'Altılı Masa' 28 Kasım'da kamuoyuyla paylaşma kararı aldı

Altı siyasi parti genel başkanının sekizinci toplantısı 8 saat sürdü. Liderlerin ortak açıklamasında, “Anayasa değişikliklerinin kodifikasyonu tamamlanmıştır. Altılı Masa olarak, bu çalışmayı 28 Kasım tarihinde kamuoyuyla paylaşma kararı aldık” denildi. Altılı Masa’nın bir sonraki toplantısının, 28 Kasım’da Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde yapılacağı duyuruldu.

'Altılı Masa' 28 Kasım'da kamuoyuyla paylaşma kararı aldı

Altı siyasi parti genel başkanının sekizinci toplantısı, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde bugün yapıldı. DEVA Partisi Genel Merkezi’ndeki ‘Liderler Zirvesi’ yaklaşık sekiz saat sürdü.

BİR SONRAKİ ZİRVE, 28 KASIM’DA DEMOKRAT PARTİ EV SAHİPLİĞİNDE

Liderler, toplantının ardından ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamada, altı siyasi parti genel başkanının ikinci tur üçüncü toplantısının, yani dokuzuncu toplantısının 28 Kasım 2022 tarihinde Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde yapılacağı belirtildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın imzasının bulunduğu ortak açıklama şöyle:

“TÜRKİYE’Yİ TERÖR SALDIRILARIYLA DİZAYN ETMEK İSTEYENLERE ASLA İZİN VERMEYECEĞİMİZİ BİR KEZ DAHA VURGULUYORUZ”

"Altılı Masa olarak, Liderler Buluşmaları’nın ikinci turunun ikinci toplantısında, DEVA Partisi ev sahipliğinde bir araya geldik. Toplantımızın başında yaptığımız özel açıklamada vurguladığımız gibi, dün İstanbul Taksim’de gerçekleşen terör saldırısını lanetliyoruz ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

“ORTAK İDEALİMİZ OLAN YARININ ÖZGÜR VE DEMOKRATİK TÜRKİYE’Sİ…”

Bizler, iktidarın tüm ayrıştırma ve kutuplaştırma politikalarına karşı, ortak idealimiz olan yarının özgür ve demokratik Türkiye’si için birlik ve uzlaşı içerisinde çalışmalarımıza kararlılıkla devam etmekteyiz. Önümüzdeki seçimle birlikte, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirildiği, özgürlükçü ve demokratik Türkiye’yi vatandaşlarımızın desteği ile inşa edeceğiz.

Bugünkü toplantımızda, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası ile ortak komisyonlarımızın çalışmalarını değerlendirdik. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası konusunda çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayarak kamuoyuyla paylaşacağız. Altılı Masa olarak kurduğumuz Ortak Çalışma Grubu, Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu, çalışmalarını hız kesmeden sürdürmektedir.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNİN KODİFİKASYONUNU TAMAMLANMIŞTIR. 28 KASIM TARİHİNDE KAMUOYUYLA PAYLAŞMA KARARI ALDIK”

Bir önceki toplantımızda kurulmasına karar verdiğimiz Ortak Çalışma Grubu, temel politika alanlarında (9 ana, 60 alt başlık altında) yürüttüğü çalışmada önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Bu çalışma ile ülkemizin içinde bulunduğu sorunların hızlı ve kalıcı biçimde çözülmesi için atılması gereken somut adımları ortaya koyacak, belirlenecek ortak hedefleri, politikaları ve projeleri ortak taahhütlerimiz olarak büyük bir kararlılıkla gerçekleştireceğiz.

Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni doğrultusunda yapılması gereken Anayasa değişikliklerinin kodifikasyonunu tamamlamıştır. Altılı Masa olarak, bu çalışmayı 28 Kasım tarihinde kamuoyuyla paylaşma kararı aldık.

“ANAYASA ÇALIŞMASININ DAHA ETKİLİ BİR BİÇİMDE SUNULMASI İÇİN ÜLKE GENELİNDE ORTAK PROGRAMLAR TERTİPLENMESİ KARARINI ALDIK”

Seçim Güvenliği Komisyonu, seçim öncesi, seçim dönemi, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere tüm süreçte atılacak adımları planlamakta, seçim güvenliği için güç ve iş birliğimizi eksiksiz şekilde yürütmek için çalışmalarını sürdürmektedir. İletişim Komisyonu, ortak komisyonlarımızın rapor ve çalışmalarını kamuoyuna daha güçlü biçimde duyuracak hazırlıkları yürütmektedir. Altılı Masa’nın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Anayasa çalışmasının milletimize daha etkili bir biçimde sunulması için ülke genelinde ortak programlar tertiplenmesi kararını aldık. Türkiye’nin yarınlarının inşası için yapılan çalışmalar, kamuoyu tarafından www.altilimasa.biz isimli web sitesinden takip edilebilir.

