dolayısıyla İzmir'in ve Türkiye'nin işgalden kurtuluşunu, işgalcinin zulüm ve emperyalist heveslerine değinmeden Osmanlı husumeti ile kutlamayı sadece gaflet ile açıklamak mümkün değildir. 1919 Mayıs'ında işgale kapı açan valinin ihaneti İzmir halkına genellenemeyeceği gibi Tunç Soyer'in dalaleti de bugün İzmir halkına mal edilemez. Ancak bunu alkışlayan ve Tunç Soyer'i İzmir'e belediye başkanı adayı yapan parti yönetimini töhmet altına alır. Binlerce yıllık tarihimizin her anına, şerefine, anısına, acısına ve hatasına sahip çıkmak ve bunun sağladığı bir şuurla geleceğe bakmak önemlidir. Bugünü dünle kavga ettiren bir anlayış ile sadece tahrip ve tahrik için konuşan Soyer, Türk'e yaban herşeye sevgi duyduğunu daha açık nasıl söylesin!'' dedi. 


‘’Ölüsü olan bir gün, delisi olan her gün ağlarmış’’ 

Soyer için işgal komutanı benzetmesi yapan MHP’li Tamer Osmanağaoğlu, ‘’Ölüsü olan bir gün, delisi olan her gün ağlarmış" sözünü İzmirlilere her gün hatırlatan kendini bilmez bu densizin gerçek yüzünü, 9 Eylül heyecanını konser coşkusuyla yaşamak için toplanan İzmirliler bir kez daha görmüştür.  Daha önce de ifade ettiğim gibi; Tunç Soyer seni ancak ve ancak Yunanistan vatandaşlığı paklar. Çünkü 9 Eylül onlar için matem, Osmanlı onlar için düşman, Cumhuriyetin kurucu iradesi onlar için kabustur. Daha önce de dile getirmiştim. Yunan işgalinden sonra, İzmir'in başına gelen en kötü şey; Tunç Soyer'dir. Soyer'in İzmir’e hizmet etmek için çalışan bir belediye başkanı gibi değil; bu şehri istila eden bir işgal komutanı gibi davranması bunun en büyük ispatıdır’’ ifadelerini kullandı. 

İzmir’i Symrna yapma hayali

Osmanağaoğlu, ‘’İzmir'in iskelelerine, Yunan kralı Agamemnon ismini; şanlı al sancağın dalgalandığı Kadifekale için ise Pagos adını uygun gören Tunç Soyer'in yeri Gazi Paşa Atatürk'ün hemşerisi olmakla övündüğü İzmir değildir! Onun yeri ancak ve ancak denizin öte yakasıdır!  Ecdada olan kinini her fırsatta kusan Tunç Soyer ve sözcülüğünü yaptığı eşkali bozuklar şunu iyi bilmelidir: İzmir’i Symrna yapma hayali kuranlar 100 yıl önce nasıl tokat yediyse; Türk milleti o tokadı daha sert şekilde atmaya muktedirdir’’ ifadelerini kullanarak sözlerini bitirdi.  

Veysel Şahin: Pagosçu Tunç Soyer

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ‘’İzmirin kurtuluşunun 100. yıldönümünde işgalden, vahşetten, zaferden, bağımsızlıktan, Türk’ten, Atatürk’ten bahsetseydin keşke. Bağımsızlık tutkumuzu, insanlık onurumuzu ayaklar altına alan işgalci yunan ordusuydu hatırlatırım sana pagosçu Tunç Soyer’’ dedi. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0