CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, deprem bölgesine ziyarette bulundu. Hatay'ın ardından Osmaniye'ye geçen Özel ve İmamoğlu vatandaşlarla bir araya geldi. Özel ve İmamoğlu CHP Osmaniye İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti.

Burada düzenlenen halk buluşmasında konuşan Özel, "Bundan sonra partiyi, yaş ortalaması 43 olan bir Parti Meclisi, 46 olan bir MYK yönetiyor. Her bakanlığın karşısına bir gölge bakan koyduk. Genel başkan yardımcılarımız büyük bir emekle ve gayretle çalışacaklar. Göreceksiniz önce 31 Mart'ı kazanacağız, yetmez Ekrem Başkan, Özgür Özel şapkaları taktık önümüzdeki dönem iktidar olacağız. Hep beraber, omuz omuza Türkiye Cumhuriyeti'ni tekrar Atatürk'ün partisi yönetene kadar çok çalışacağız” dedi.

2024-YKS'de birinciler 5 ilden çıktı 2024-YKS'de birinciler 5 ilden çıktı

Özel konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ve Başkan Tunç Soyer'e teşekkür etti.

Özel, "6'sında deprem oldu 7'sinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Osmaniye'deydi. Cebeli Bereket Okulu'nun bahçesine aşevi kurdular ve her gün 3 bin kişiye sıcak yemek verdiler. Aylarca bu desteği Osmaniyeme yapan İzmir Büyükşehir Belediyesine ve başkanı Tunç Soyer'e teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Osmaniye’de deprem sonrası genel afet koordinasyonunu İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Osmaniye'de neler yapmıştı?

· Osmaniye’de ilk etapta 12 enkazda arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürdürüldü. Daha sonrasında AFAD ile birlikte bu çalışmalar devam ettirildi.

· Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından kurulan aş evinde yaklaşık 420 bin kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirildi.

· Bunun yanı sıra temel ihtiyaç malzemeleri, 7287 gıda paketi, 4419 hijyen paketi, 26613 adet giyecek dağıtımı, 44193 adet battaniye, 200 adet ısıtıcı/soba ve 6950 çuval yakacak, 788 adet çadır desteği sağlandı. Kurulan 2 çadır kentte 50 aile misafir edild, çadır isteyen depremzede vatandaşlara da çadır desteği sağlandı.

· Yarbaşı Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne yer fıstığı yağının elde edilmesi ve ezmesinin yapılması için makine ve paketleme desteğinde bulunuldu. Aynı kooperatiften 4 ton yer fıstığı ve 4 ton zeytinyağı alındı. S.S Gökçayır Tarımsal Kooperatifi de belediyenin desteğiyle yeniden üretime başladı. Depremde hasar gören halı tezgâhı ve değirmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar işler hale getirildi. Hayırsever vatandaşların desteğiyle 737 çuval besi yemi ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı. Kooperatifte yerel halkın da desteği ile kaybolmak üzere olan halı motifleri çerçevelenerek duvarlara asıldı, kadınlar da halı dokumaya başladı. Yaşar Kemal Tohum merkezi açıldı. Muhtarlarla görüşülerek yüzlerce çiftçi ile görüşme sağlandı. Üreticilere yem desteğinde bulunuldu. Bölgedeki köylere 19.000 adet zeytin fidanı dağıtımı sağlandı.

· Bölgeye gönüllü olarak gelen doktorlar, çadır kentte bulunan çocukları ve yetişkinleri düzenli kontrollerden geçirerek bulaşıcı hastalıklardan korumaya çalıştı. Hastalıkları nedeniyle ihtiyaçları bulunan vatandaşlara işitme cihazı, taşıma lifti ve buzdolabı desteği verildi.

· Depremden etkilenen ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olan depremzede vatandaşlara tekerlekli sandalye desteği yapıldı.

· Osmaniye’de kurulan konteyner kent alanına 152 adet konteyner yerleştirildi. Bu konteynerlerin içerisine ev yaşamını devam ettirebilmek amacıyla A’dan Z’ye eşya yerleştirildi. ·

Bölgede bulunan engelli ve şehit ailesi vatandaşlara ve derneklere toplamda 52 adet konteyner desteğinde bulunuldu.

· İzmir Büyükşehir Belediyesi, Osmaniye ile kurulan ilişkinin uzun soluklu ve kalıcı olması için İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) benzeri beş derneğin kurulmasına öncülük etti.

Editör: TE Bilisim