“BUGÜN ALTILI MASA’NIN GENİŞLEMESİYLE İLGİLİ ÖNERİLERİ DE GÖRÜŞTÜK”

Bugün, Altılı Masa’nın genişlemesiyle ilgili önerileri de görüştük. Bizler, toplumu en geniş yelpazede temsil eden ve 85 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayan bir anlayışla 12 Şubat 2022’de tarihi bir ilke imza attık. Belirlediğimiz ortak ilke ve değerler zemininde beraber çalışma kültürü oluşturduk. Çalışmalarımızı planlı ve programlı bir biçimde sürdürüyoruz. Altı siyasi parti olarak, bu çalışmalarda büyük bir mesafe kaydettik ve bundan sonraki süreçte de Altılı Masa zemininde en kısa zamanda bu çalışmaları tamamlamaya odaklandık.

“ALTILI MASA OLARAK, BU ADALETSİZ VE ÇARPIK DÜZENE SON VERECEK BİR EKONOMİ İNŞA EDECEĞİZ”

Bugünkü toplantımızda, güncel ekonomik ve siyasi gelişmeleri de değerlendirdik. Gerçekçi ve güven duyulan adımlarla sorunları kalıcı biçimde çözmek yerine gerçekleri gizleme peşinde olan iktidar, ülkemizi tarihin en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya bırakmıştır. Gıda, enerji, barınma, öğrenci, çocuk, emekli ve çalışan yoksulluğu, görülmemiş derecede derinleşmiş ve yaygınlaşmıştır. Kur Korumalı Mevduat, arka kapı döviz satışları, döviz cinsi borçlanma ve garantiler gibi uygulamalar haksız gelir ve servet transferini körüklemekte, gelir dağılımı her geçen gün daha da bozulmakta ve orta direk yok olmaktadır.

Altılı Masa olarak, bu adaletsiz ve çarpık düzene son verecek; enflasyonun tek haneye indirildiği, alım gücünün yükseltildiği, insan onuruna yaraşır gelir sağlayan istihdam artışlarının gerçekleştirildiği, yoksulluğun ortadan kaldırıldığı, sosyal adaletin sağlanarak toplumun tüm kesimlerinin refahtan adil bir şekilde pay aldığı kapsayıcı bir ekonomi inşa edeceğiz. Bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştireceğimiz tüm reformları kamuoyuna açıklayacağımız Ortak Politikalar Metni ile ortaya koyacağız.

Kamuoyunun açıkça bilmesini isteriz ki temel hak ve özgürlüklerin siyasi bir kavga konusu olmasına izin vermeyeceğiz. Anayasa’yı ve hukuk devletini yok sayan ve herkesin temel hak ve özgürlüklerini kendi tasarrufunda gören bir iktidarın vaatlerinin kimseye güven veremeyeceğinin bilincindeyiz.

Bizler; Anayasa’yı, temel hak ve özgürlükleri parçalanamaz bir bütün olarak görüyoruz. Yarının Türkiye’sinde hiç kimse düşüncesinden ve inancından, özellikle hiçbir kadın kıyafetinden ve giyim tarzından dolayı ayrımcılığa maruz kalmayacaktır. Bizler, toplumun bir kesimini siyasi rehine gibi kendi saflarında tutmaya ve özgürlüklerinin ellerinden alınmasıyla tehdit etmeye kalkışan bu çarpık siyasi anlayışa son vereceğiz.

Sansür yasasıyla gerçeği dahi kendi tekeline almaya çalışan, basını susturan, sivil toplumu ve sosyal medyayı tehdit olarak gören, demokrasinin nefes borusu olan düşünce ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan bu otoriter yönetim anlayışına hep birlikte son vereceğiz.

“TÜM VATANDAŞLARIMIZ MÜSTERİH OLSUN”

Bu inanç ve azimle Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında konuşan, tartışan, kendini özgürce ifade eden, güçlü, demokratik ve müreffeh bir Türkiye’yi; adalet, liyakat ve istişare ile inşa edeceğiz.

