AK Partili Dağ'dan 'İzmir' yorumu: Yol kazası olan belediyeleri kazanacağız

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Özgür Özel'in kurultayda aldığı seçim galibiyeti ve yerel seçimlere dair açıklamalarda bulundu.

AK Partili Dağ'dan 'İzmir' yorumu: Yol kazası olan belediyeleri kazanacağız

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Habertürk canlı yayınında Fevzi Çakır’ın sorularını yanıtladı.

‘SAYILAR ANLAMSIZ KALDI’

İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerilime ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasi hamlelerine değinen Dağ, “Türkiye’nin yaklaşımı olarak bizim iktidarlarımız döneminde Filistin konusu ana gündemimizden biriydi. Dünyada sıcak gündem olmasa bile İsrail’le görüşmeler oldu. BM’de sıcak bir gündem yokken ısrarlı bir şekilde gündeme getiren Erdoğan oldu. İki devletli bir çözüm olmadığı sürece ateş çemberi olan bir süreç var. 7 Ekim’den sonra itidal çağrımız oldu. Uzun zamandır normalleşme süreci vardı. Filistin’i bağımsız devletini kabul etmek durumundanız. 7 Ekim’den sonra diplomatik ilişkiler başladı. İsrail’e örgüt gibi davranmayın çağrısında bulunduk. Batının bu konuda ikiyüzlü bir tavır ortaya koyması. Ukrayna konusunda duyarlılık kasan Batı’nın konu Filistin olunca Tel Aviv’den yana taraf olması bizi sertleştirdi. Süreçlere bakınca savaş, Hamas – İsrail – Filistin güçleri arasında değil bu savaş. Uçakla sürekli bir bombalama var. Sayılar anlamsız kaldı. Çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan bir vefat var. On binlerce insanın sokaklara çıkmasına neden olan bir durum oluştu” ifadelerini kullandı.

‘BÖYLE GİDERSE ORMAN HUKUKU İLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ’

Dağ, İsrail – Filistin arasındaki çatışmalara dair sözlerini şöyle sürdürdü: Diplomatik atakları sürdüreceğiz. Suudi Arabistan’da bir toplantı var. Erdoğan’ın Dünya 5’ten büyüktür sözünün ne kadar reel olduğunu gördük. Genel Kurul’un 120 üyesinin acil ateşkes kararına rağmen… Böyle giderse orman hukuku ile karşı karşıya kalacağız. Erdoğan’ın çağrısının daha fazla karşılık bulacağını… BM’nin 5 daimi üyesi sahip çıkmıyor olabilir. Diğer ülkeler daha fazla sahip çıkacak. Ateşkes ama iki devletli çözüm. Her gün akşam eminim milyonlar yatağa girince mutsuz hissediyor. Oradaki görüntüleri yaşadıkça… Enformasyon çağındayız. Ateşkes vicdanların daha az sızlamasına sebep olur. Uluslararası hukuk konusunda taraf olmadıklarımız var. Direkt olarak bir yol alabilmemiz çok mümkün değil. Etkileyip taraf olan ülkeler olabilir. Gazze’deki mesele bir süre sonra bitecek. Milyonların direnişi insanları etkiliyor. Dünyadaki açıklamalardan, videolardan bunu görüyoruz. İsrail Mısır’a göndermek istedi insanları.

‘ENKAZIN ALTINDA KALAN ABD – AB VE İSRAİL OLACAKTIR’

Oradaki insanların oradan ayrılmamış olması orada vatanlarını savunuyor olması İsrail’i durma noktasına getirecektir. Enkaz kalkacak bu iş bitecektir. Enkazın altında kalan ABD – AB ve İsrail olacaktır.

‘RASYONEL DAVRANMALIYIZ AMA…’

Geçtiğimiz günlerde sıcak gündemler üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Türkiye’ye geldi ve birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler esnasında Blinken’e karşı yapılan tavırlara değinen Dağ, “2,5 saat süren bir görüşme var. Böyle bir süreçte ABD’nin ortaya koymuş olduğu tavır ve tablo bizim tarafımızdan olumsuz olsa da her ülke tarafından ikircikli yapı yargılanıyor. 2. Dünya Savaşı sonrası NATO ve BM sistemi üzerinden. Bu tavrı ortaya koyarken taraflı bir davranış hukuka ve hakka aykırı olunca buna tepki koymanız bazen söz ve hareketle ifade etmek kadar normal bir şey yok. Biz vicdanın sesiyiz. Yöneticiler çoğu işte rasyonel davranmalı ama halkın duygusallığına göre rasyonel davranmalıyız. Dünyada ortaya koymaya çalıştığı adaletsizliğe karşı tavır sergiliyoruz. Ukrayna konusunda da tek merkezli bir yola girmedik. ABD’nin hamlelerini görüyoruz, savaş devam etmesi düşüncesini biliyoruz. ABD’yi etkilemiyor olabilir ama benim vatandaşımı etkiliyor. Irak da Suriye de Filistin de etkiliyor. Sürekli olarak bu coğrafya kaynatılıyor. Bizim bir duruşumuz var buna karşı. Bugün PKK ve PYD’nin ABD’nin desteklediği bir örgüt haline geldiğini görüyoruz. Bir siyasi parti görmüyor ama herkes görüyor”

