Escevder  Eskişehir’in Çevreler Sorunlarına Dikkat Çekti..

ESCEVDER Dünya Çevre Günü'nde Çevre Sorunlarına Dikkat Çekti

Escevder  Eskişehir’in Çevreler Sorunlarına Dikkat Çekti..

Eskişehir Çevre Koruma Derneği çevre sorunlarını dile getirdi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde çevre sorunlarını anlattı:

5 Haziran Çevre Gününde Eskişehir’in çevre sorunlarını  Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği   (ESCEVDER)  olarak gündeme taşıyarak, çözümün parçası olmak üzere üzerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğunu  kamu oyuna duyurmaktan mutluluk duymaktadır. Şehrimizin çevre sorunlarını aşağıya sıralamaya çalışılmıştır.

Eskişehir’in  Çevre Sorunlarını Özetleyelim :

 1. 1080 MV lık Kömürlü Termik Santral ihalesi yargı tarafından durdurulsa da Cumhurbaşkanlığı yatırım programından çıkarılmamış ve gündemden düşmemiştir. Bu yatırım tamamen durdurularak Yenilenebilir Enerji kaynaklarına ( Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Biogaz ) yönelinmesi iklim krizini önlemeye ve karbon salınımının  azaltılmasına büyük katkı sağlayacaktır.
 2. MAPEG ( Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ) tarafından 3 Eylül 2020 de ihalesi yapılan şehrimizin 39 alanında  ihaleye açtığı bu sahalar ağırlıklı olarak     IV. Grup ihaleler ki bu ihale kapsamında Linyit, Taşkömürü, Altın, Gümüş vb gibi madenleri kapsamaktadır. İhaleler, Sondajlar ve aramalar devam etmektedir. Bunların sonucunda şehrimizin bir çok yerinde maden çalışmaları başladı, başlayacaktır.
 3. Eskişehir/Alpu/Eşme mahallesinde CED gerekli değildir kararından sonra altın arama ve sondaj çalışmaları son hızla devam etmektedir ve Alpu/ Eşme ve yakın mahalleler ile porsuk çayı bu sondaj dan büyük oranda etkilenecektir.
 4. Eskişehir’i ikiye bölen Porsuk çayı Kütahya Belediyesince ve Kütahya’daki sanayi kuruluşlarında yapılan arıtma tesislerine rağmen kirletilerek şehrimize gelmekte olup, Porsuk Çayının kirletilmesinin önüne mutlaka geçilmelidir. Ayrıca Porsuk çayının etrafındaki heyelanın önlenmesi amacıyla ağaçlandırma faaliyetlerine devam edilmelidir. Porsuk çayını besleyen derelerin de kirlenmesinin  önüne mutlaka geçilmelidir.
 5. Eskişehir/Sivrihisar/Kaymaz mahallesinde yaşam alanlarının hemen yanında yapılan siyanürlü atık çamur havuzu inşaatı hızla devam etmekte olup, ileriki dönemde bu siyanürlü havuz nedeniyle istenmeyen olayların olabileceği endişesi taşımaktayız.
 6. Eskişehir/Sivrihisar/ Sığırcık, Kaldırım, Göktepe ve Yeniköy  mahallelerinde fazla suya ihtiyacı olan mısır, ayçiceği, şeker pancarı, yonca ekimlerinin fazlalaşması,   vahşi sulama ve yer altı sularının bilinçsiz ve gereğinden fazla kullanılmasından dolayı onlarca Obruklar oluşmuş ve oluşmaya devam etmektedir. Bu Obruklar Ankara-İzmir YHT ( Yüksek Hızlı Tren ) güzergahına 1,5 km. uzaklıkta olup,  yer altı sularının bu hızla tüketilmesi durumunda istenmeyen sonuçlar doğurabilecektir.
 7. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 65.000 kişi çalışmakta olup, sabah mesai başlangıcı ve akşam mesai bitiminde çevre yolu bu araç trafiği yükünü taşıyamamaktadır. Bunun neticesinde  eksozdan çıkan gazlar nedeni çevremizi kirletmektedir. Ayrıca Seyitgazi/Kırka’da bulunan Etimaden Şirketinde  çalışan binlerce elemanların servislerle taşınmasında yolun tek şeritli olması Eskişehir’e yakışmamaktadır. Havayolu taşımacılığının da yeterli olmaması çok üzücüdür.
 8. Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyelerince yürütülen  ambalaj atıklarının geri dönüşüm çalışmaları daha yaygınlaştırılarak halkın geri dönüşüme katkısının arttırılması çevreye katkısını arttıracaktır.
 9. Eskişehir/Seyitgazi/Kırka/Çatören barajı ve Tepebaşı/Takmak/ Musaözü göleti kurumuş olup, iklim krizi şehrimizi de etkilemekte olduğundan su tüketiminin azaltılması yönünde çalışmalar yapılması, su tasarrufunun önemine dikkat çekilmesi, yağmur sularından konutlarda biriktirilerek yararlanılması ve İçme suyu olarak koruma altına alınan Sakarya başından çıkan temiz ve berrak suyun  kapalı sistem ile bu suyun şehrimize kazandırılması çevremize katkısı büyük olacaktır.
