Seçim çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak Belediye Başkan Adayı Mimar Nilüfer Çınarlı Mutlu, halkla bir araya gelip projelerini anlatmaya devam ediyor. Alsancak semtinde yaşayan vatandaşlarla Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde buluşan CHP'li Mutlu, Konak için vizyonunu paylaştı. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Mutlu, ardından Ballıkuyu Mahallesi'nde ev ziyareti gerçekleştirdi. Mahalle sakinlerinin de ilgi gösterdiği buluşmada Mutlu, talep ve isteklere kulak verdi.

HALKLA BULUŞTU PROJELERİNİ ANLATTI

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Alsancak semtinde yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ve meclis üyesi adaylarının da katıldığı buluşmada göreve gelmesi durumunda Konak'ta yapmayı planladığı projelerle ilgili sunum yapan Mutlu, katılımcıların sorularını yanıtladı. Konuşmasının başında yaklaşan seçim sürecine değinen Mutlu, "Seçime çok az bir süre kaldı, geliyoruz. Anketlerde epey öndeyiz. Seçim günü sandıkları ve her bir oyumuzu koruyacağız" dedi.

MEKANSAL EŞİTSİZLİKLERİ GİDERECEĞİZ

Konak'ın kırılgan bir yapı stoğuna sahip olduğunun altını çizen Mutlu, "Konak'ta yapı stoğumuz epey eski. Pek çok alanda yoğun kaçak yapı var. Kentsel dönüşümle mutlaka ele alınması gerekiyor. Küresel iklim krizi ilçemizi çok etkiledi. Afet Sakınım Planı hazırlayarak mevcut planları buna göre güncelleyeceğiz. Konak'ı her türlü afete karşı dirençli hale getireceğiz. Konak'ta en yoksulla en zengin yan yana yaşıyor. Mekansal eşitsizlikleri gidermek gibi bir amacımız var. Kentte çok büyük bir endüstriyel ve kültürel mirasımız var. Elektrik Fabrikası da onlardan biri. Büyükşehir'e geçseydi çoktan kente kazandırılacaktı. Hızlı restorasyonla hatta kendi ekiplerimizle kültürel mirasların dönüşümünü hedefliyoruz. Konak'ı kültürel zenginlikleriyle hem kent hem ülke çapında öne çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

TASARIMA ÖNEM VERECEĞİZ

Vatandaşların kent yönetiminde söz sahibi olacağını vurgulayan Mutlu, "İlçemizi hemşehrilerimizle birlikte yöneteceğiz. Çocuk, gençlik ve kadın meclislerini daha da ileriye taşıyacağız. Sivil toplum kuruluşlarının daha aktif olması ve kira derdinden kurtulması için yerleşke kurmak istiyoruz. Kentin gelişimi için yeni fikirlerin üretileceği İnovasyon Merkezi açacağız. Şeffaf ve hesap verebilir bir belediyecilik hedefliyoruz. Komşularımızın dijital okuryazarlığını geliştirmek için projeler üreteceğiz. E-ruhsat sistemi ile tüm ruhsat süreçlerini dijitalleştireceğiz. Yaya kenti bir Konak çok daha güzel kılacak yaşadığımız kenti. Konak, kültür, sanat ve ticaretin başkenti olması gerekiyor. Semt pazarlarını bölgenin ihtiyacına göre konumlandıracağız. Hayatımızın her köşesinde tasarıma önem vereceğiz. Kent sakinlerine değer verildiği duygusunun Konak'ta herkese geçmesini istiyorum. Mobil araçlarımızla sokak hayvanlarının tedavisi yapılacak ve büyük bir kısırlaştırma seferberliği başlatacağız. Kadın, genç ve engelli istihdamına önem verilecek. Gençlerin yurt sorununa mutlaka çözüm bulmak istiyoruz. Genç sanatçılara yönelik burs, hibe ve mekansal destek programları sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

ABD'den Türkiye-Suriye açıklaması: Karşıyız ABD'den Türkiye-Suriye açıklaması: Karşıyız