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki Altılı Masa’nın ortak adayı 13. Cumhurbaşkanı olacak ve parlamentoda ulaşacağımız büyük bir çoğunlukla en kısa zamanda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçerek Anayasa’dan ve milletten kopmuş bu otoriter yönetime son vererek milletimizi özgür ve müreffeh yarınlara kavuşturacağız. Tüm vatandaşlarımız müsterih olsun.”

ÖZEL WEB SİTESİ OLUŞTURULDU

Bugünkü bildiri ile çalışmaların takibi için web sitesi oluşturulduğu da duyuruldu. Bildiride, “Türkiye’nin yarınlarının inşası için yapılan çalışmalar kamuoyu tarafından www.altilimasa.biz isimli web sitesinden takip edilebilir” denildi.

TBMM ana binasının görselinin yer aldığı sayfada “Liderler Buluşması”, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”, “Komisyonlar” ve “Galeri” sekmeleri yer aldı. Sayfada “Yarın Türkiye’si İçin” sloganını ile birlikte Altılı Masa’yı oluşturan siyasi partilerin logoları, Genel Başkan isimleri ve imzalarına da yer verildi. “Komisyonlar” bölümünde yer alan bilgiye göre, Altılı Masa’da 6 komisyon çalışma yürütüyor ve bu bölümde komisyon üyelerinin isimleri de yer alıyor. Söz konusu 6 komisyon şöyle:

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu, Kurumsal Reform Komisyonu, Anayasal ve Yasal Reform Komisyonu, İletişim Komisyonu, Temel Politikalar Ortak Çalışma Grubu.”

BABACAN: ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, toplantının ardından sosyal medya hesabında bir mesaj yayınladı.

Babacan’ın mesajı şöyle:

“Ev sahipliğini yaptığımız Liderler Zirvesi’ni tamamladık. Değerli genel başkanlara teşekkür ediyorum. Ülkemiz için hayırlı olsun.”

KILIÇDAROĞLU: DEMOKRASİYE GÜÇ VERMEK İÇİN...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Altılı Masa’nın bugün yapılan sekizinci toplantısının ardından sosyal medya hesabında bir mesaj paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Tarihin bize yüklediği sorumluluk doğrultusunda sürdürdüğümüz, ülkemizi bu buhrandan kurtarmak ve demokrasiye güç vermek için bir araya geldiğimiz toplantıya ev sahipliği yapan başta Sayın Ali Babacan olmak üzere, tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum.”

AKŞENER: ZENGİN VE MUTLU BİR TÜRKİYE HEDEFİYLE 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, toplantının ardından sosyal medya hesabında bir mesaj yayınladı.

Akşener’in mesajı şöyle:

“Demokrasinin, adaletin ve huzurun hâkim olduğu; güçlü, zengin ve mutlu bir Türkiye hedefiyle bir araya geldiğimiz bu değerli toplantı için, başta ev sahibi Sayın Ali Babacan olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum.”

DAVUTOĞLU: AZİM VE KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, toplantının ardından sosyal medya hesabında bir mesaj paylaştı.

Davutoğlu’nun mesajı şöyle:

“Türkiye’yi bu karanlık günlerden çıkarmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Bugünkü 6’lı Masa toplantısına ev sahipliği yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan başta olmak üzere tüm saygı değer genel başkanlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

KARAMOLLAOĞLU: ADALET, LİYAKAT VE İSTİŞARE İLE...

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toplantının ardından sosyal medya hesabında bir mesaj yayınladı.

Karamollaoğlu’nun mesajı şöyle:

“Kararlıyız. Hep birlikte güçlü ve müreffeh Türkiye’yi; adalet, liyakat ve istişare ile inşa edeceğiz. Milletimiz müsterih olsun; ‘barış ve huzur yurdu bir Türkiye’ mümkün.”

UYSAL: KARARLILIKLA ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, toplantının ardından sosyal medya hesabında bir mesaj yayınladı.

Uysal’ın mesajı şöyle:

“Her bir vatandaşımız için temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirildiği, özgürlükçü ve demokratik Türkiye’yi vatandaşlarımızın desteği ile inşa etme kararlılığında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bugün, Sayın Ali Babacan'ın ev sahipliğinde DEVA Partisi'nde bir araya geldik. Misafirperverlikleri dolayısıyla başta Sayın Ali Babacan olmak üzere, cesaret ve kararlılığı paylaştığımız tüm liderlere teşekkür ediyorum.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0