 10. Eskişehir/Mihallıççık /Tatarcık  mahallesinde ve bölgede kanseroçajen madde olan  Asbest atıkları ve asbestten yapılan çanak, çömlek vb eşya veya evlerde kullanımının mutlaka önüne geçilmesi gerekmektedir.
 11. Eskişehir/Mihallıççık /Koyunağılı Mahallesinde 145 MWe kurulu gücü olan ve TMSF de olan ve işletme ihalelerine talipli çıkmayan Yunusemre Kömürlü termik santralın çalıştırılmayıp, Yenilenebilir Enerjiye yatırım yapılması daha uygun olacağı kanısındayız.
 12. Eskişehir/Mihallıççık/Dinek /Goncaağlı bölgesinde mermer ocağı kapasite artırımı ile 198.256 hektarlık alanda açık işletme olarak çalışacak ve yaklaşık 4 - 6 km. arasındaki uzaklıkta olan Dinek, Yalımkaya, Sorkun ve Gürleyik mahalleleri  atık su, katı atık, tehlikeli atık, toz emisyonu ve gürültüye maruz kalacaklarından dolayı  mahallelerini terk edeceklerinden endişeleniyoruz.
 13. Dünyamızın kirletilmesinde doğada 400-600 yıl çözülemeyen petrol türevi tek kullanımlık plastik atıkların şehrimizde de kullanımının azaltılması ve ayrı toplanması, plastik (naylon) torba yerine bez, kağıt  torba,çanta   veya file kullanımın yaygınlaştırılması her bireyin görevi olmalıdır.
 14. Şehrimizde mevcut olan bisiklet yollarının yaygınlaştırılması, yurt dışında olduğu gibi şehrin merkezine motorlu araç trafiği girişinin önlenmesi/azaltılması, toplu taşımada da elektrikli araçların kullanımının arttırılması, Organize Sanayi Bölgesine  tramvay hattının ulaştırılması, havaya atılan kirletici emisyonların azaltılmasında katkı sağlayacağı kaşınılmaz bir gerçektir.
 15. Porsuk Çayının geçtiği Beylikova ilçemizin Süleymaniye, Uzunburun, Sarıköy ve Yalınlı mahalleleri çevresinde çok fazla balık ölümleri 3-4  ay öncesi görülmüş olup, Balık ölümlerinin gerçek nedenleri hala kamu oyuna açıklanmadığını hayretle gözlemlemekteyiz .
 16. Çiftçilerimizin  bol miktarda kullandığı olan gübre ve ilaç kutuların geri dönüştürülmesi ve çevreye gelişi güzel atılmamasının yanında organik tarıma yönlendirilmesi büyük önem arz ederek, çevremizin korunmasında ve geliştirilmesinde  etkileri olacağını söyleyebiliriz.
 17. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Müdürlüğü tarafından Eskişehir İli Beylikova , Sivrihisar , Mihalıççık sınırlarının kesişme noktası olan Eskişehir – Ankara arasında tek ve biricik orman ve yaban hayatı barındıran en yüksek tepeye sahip DUMLUCA DAĞI’nda Kızıl geyiklerin vurulması için açılan ihaleye yargıdan dönerek kızıl geyikler kurtulmuştur.
 18. 2019 yılı Haziran ayında, Beylikova, Mihallıççık, Sivrihisar ilçelerimize bağlı  Dumluca,  Adahisar, Kızılcaören, Yalınlı, Süleymaniye ve Karaçam Mahallelerini içine alan toplam 3.140,55 hektarlık alanda kurulacak olan 391.593 Ağacın kesilmesine Dumluca hamamının yok olmasına sebep olacak Krom Manyezit Ocağı ve Demir Nikel kırma eleme tesisi projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptali için Süleymaniye, Yalınlı ve Dumluca mahalle sakinlerimizce İdare Mahkemesine başvurulmuştu. Yargıtay olumlu karar vermiş ve ağaçlar ve geyikler kurtulmuştur.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER )  olarak Ülkemizin ve Şehrimizin  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına( Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Biogaz ) daha fazla önem vererek  havamızın kirletilmemesi ve çevremizin yaşanabilir bir doğa harikası olması için yukarıdaki önerilerimiz incelenerek gereğinin yapılmasını ilgililer ve yetkililerden talep ediyoruz. 04.06.2021

              Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği

  Sadık YURTMAN ( Başkan )  Tel = 0532 312 64 84

www.escevder.org.tr                                                      www.instagram.com/eskescevder

www.facebook.com/eskescevder                              www.twitter.com/eskescevder

www.linkedin.com/in/eskescevder                                www.pin.it/2IWhVBb

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2021, 12:58

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0