FARKINDA OLALIM


Uğur Yelekli

Uğur Yelekli

04 Nisan 2021, 14:21

Sevgili dostlar siyaset, ticaret, STK ve spor uğraşlarımın içinde en hassas olduğum alanın engelliler olduğunu bir çoğunuz bilirsiniz..

Yıllardır bu aşamalarda öğrendiğim en önemli tespit;  ENGELLİNİN KARŞILAŞTIĞI ENGELİN TEMELİNDE, SAHİP OLUNAN ENGEL DEĞİL; ENGELİN YARATTIĞI FARKLILIĞI BAHANE EDEN TOPLUMUN ENGELLİYE KARŞI GELİŞTİRDİĞİ ENGELLİYİCİ TUTUMLAR YATMAKTADIR ...

İşte asıl sorun budur ve altını çiziyorum. Yıllardır bu tutumları ekip arkadaşlarım ile birlikte ortadan kaldırmaya çalıştık ama maalesef kabul edelim ki bunu kabullenecek nitelikteki üst düzey yöneticilerin sayısı o kadar az ki !!.. 2004 yılında Türkiye'de ilk defa Konak Belediye Meclisi’nde Meclis üyelerinden oluşan engelli komisyonunu kurup başkanlığını yaptım ve diğer ilçelerde de kurulmasını sağladım. Ekibim ile beraber sorunları ve çözüm önerilerini ayrıntıları ile birlikte tek tek gösterdik, sosyal sorumluluk projeleri hazırladık, uygulayın engel kalmayacak dedik… Ne Mutlu ki bugüne kadar kendi çapımızda bir şeyler üreterek farkındalığı sağladık.

Bütün bunlarda emeği olan Sevgili Metin Çınar A, Rukiye Acar Ablama, Pınar Nam Kardeşime, Levent Özmen Kardeşime, Funda Doğan A, Rahmetli Murat Pekdilber E, Engelli Dernek Başkanlarım İlknur Peder, Harun Kara, Gülgün Yorgancılar, Gündüz Koçak, Kamuran Parıltı, Tülay Yenice, Erdem Çerçioğlu, Metin Atak, Samet Başkak, Sevgili Mahmut, Fehmi gibi dostlarıma teşekkür ediyorum…

Ama yeterli mi? Hayır koca bir hayır ....

Sanıyorum engellilerin önündeki engellerin kalkmasını istemeyen birileri var. Uzun müddet başkalarının yapamadığı işleri başarınca bazılarını beceriksiz duruma düşürüyorsunuz onların da bu zoruna gidiyor. Bu sefer size de engel olmaya çalışıyor ve engellilerin engelleri böyle sürüp gidiyor... Önümüzdeki ay 10-16 Mayıs Engelliler Haftası.

Yine bazı yöneticiler yılda 2 tabak yemek verecek, 3 tane tekerlekli sandalye dağıtacak, hasta alt bezi dağıtacak , makamında ağırlayarak sırtını sıvazlayacak ve engelliye değer veriyorum diyecek.

Kardeşim bunları zaten yapmak zorundasın yapmazsan adama sormazlar mı sosyal belediyecilik, sosyal devlet anlayışı bu mu diye...

Bu duyarlılığı yürekten yapan dostlarımı tenzih ediyorum, ama maalesef ki durum bu... biz empati yapıp onları ilk günkü gibi desteklerken, bazıları oy için, yapmış olmak için yaptı ve engelli seyretti ...

Tüm Türkiye’de engellilere yönelik doğru dürüst sosyal etkinlikler yok, engellilere yönelik bitirilmiş doğru dürüst proje yok, yollar sıkıntılı, engelli tuvaletleri yok , onlar randevu istediğinde yok, getirilmiş hazır projelere eyvallah demezler ama 3 aralık, 10- 16 mayıs oldu mu biz engellileri çok seviyoruz !!!

Yok böyle bir şey. Kusura bakmayın bu camianın en iyi tanıdığı ve bu konuda Hakkı'nı vererek elinden geldiğince bir şeyler yapan biri olarak; HEDEFİ GÖRÜYORSUNUZ , HEDEFE VARIYORSUNUZ VE HEDEF OLUYORSUNUZ ..

Ne kadar acı değil mi? Bu anlamda 3 Aralık ve 10- 16 mayıs haftasını kutlamak için değil, farkındalık yaratmak için, engelli dostlarımızın sorunlarını çözmek için empati yapıp onların yanında yer almalıyız..

Ve hiç unutmayalım...

