Yeni bir yıla başlarken hedefler belirleme ve yaşam kalitesini iyileştirecek kararlar alma geleneğinin, 4 bin yıl öncesine, Babillilere kadar uzandığı tahmin ediliyor. 2023’ün son günleri yaşanırken 2024 için de hedefler belirlenmeye, kararlar verilmeye başlandı. ABD’de yürütülen bir araştırma, katılımcıların yüzde 23’ünün, yani 4 kişiden yaklaşık birinin, 2024’te daha çok para biriktirmeyi hedeflediğini ortaya koydu. Öte yandan araştırma sonuçları, mutlu olmak, daha fazla egzersiz yapmak, fiziksel sağlığı iyileştirmek gibi başlıkların 2024’ün popüler yeni yıl kararları arasında öne çıktığını gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, “Yeni yıla girerken kararlar almak, dünyanın her yerinde eski bir gelenek. Dünyanın dört bir yanından nitelikli dil eğitmenlerini online platformda yabancı dil öğrenmek isteyenlerle bir araya getiren Preply olarak, 'Dünya 2024'ten ne bekliyor?' sorusuna yanıt aramak için güncel araştırmaları ve sosyal medyayı inceleyerek 2024 için en popüler 10 yeni yıl kararını listeledik" dedi.

5 KİŞİDEN YAKLAŞIK BİRİ YENİ BİR ŞEY ÖĞRENMEK İSTİYOR

ABD'de yürütülen araştırmaya katılanların öncelikleri arasında finansal okuryazarlığın yanı sıra sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmaya işaret eden başlıklar da dikkat çekerken, katılımcıların yüzde 21’i daha fazla egzersiz yapmayı ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. yüzde 19’luk bir grup yeni yılda kilo vermeyi hedeflerken, katılımcıların yüzde 16’sı da 2024’te yeni bir şey öğrenme kararı aldığını dile getirdi.

Gündelik hayatın koşturmasının sağlıklı yaşam gibi temel gereksinimlerden ödün vermeyi beraberinde getirdiğine dikkat çeken Mustafa Ali Sivişoğlu, “Yıl sonu yaklaştığında bireylerin daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmayı hedef olarak belirlemesi şaşırtıcı değil, zira sağlıklı beslenmek, uyku düzenini temize çekmek, daha planlı egzersiz yapmak, doğrudan yaşam kalitesini yükseltiyor ve yaşamsal tatmini artırıyor. Hem fiziksel sağlığı iyileştiriyor, hem de duygusal olarak rahatlama sağlıyor. Öte yandan yaklaşık 5 kişiden birinin yeni bir şey öğrenmeyi hedeflemesi de, kişisel ve mesleki gelişimin mutlulukla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

“SEYAHAT VE YABANCI DİL ÖĞRENMEK DE ÖNE ÇIKIYOR”

Konak Belediyesi'nden çocuklara bir müjde daha: Yaz Okullarına kayıtlar başladı Konak Belediyesi'nden çocuklara bir müjde daha: Yaz Okullarına kayıtlar başladı

Özellikle uzaktan çalışma ve dijital göçebelik gibi kavramların yaygınlaşmasıyla insanların daha özgür bir yaşam tarzı benimseme olasılığının arttığını ifade eden Mustafa Ali Sivişoğlu, “Tam da bu sebepten, yeni yıl hedefleri arasında seyahat etmek ve yabancı dil öğrenmek başlıkları da öne çıkıyor. Pek çok insan, çalışırken gezebilecekleri bir yaşam tarzına bir an önce geçmek istiyor. Ekonomik seyahat rotalarına yönelik arayış artarken, Makedonya, Kosova, Arnavutluk gibi vizesiz gidilebilecek ülkeler de 2024’te pek çok insanın yılın bir döneminde ziyaret etmek istediği rotalar arasında konumlanıyor. Elbette yurt dışında daha kolay gezebilmek ve yaşayabilmek, yabancı dil yetkinliği kazanarak daha fazla iş olanağına erişebilmek, yurt dışı çalışma fırsatları elde edebilmek için yabancı dil öğrenmek, 2024 hedefleri arasında popülerleşiyor. Neyse ki bugünün olanakları, bireylerin diledikleri yerden, ana dilini konuşan özel öğretmenlerle hedeflerini gerçekleştirebilmek için yabancı dil öğrenmesini mümkün kılıyor” ifadelerini kullandı.

“DİL ÖĞRENME SÜRECİNİ DESTEKLEYEN ESNEK VE ETKİLİ BİR YOL SUNUYORUZ”

Dil öğrenme yöntemlerinin online dil kursları, dil değişim programları, dil dershaneleri gibi seçenekler sunduğunu dile getiren Sivişoğlu, “Her yeni yıl hedefinde olduğu gibi, 2024’te yeni bir dil öğrenmek isteyenler için de en önemli husus, motivasyonu korumak" dedi.

Editör: TE Bilisim