ESCEVDER  ÇERNOBİL NÜKLEER SANTRAL KAZASINA DİKKAT ÇEKTİ…

ESCEVDER  ÇERNOBİL NÜKLEER SANTRAL KAZASINA DİKKAT ÇEKTİ…

26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali'nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen nükleer kazanın 35. yılındayız.

            Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER ) Enerji üretiminde Nükleer Santral yerine Yenilenebilir enerjinin ön plana çıkarılması gerektiğini kamuoyuna duyurmaya bundan önce de olduğu gibi bundan sonrada duyurmaya devam edecektir.

          35 Yıl önce meydana gelen Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamada 31 kişinin hayatını kaybetmesine karşın etkileri tüm dünyayı derinden sarsmıştır. Ayrıca 2011 Fukuşima’da nükleer santralde patlama meydana gelmiştir.

Kaza sonrası 600.000 kadar işçi nükleer faciaya müdahalede bulunmuş ve birçoğu radyasyona maruz kalmıştır. Tahmini olarak yapılan masraf ise 18 milyar ruble olmuştur. Meydana gelen kaza esnasında ölen kişilerin sayısı 4.000-93.000 kişi civarında olmuş olaydan sonra santrali tecrite almak için kullanılan 600.000 kadar kişi maruz kaldığı radyasyon neticesinde kansere yakalanmış veya ölmüştür.

Patlamadan sonra tutuşma ile çıkan yangın atmosfere yükselerek  Pripyat başta olmak üzere geniş bir coğrafya ya yüksek derecede nükleer serpinti bulutu (Radrasyon) yayılarak Serpinti bulutu Sovyetler Birliği'nin batısı ile buradan Avrupa'ya ve Karadeniz üzerinden Türkiye'ye sürüklenmişti. Hatırlayanlar olacaktır, Rize de çay bahçeleri radyasyona maruz kaldığından çayı ihraç edemez olmuştuk.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından hazırlanan bir raporda kazanın çevresel sonuçları incelenmiş ve UNSCEAR raporuna göre ise 2008 yılına kadar kazadan yüksek dozda radyasyona maruz kalan 4000 kişiden 64'ünün radyasyon sonucu öldüğü açıklanmıştır. Tiroid kanserinden ölenlerin 3940 olduğu saptanmıştır.

Patlama sonucunda Çernobil de doğal denge ve yaşam alanları sekteye uğramış olup, aradan 35 yıl geçmesine karşın yanan ormanların yeni yeni kendini yenilemeye başladığı gözlemlenmiştir.

           Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER )  olarak Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına( Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Biogaz ) daha fazla önem vererek  havamızın kirletilmemesi ve çevremizin yaşanabilir bir doğa harikası olması için Nükleer Santral yapımına bir an önce son verilmesini ilgililer ve yetkililerden talep ediyoruz.

              Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0