TOGG Gemlik Tesisi’nde test pisti tamamlandı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (TOGG) Gemlik Tesisi’nde inşa edilen 1,6 kilometrelik test pisti tamamlandı.

TOGG Gemlik Tesisi’nde test pisti tamamlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile TOGG Yönetim Kurulu üyeleri pistteki ilk deneme sürüşünü yaptı.

TOGG'dan yapılan açıklamada, 18 Temmuz 2020 tarihinde başlanılan Gemlik Tesisleri’ndeki inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldığı bildirildi. Açıklamada, tamamlanan 1,6 kilometrelik test pistinin ürün geliştirme ve kalite süreçlerinde kullanılmak üzere hız, bozuk yol, özel manevra gibi farklı ihtiyaçlara yönelik hazırlandığı belirtildi.

BAKANLAR TEST SÜRÜŞÜ İÇİN PİSTE ÇIKTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile aylık Yönetim Kurulu toplantısını Gemlik’te gerçekleştiren TOGG Yönetim Kurulu üyeleri, pistteki ilk deneme sürüşünü yaptı.

TOGG'dan yapılan açıklamada da şu bilgiler paylaşıldı:

"ÇALIŞMALAR MAYIS 2022’DE TAMAMLANACAK: Toplam 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen Gemlik Tesisi’nde üretim birimlerine ilişkin çalışmalar mayıs 2022’de tamamlanacak. Yüzde 86’sı tamamlanan gövde tesisinde 185 robot parçasız provalara başladı. Boya tankları ve fırınlarının kurulumu yapılan boya tesisinin yüzde 92’si tamamlandı. Montaj tesisinin yüzde 84’ü bitti. TOGG, 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime hazır olacak.

İLK ARAÇ 2023'ÜN İLK ÇEYREĞİNDE PAZARA ÇIKACAK: Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreği sonunda C segmentindeki ilk araç olan SUV pazara çıkacak. Ardından C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak.

TOGG 230'A KADAR 1 MİLYON ARAÇ ÜRETMEYİ PLANLIYOR: TOGG, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor."

TOBB Yönetim kurulu üyesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yönetim Kurulu toplantımızı Gemlik Tesisimizde gerçekleştirdik. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati ve milletvekillerimizi test pistimizin açılışında ağırladık. Planlarımız doğrultusunda hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0