Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, trafik tedbirlerini havadan denetledi

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan trafik tedbirlerini havadan denetledi. Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’ya denetlemeleri sırasında Amasya Valisi Osman Varol, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat...

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, trafik tedbirlerini havadan denetledi

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan trafik tedbirlerini havadan denetledi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’ya denetlemeleri sırasında Amasya Valisi Osman Varol, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat Çelik ve Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Mehmet Yavuz eşlik etti. Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Ramazan Bayramı süresince Türkiye genelinde her gün ortalama 7 bin 800 polis trafik ekibi ve bin 400 jandarma trafik ekibi olmak üzere 9 bin 200 trafik ekibinin sahada olacağını söyledi. Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, "Ramazan Bayramı tatili bu sene 9 gün ama biz tatilin bir gün öncesi ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde 11 günlük tedbir planladık" dedi.

Mayıs ayının son gününden itibaren 10 Haziran tarihine kadar tedbirlerin devam edeceğini ifade eden Uzunkaya, “Bu süreç içinde gerek emniyet trafik birimlerimiz, gerek jandarma trafik birimlerimiz, 24 saat güzergahlarda olacak. Özellikle trafiğin yoğun olduğu ve daha önceki veriler çerçevesinde kazaların yoğun olduğu güzergahları seçtik. Yine ekiplerimizin ağırlıklı görevlendirme günleri, tatilin ilk günleri yani dünden başlayarak 1, 2, 3 Haziran ve dönüş itibarıyla Haziran ayının 8, 9 ve 10’u" ifadelerini kullandı.

“17 bin civarında trafik personeli güzergahlarda olacak”

Her gün ortalama 14 bin civarında trafik polisi ve 3 bin jandarma trafik görevlisi olmak üzere 17 bin civarında trafik personelinin güzergahlarda olacağının altını çizen Uzunkaya, "Bayram tatili boyunca emniyet ve jandarma olmak üzere toplam 185 bin trafik personeli, Türkiye genelinde sahada görev yapmış olacak. Tedbirler kapsamında sadece trafik personelimiz değil Sayın Bakanımız dahil olmak üzere Bakan Yardımcılarımız, Emniyet Genel Müdürü olarak ben, trafik başkanlarımız, daire başkanlarımız, Jandarma Genel Komutanımız hepsi belli güzergahlarda, hem bayram öncesi hem bayram sonrası dilimleri kapsayacak şekilde, ağırlıklı güzergah denetimlerinde bulunacak" şeklinde konuştu.

Bu denetimler dışında 36 polis başmüfettişinin de yoğun bir şekilde trafik hareketliliği olan ve kaza verileri yüksek güzergahlarda görev alacağına dikkati çeken Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, "Bin 520 yolcu otobüsünde bayram öncesi ve sonrası bin 560 personelle denetim yaptıracağız. Bu otobüslerdeki arkadaşlarımızı hiçbir firma bilmeyecek, yolcu olarak otobüslere binecekler, güzergah boyunca seyahatlerinde onlara eşlik edecekler. Gözlemci gibi takip edecekler. Tespit ettikleri olumsuzlukları, hataları ceza uygulamak ve uyarmak suretiyle sürücülerle paylaşmış olacaklar" açıklamalarında bulundu.

Bayram boyunca helikopterle denetim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da dün İstanbul-Gerede güzergahında denetim yaptığını hatırlatan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, "Yoğun olan güzergahlarda helikopterlerle havadan denetimler yapılacak. 6 ayrı ilimizde bayram boyunca toplam 100 saati aşkın süreyle helikopterle denetim yapacağız" diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, denetimlerin ağırlıklı olarak Ankara, İstanbul, Adana İzmir, Antalya, Diyarbakır’da yapılacağına işaret ederek, "Helikopterlere ilaveten tatil boyunca 71 ilimizde drone ile havadan trafik denetimleri yapılacak. Aşağıdaki ekiplere yönlendirme yapılacak. Bunun yanında araçların tespitleri yapılacak ve bunlara cezai yaptırımlar uygulanacak. Tüm bu planlamaların tek amacı var. Diyoruz ki hiç olmazsa bu bayram, diğer bayramlardan farklı, gerçekten bayram tadında bayram olsun. Kazaların olmadığı, ölümlerin, yaralanmaların olmadığı, umutlara, sevinçlere acının, gözyaşının karışmadığı bir bayram geçirelim istiyoruz" dedi.

Ölümlü kazalarda yüzde 31 azalma oldu

2019 yılının ilk 5 ayında son derece olumlu veriler çıktığını, 2018 yılında 2017 yılına göre Türkiye’de ölümlü kazalarda yüzde 10’un üzerinde bir azalma sağlandığına işaret eden Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya, "Bugün 31 Mayıs itibariyle 2019’da 2018 yılının ilk 5 ayına göre ölümlü kazalarda yüzde 31, ölü sayısında ise yüzde 38 azalma olmuştur. Bu son derece önemli bir rakam. Eğer bu ortalamayı devam ettirebilirsek inşallah yılsonu itibariyle geçen sene 6 bin 800 civarında olan ölü sayısını, bu yıl 6 binin altına hatta 5 binlere çekmeyi hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında ilan ettiği eylem planının ’2020 yılı itibariyle Türkiye’deki ölümlü kazaların sayısı ve ölü sayısının yüzde 50 düşürülmesi’ olduğundan bahseden Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, "Bu doğrultuda trafik birimlerimiz, tüm üst düzey yöneticiler, sokaktaki görevliler, ilgili bakanlıklar ve kurum ve kuruluşlarla uyumlu şekilde trafik mücadelemizi devam ettiriyoruz. Burada vatandaşlarımızın da mücadeleye katkısı önemli. Aileler daha önemli. Biz bu trafik sorununun çözümünde çocukların da oldukça etkili olduğunu gördüğümüzden bütün projelerimizde çocukları ön planda tutuyoruz. Topyekun bir seferberlik ruhuyla trafik kazalarının, ölüm ve yaralanmaların bir kader olmaktan çıkarılıp insanların baş edebileceği sosyal olgu olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Çocuklar aileleriyle ilgili karnelerini dolduracaklar. Çocuklarımıza böyle bir çanta hazırladık. ’Bu yolda hep birlikteyiz’ logosuyla bunu veriyoruz. İçerisinde trafikle ilgili boyama kitapları, tişört ve şapkalar var. Her biri kendisini trafik polisi olarak hissedecek. Biz bu çalışmalara 82 milyonun insanımızın fahri müfettiş gibi seferberlik ruhuyla destek vermesini arzu ediyoruz. İnanıyoruz ki bu mücadeleyi hep birlikte yürütürsek ve başaracağımıza inanırsak çok büyük yol alırız ve başarırız" dedi.

Araçlardaki çocuklara hediye

Bolu’nun Gerede ilçesindeki trafik kontrol noktasına inen Uzunkaya, görev başındaki ekiplerden bilgi aldı. Ankara-İstanbul güzergahındaki araçları durduran Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, vatandaşlara yapılan denetimler hakkında bilgi verdi, sürücülerden trafik kurallarına uymalarını istedi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Bolu’daki denetlemelerin ardından Merzifon Kayabüzü uygulama noktası ve Amasya Merzifon Bölge Trafik İstasyon Amirliği önündeki uygulama noktasında da denetlemelerde bulundu.

Araçlarda bulunan çocuklara Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, içinde kırmızı düdük, karne, boyama kitabı ve oyuncak bulunan çanta hediye eden Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, çocuklardan, arabayı kullanan büyüklerini hata yaptıklarında kırmızı düdükle uyarmalarını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0