AMAÇ YAĞMUR ALTINDA KALMIŞ İNSANLARA ŞEMSİYE AÇMAK DEĞİL, BU YANGINI SÖNDÜRMEK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TURGAY ERDOGAN - 2 hafta önce
BSK.NM ENGELLI KARDESLERİMİZE VERDİGIN EMEK İCİN ÇOK TŞK LER
Avatar
Hikmet AYDIN - 2 hafta önce
Sevgili başkan çok doğru tespitler yapmışsınız,Elinize sağlık,İçimizde çodeğerli,işinde deneyimli,liyakat sahibi çok değerli arkadaşlarımız var,ama malesef,atamalarda liyakata bakılmıyor.BJK eski teknik dirktörü Biliç'nin tespiti dediği gibi:Bilgili ve liyakat'lı insanlar yekisiz! Bilgisiz ve liyakatsız insanlar yetkili durumda.
Avatar
Metin çınar - 2 hafta önce
Arkadaşım, başkanım köşe yazında içimde yanan yangına ve duygularıma tercüman olmuşşun. Bende yazına ilave olarak bir kaç konuya değinmek istiyorum. Herkesin bildiği üzere2009 yılında siyasette eleştirdiğim konuları bir nebze düzeltmek ve engelli camiasında farkındalık oluşturmak üzere senin vesilenle Chp konak ilçe yöneticisi olarak çalışmalarıma başladım. Kısa zaman içerisinde bir çok güzel çalışmaya ekipler kurarak birlikte imza attık. Bunun neticesinde konak kent konseyi eng.meclis başkanlığım ve 2013 Engelsizmir kongresi yürütme kurulunda spor ayağında ilklerin kenti izmirde  5 engelli sporcu ile merdiven altında başladığımızve ülkemizde branşı olmayan pralimpik boccia sporunu tbesf 16.branş olarak açtırdık. Yine ülkemizde uygulanmayan kişiye özel tekerlekli sandalye ölçümleme kursunu Amerikalı eğitmen fizyoterapistler tarafından kültürparkta 80 doktor ve fizyoterapistlere kurs verilmesinin yanısıra yurdumuzun bir çok yerinde binlerce kişiye özel tekerlekli sandalye dağıtımını yaptık. Hatta bir keresinde senin CNN haber kanalında Ağrı ilimizdeki bir engelli stk başkanının çağrısına duyarlılık göstermenle ibrahim çeçen ünversitesinde Valiye, dekana ve birçok kişiye konuyla ilgili birifing ve kişiye özel tekerlekli sandalye dağıtmanın yanı sıra hak temelli çalışmaları anlattık ve bilinç oluşturmaya çalıştık. Bunları sen biliyorsun bilmeyenler bilsin istedim ki,çünkü o kadar çok güzel çalışmalara imza attık  ve bunların mutlaka bir karşılığı olacaktı.
Sonuç onbinlerce kişinin gönlünde iz bıraktık ama, her başarılı çalışmada olduğu gibi taktir görme yerine  kıskançlığa ve siyaseten aşağıya çekilmeye çalışıldı. Bundada bir nebze başarılı oldular önce CHP  ilçe ynt. gereksiz gerekçesiz imzalar ile ynt. düşürüldü, ilk 2013  Engelsizmir kongresi sonrası çok başarılı olduğumuzu söyleyenler siyaset hırslarından  bir sonraki kongreye çağrılmamız ve enson karabağlar bld. işimizde mobing uygulamaları sonucu aşımızdan işimizden olduk. Yıldık mı hayır herşeye rağmen mücadeleye seninle birlikte devam.
Ancak engelli camiasıda hak temelli mücadelede kendilerinide biraz sorgulamalı diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü parti ayırt etmeksizin engellilik üzerine başta sen olmak üzere bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olan siyasi çalışmalar yapan siyasetçilere gerektiğinde arkamızda durarak her alanda yapılan haksızlıklara tepki koymaları gerektiğini düşünüyor. Seçim zamanlarında da seçimeleri için Gnl mrk, il, ilçe merkezlerine baskı kurmalıdırlar ki sorunları çözüm bulsun. Olmazlar ise sorunları çözecek halkla halk için siyaset yapanlar yerine genel merkezlerde üst yöneticiler ile kapalı kapılar ardında pazarlık yapan siyasetçiler seçilir. Sonuç sorunlar çözümsüz kalır.
Avatar
Hamit GÜNEŞ - 2 hafta önce
Bu konudaki duyarlılığınıza-hasasiyetinize binlerce teşekkürler.Keşke 10-16 mayısta tek değilde herzaman bu ilgiyi kamuoyu olarak gösterebilsek.
Avatar
Hamit GÜNEŞ - 2 hafta önce
Bu konudaki ilgi ve hassasiyetnizden dolayı sizi tebrik ederim.
Avatar
Hülya Yarbuz - 2 hafta önce
Engellilerin önündeki engellerin Kaldırıldığı engelsiz günlere .Yerel Yönetimler.En basiti ; Normal insanın yürüyemediği,kaldırımlar,stsndart dışı.Min 1,5 - 2 mt.olması gerekirken ,50 cm lk kaldırımlar dahi igalde,çeşitl şekillerde
Avatar
Ecz .Hülya Yarbuz - 2 hafta önce
Fikirlerinize katılıyorum.En büyük engel Yerel yön.ler.Min .1.5-,2 mt olmadı geteken kaldorımlar ,50 cm.,bazan hiç yok.olanlsr da işgalde .Önceİnsan merkezli plan proje