Yerel seçim öncesinde belediye başkan adaylarının gündeme geldiği İzmir’de Cumhur İttifakı cephesinde yaşanan hareketlilik sürüyor. Birçok kişinin adının konuşulduğu kentte siyaset içinden ve dışından aktörler kulislere yansırken son kararı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. 

Eski Bakan ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün henüz resmi bir açıklaması olmazken; İzmir’de kritik görüşmeler yaptığı; birikim ve deneyimlerini İzmir için harekete geçirme isteğini dile getirdiği konuşuluyor. Bakanlığı döneminde Urla’da hayata geçirilen Teknoloji Üssü’nde de imzası bulunan; İzmir’de iki evi olan, eşi ve iki çocuğuyla yıllardır İzmir’de zaman geçiren Özlü; AK Parti’de adı geçen isimler arasında yer alıyor. 

3 YILDIR BİR AYAĞI İZMİR'DE 
Gerek savunma sanayi müsteşarlığı gerekse Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde yürüttüğü Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı sürecinde imza attığı projelerle iz bırakan Başkan Faruk Özlü’nün İzmir’le bağını koparmadığı da biliniyor. 1993 yılından bu yana Dikili’deki yazlığına ailesiyle sıkça gelen ve daha sonra Güzelbahçe’de de bir ev edindiği öğrenilen Özlü’nün bilim, bürokrasi ve siyaset kariyerinin de güçlü olması, parti kulislerinde adaylık için şansını arttıracak kriterler olarak görülüyor. Ayrıca; İzmir’in merkez sağ seçmenini kucaklayacak bir siyasi profil olarak işaret edilen Başkan Özlü’nün İzmir’e ait bilgi birikimi ve deneyime sahip olduğu; sorunlarına hakimiyeti de kulislerde isminin altına eklenen önemli detaylardan. 2019 yılında AK Parti’den Düzce Belediye Başkanı seçilen Faruk Özlü’nün elini güçlendiren bir diğer özelliğinin de hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projelerinin başarılı olması ve İzmir’in bu noktadaki ihtiyacı olarak öne sürülüyor.

Özlü'nün Düzce'de kısa sürede şehirdeki vahşi çöp depolama sisteminden modern bir Katı Atık Ayrıştırma Entegre Tesisi’ne geçiş yapması da adaylık için artı hanesine yazılan icraatlarından biri olarak kayda geçiyor. 

O PROJELERİN MİMARI 
YTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan ve İTÜ’deki doktorasının ardından İspanya’da ‘proje mühendisliği’, Harward Üniversitesi’nde de ‘üst düzey yöneticilik’ eğitimi alan Dr. Faruk Özlü; bakanlığı döneminde, “Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü ve İleri Sanayi Ülkesi Türkiye” ana teması ile başlattığı projeler ile gündem olmuştu. Bu projeler, 2018 seçimlerinde AK Parti Seçim Beyannamesi’nde yer alarak kampanyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından etkin bir şekilde kullanılmıştı. Bu kapsamda; İzmir Teknoloji Üssü’nün de mimarı olan Özlü; savunma sanayi müsteşarlığı döneminde de ilk milli tank Altay; ilk insansız hava aracı Anka ve ilk milli gemi Milgem projelerini yürütmüştü. Ayrıca; havadan erken ihbar ve kontrol uçağı Atlas, F-35 ve F16 savaş uçakları projelerinde de görev almıştı. 

LGS sonuçları gelecek hafta açıklanacak LGS sonuçları gelecek hafta açıklanacak

Kendisi gibi bir bilim insanı olan ve akademisyen olarak görev yapan eşi Prof Dr. Onur Özlü ve çocukları ile sık sık İzmir’de zaman geçiren Özlü; ayrıca ‘Belediyeciliğin  Esasları’, ‘Bir Türkiye Mucizesi için Beyaz Kitap’, ‘Türkiye için bir vizyon tasarımı’ adlı kitapların da yazarı... 

Editör: TE Bilisim