Akşener, Soma'da Yusuf Yerkel'i anımsattı: Haram, zıkkım olsun

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa’nın Soma ilçesinde, 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın protestocu madencilere tekme atan danışmanı Yusuf Yerkel’i kastederek, “Senin sarayında 5 maaşlı, 10 maaşlı danışmanlar var. Soma’da bir garibanı tekmeleyen danışmanın var. O danışman, şimdi dolarla, avroyla maaş alan bir işte; haram olsun, zıkkım olsun” dedi.

Akşener, Soma'da Yusuf Yerkel'i anımsattı: Haram, zıkkım olsun

Meral Akşener, bugün esnaf ziyareti için geldiği Soma’da kendisini karşılayan yurttaşlara seslendi. Akşener, şunları söyledi:

“Sizin dertlerinizi o esnaf dükkanlarının içinde dinlemek, dertlerinize çözüm üretmek, sizi birbirinize düşürerek oy alan o bedavacı emeksizlerin dinlemeleri için, sizin dertlerinize çözüm üretebilmek için tam 2,5 yıldır il il geziyorum. Tek amacım var. Hem mühür sizde hem feraset sizde. Bütün siyasi partilerin sizin derdinizi dinlemesi lazım, kararı da sizin vermeniz lazım.

Ey Soma, kömürün üretildiği emekliler şehri Soma, çıkardığınız kömürü size ekstradan daha iyi veriyorlar mı? Emeklilere 2 bin 500 lira yetmez. Sayın Erdoğan, sana cumhurbaşkanı maaşın yetmiyor, yıllarca çalışmış emekli kardeşlerimize 2 bin 500 lira yeter mi, yetmez. En düşük emekli maaşını asgari ücrete çıkaracaksın. Senin sarayında 5 maaşlı, 10 maaşlı danışmanlar var. Soma’da bir garibanı tekmeleyen danışmanın var. O danışman, şimdi dolarla, avroyla maaş alan bir işte; haram olsun, zıkkım olsun.”

Akşener’in mikrofon uzattığı bir çiftçi, “Yemin ediyorum gübre atamadım ne domatese ne mısıra” diye dert yandı. Bir öğretmen ise “Ücretli öğretmenim, 2 bin 600 lira maaş alıyorum, yüksek lisans yapıyorum” dedi. Bir yurttaş da “Bir hastane yaptılar, içinde bir tane doktorumuz yok” diye konuştu. Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ey saraylarda oturanlar, vatandaşımızın, milletimizin sesini duyuyor musunuz? Şimdi el ele vereceğiz. Mühür de sizde, karar da sizde. Öyle bedavadan oy almak yok. Seçmen velinimet olacak. Oylarınızla bu harami düzeni birlikte götüreceğiz.”

MANİSALI FIRIN İŞÇİSİ: “BUGÜN 2 ÖĞRENCİ GELDİ, POŞETLERİ DOLDURDUM, 4-5 PARÇA ALDILAR, 43,5 LİRA TUTTU, BIRAKIP GİTTİLER, ALMADILAR”

Meral Akşener, bugün Soma’da esnafı ziyaret etti. Akşener’in “İşleriniz nasıl” diye sorduğu bir dürümcü, “İşler iyi ama aldığımızı yerine koyamıyoruz. 15 liraya satarken para kazanıyorduk, şimdi 30 lira yaptık, olmuyor. Lavaş 75 kuruştu, oldu 3 lira. Domates zaten 18 lira. Var bir yerde sıkıntı” diye konuştu.  

Dürümcü, yanında çalışan işçiyi göstererek, “150 lira veriyorum, günlük çalışıyor. Yeter mi 150 lirayla? Aldığı 4 bin 500 lira. Bunda bir tane kız var, bir tane oğlan var. Kocası da çalışmıyor” dedi.

Dürümcü, önce kasasındaki parayı, sonra POS cihazını göstererek, “Bu da patlayacak yakında. Şu anda herkes kredi kartında. Demin bir tane arkadaş, 10 liraya ayran için, kartla ödemek istedi. Dedim ‘benden olsun’” diyerek dert yandı.

“BUGÜN İKİ ÖĞRENCİ GELDİ, POŞETLERİ DOLDURDUM, 4-5 PARÇA ALDILAR, 43,5 LİRA TUTTU, BIRAKIP GİTTİLER, ALMADILAR”

Akşener, girdiği bir fırında burada çalışan gençlerle sohbet etti. Bir fırın işçisi, Akşener’in “Evlenmeyi hayal ediyor musunuz” sorusuna “Maalesef” diye yanıt verdi. Başka bir işçi ise Akşener’e yaşadıkları sorunları anlatırken şunları söyledi:

“Bugün iki öğrenci geldi, poşetleri doldurdum, 4-5 parça aldılar, 43,5 lira tuttu, bırakıp gittiler, almadılar. Elimizden geldiği kadarıyla yardımcı oluyoruz ama olmuyor. Tahinli simit 7 lira, simidin tanesi 3 lira.”

Akşener’in ziyaret ettiği çorap ve çamaşır satan bir esnaf ise “Masrafımız çok, kiralar yüksek. Sattığımızın yerine alamıyoruz. Elektrik, şu anda sadece lambalar yanıyor, 2 bin lira geliyor. Önceden geliyorlardı, bir paket alıyorlardı, şu anda bir tane alıyor ya da fiyatını duyunca geri gidiyor” diye konuştu.

AKŞENER, SOMA MADEN FACİASINDA YAŞAMINI YİTİREN MADENCİLERİN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Manisa Soma’da; 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren işçilerin mezarlarının bulunduğu Soma Maden Şehitliği Anıtı’nı ziyaret etti.

Akşener, faciada hayatını kaybeden maden işçisi Uğur Çolak’ın annesinin verdiği eşarbı taktı, dua etti. Akşener, tüm işçi mezarlarına teker teker karanfil bıraktı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0