Suudi firmasının Türk işçilere dönüş izni vermediği iddiası

SUUDİ ARABİSTAN'IN CİDDE KENTİNDE BİR İNŞAATTA ÇALIŞAN 196 TÜRK İŞÇİ, İDDİAYA GÖRE İNŞAAT FİRMASI KENDİLERİNE OTURMA İZNİ ALMAYINCA CEZALI DURUMA DÜŞTÜ. FİRMA PARASI OLMADIĞINI BELİRTEREK, 1 MİLYON 700 BİN RİYAL CEZAYI ÖDEMEYİNCE, 4 NİSAN GÜNÜ KALP KRİZİ GEÇİREN ORDULU BİR İŞÇİNİN CENAZESİ İLE BİRLİKTE, 196 TÜRK VATANDAŞININ ÜLKEYE DÖNÜŞÜNE İZİN VERİLMEDİĞİ İDDİA EDİLDİ.

Suudi firmasının Türk işçilere dönüş izni vermediği iddiası

Suudi Arabistan Cidde’de çalışan 196 Türk işçi, çalıştıkları firma kendilerine oturma izni almadığı için ülkede mahsur kaldı. Bir ay önce bir kişinin de hayatını kaybettiği işçiler, Türkiye’ye dönecekleri günü bekliyor.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bir inşaatta çalışan 196 Türk işçi, iddiaya göre inşaat firması kendilerine oturma izni almayınca cezalı duruma düştü. Firma parası olmadığını belirterek, 1 milyon 700 bin riyal cezayı ödemeyince, 4 Nisan günü kalp krizi geçiren Ordulu bir işçinin cenazesi ile birlikte, 196 Türk vatandaşının ülkeye dönüşüne izin verilmediği iddia edildi.

İşçiler, hem korona virüsü salgını nedeniyle bulundukları ortamdan çıkmak için konsolosluğa isim listesi verdiklerini, şirketin çıkış evraklarını teslim etmediği için Cidde’de kaldıklarını belirti. Türk işçiler ayrıca, kalp krizi geçirdikten sonra hayatını kaybeden Ordulu vatandaşın yaklaşık 1 aydır uygunsuz koşullardaki morgda bekletildiğini iddia ederken, şirket tarafından tehdit edildiklerini, Arap kefil tarafından rehin alındıklarını ve 3 aydır çalıştıkları işin karşılığını da alamadıklarını aktardı.

Türk işçiler, yetkililerden yardım beklediklerini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0