‘İTTİFAK GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR’

AK Parti’nin önümüzdeki süreçte olacak olan yerel seçimlere dair stratejilerine ve parti içi kongre sonrasında yaşananlara değinen Dağ, “Biz iki işi bir arada götürüyoruz. İttifak görüşmelerini sürdürüyoruz. Diğer siyasi partilerle de görüşüyoruz. AK Parti ve MHP heyetleri görüşmeler yapıyor. Bizim ittifakımız seçim ittifakı değil. Test edilmiş ve onaylanmıştır. Seçim ittifakı değiliz. Seçimde farklı bir yol izlenir. O süreçte belli olacak. Görüşmeler sürüyor. Gerekli müzakereler yapılıyor. Görüşmelerden sonra sunum yapacaklar. Diğer siyasi partiler de aynı şekilde. Diğer taraftan kendi sürecimizi yürütüyoruz. Ali İhsan Bey basın açıklaması ile süreci yapacak. Üst heyetimiz toplanır Erdoğan önderliğinde. Bunlar ilin isim tespitine başlayacaklar. Tamama erdirilmesi ile aday tanıtımlarına başlanacak” ifadelerini kullandı.

‘İZMİR’DEKİ KÜÇÜK SORUNLAR BİRİKEREK YUMAK HALİNE GELDİ’

Yerel seçimlerde partinin büyükşehirlerde yürüteceği süreç hakkında konuşan Dağ, İzmir’e özel bir önem verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Kazanacağız. Alacağız kötü bir tabir oluyor. Özellikle büyükşehirlerin sorunları öteledikçe büyükşehirlerdeki hayat devam ettiği için küçük sorunlar bile büyük bir sorun haline geliyor. CHP’li belediyeler vaat ettikleri hiçbir şeyi yapmadılar. İzmir de aynı şekilde. 37 tane Pazar yeri sözü vardı, sadece birini yaptı. Alt geçit, üst geçit, yol… Belediye otobüsü sözleri, metrolar… Sözler yerine gelmediği gibi basit şeyleri de çözmezseniz… 5 yıldır İstanbul’da küçük sorunları da çözmeyince dinamizme ayak uyduramazsanız çok kötü etkileniyor insanlar. Belediye insanların güncel hayatı üzerine daha ekili… İzmir’de 25 yıldır aynı zihniyet olduğu için küçük sorunlar birikerek yumak haline geldi. Kazanmamız lazım. Bütün belediyeleri kazanmak için koşturacağız. Bizim hayatımız hep bir koşturmaca idi böyle devam edecek. Yol kazası olan belediyeleri yeniden kazanacağız.

‘2019’DA BAZI YOL KAZALARI OLMUŞTU’

MHP ile yerel seçimlere dair gerçekleştirilen görüşmelere değinen Dağ, “2019 tecrübemiz oldu. 2019 sürecinde süreç içinde bazı yol kazaları olmuştu. O tecrübenin üzerine inşalarımız olacak. Somut bir sonuca gidilmiş değil. Usul ve esaslar noktasında mesafe kat edildi. Bu işler de böyle yürür. İş birliği söz konusu. Yerel seçimlerde ittifak kanunu yok. Siyasal ortam gerekliliği olduğu için ittifak oluyor. Ülkenin geleceğinin Cumhur İttifakı birlikteliği ön kabulü ile görüşmeler sürüyor. Netice almaya zamanla başlanır” dedi. Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den istifa edip AK Parti’ye katılan Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu konusunda konuşan Dağ, “Her katılımdan sonra bir sancı olur. İddialar ortaya atılır. İddialara cevap verdi. Kafa bulandırıcı ifadelere gerek yok. Açık net neyse bilsinler. İYİ Partililer mide bulandırıcı şeyler ifade ettiler. Kendisi açıklamayı yaptı. Tartışma olursa iletişim kurarız. Her 5 yıllık süreçte gidenlerimiz oluyor, gelenler oluyor. Belediyeler üzerinde daha çok oluyor. 5 yıllık süreçte olmaz diyemem olur da diyemem” dedi.

‘CHP’DE MAKYAJ DEĞİŞTİ, PAMUKLA SİLİNCE GERÇEK YÜZ ORTAYA ÇIKTI’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında ‘değişim’ diyerek Genel Başkanlığı kazanan Özgür Özel hakkında konuşan Dağ, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Değişim, makyaj değişimi. Yüz aynı yüz... Kendisi geride 10 seçim kaybetmiş. Manisa’da kaybetmiş. Makyaj değişmiş. Pamukla temizleyince gerçek yüz ortaya çıktı. 13 Kılıçdaroğlu’na sembol oldu. Kılıçdaroğlu veda ettiğinde Özel ağlamıştı, bugün gülücükler saçıyor. Kongredeki mesajlar çok manidar. Sonrasındaki yazılar var. CHP’de HDP’ye benzer bir şekilde eş başkanlık olacak gibi. Değişim olmadı. Vuran aynı el, konuşan aynı söz. FETÖ konusunda Kılıçdaroğlu neyse Özel de aynı. Demirtaş’a selam söylediler benzer şekilde"

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0