AŞEVLERİNİN SAYISI ARTACAK

Akıllı belediyecilikle sosyal belediyeciliğin birleşimi sayılacak Konak Kart projesinden bahseden Mutlu, "Konak Kart uygulaması ile vatandaşlarımızın ilçedeki esnaftan alışveriş yapacak. Karta yüklenen bedellerle ihtiyaçlarını giderebilecekler. Aşevlerinin sayısı artacak bu dönemde. Açacağımız kreşler hem çocukların özgür birey olmaları hem de anneler için önemli. Kadınların daha güçlü ve görünür olduğu bir Konak hedefliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği bütün sokaklarda içselleştirilsin diye uğramamış. Kadınların şiddetten uzak bir hayata ilk adımı olan sığınma evi açacağız Gençlik eğitim merkezlerinde fırsat eşitsizliği yaratabilmek için etüt desteği vereceğiz. Bilgiye çok rahat ulaşılabilecek 7/24 açık kütüphanelerimiz olacak. Engellilerin belediye hizmetlerine ve kentin olanakları erişimini sağlayacağız. Birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıracağız."

EN BÜYÜK GÜNDEMİMİZ OLACAK

Uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili mesajlar da veren Mutlu, "Uyuşturucu yaşı 10'a kadar indi, sahada bu sorunu sık sık duyuyoruz. Seçimden sonra en büyük gündemimiz bu olacak. İleri yaş komşularımızın sosyalleşebileceği Yaşam Evi projemiz var. Emeklilerin en büyük talebi olan, uygun fiyata bir şeyler yiyip içebilecekleri lokaller açmak istiyoruz. Kültürpark için yıllarca çok mücadele ettik çünkü toplumsal bellek için çok önemli. Canlı, yaşayan ve aktif bir park olmasını önemsiyoruz. Ada ve Göl gazinolarının eskiden olduğu gibi restoran olarak faaliyete devam etmesi fikrimizi Büyükşehir'e de önereceğiz. Yeşil alan sayısını arttırmak için dönüşüm bölgelerinde yeni alanlar ve parklar oluşturacağız. Ses, ışık ve tabela kirliliğinin önüne geçeceğiz. Atıkların geri dönüşümünü ve bertarafını sağlayacağız. Doğal gazı olmayan mahallerde devasa bir hava kirliliği var. Her mahallede doğal gaz mutlaka olacak" dedi.

KEMER'DE YÜZME HAVUZLU SPOR KOMPLEKSİ

Spor alanında yapılacak hizmetlere örnek veren Mutlu, "Özellikle çeperde spor alanlarının yapılması çok önemli. Kemer'de yüzme havuzlu spor kompleksi yapacağız" açıklamasını yaptı.

NEFESİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Mutlu, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: "Bütün yasakları destekleyenlerin ve bugüne kadar İzmir için hiçbir şey yapmamışların bir anda partisiz, logosuz ve kahraman edasıyla ortaya çıkmalarını çok ilginç buluyorum. Biz bu kentte nefes alıyoruz. Seçimde en çok nefesimize ve özgürlüğümüze sahip çıkacağız."

TEBRİKLERLE ZAMAN KAYBETMEYİP HEMEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Başkan Adayı Mutlu daha sonra Ballıkuyu Mahallesi'nde ev ziyareti gerçekleştirdi. Zeki ve Beşire Altuğ çiftinin evine konuk olan Mutlu, mahalle sakinlerinin yoğun katılım gösterdiği buluşmada talep ve istekleri dinledi. Mutlu, "31 Mart'tan itibaren Konak ile ilgili tüm kararları komşularımızla birlikte alacağız. Her mahallenin eşit hizmet alması için çalışacağız. Hiçbir komşumuz yatağa aç girmesin istiyoruz, bunun için aşevi sayısını arttıracağız. Herkesin dışarıya adımını attığı an mutlu olacağı bir Konak hedefliyoruz. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum. Seçimden sonra tebriklerle zaman kaybetmeyip hemen çalışmaya başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilisim