BORNOVA EVKA 4, ATATÜRK VE ERZENE’DE NELER OLACAK?

Değerli okurlarım bugünkü köşe yazımda bu hafta yapılacak olan Bornova CHP delegasyon seçimlerinde çok önem arz eden, belki de bazı siyasetçiler için kırılma noktası olabilecek Evka 4, Atatürk Mahallesi ve Erzene için sahada yaptığımız araştırmaları sizlere aktarmaya çalışacağım. Bundan önce yapılan Bornova delegasyon seçimlerini hemen hemen sıfır hata ile bilmemiz kamuoyunda takdire şayan bulundu. Biz Ege Ajans olarak ekip çalışması yapıyoruz. Bu sefer de geçmiş çalışmalarımızda olduğu gibi daha itinalı olması için sahada Ege Ajans müdürü Aykut Keser, Ege Ajans editörü Aslı Özkaya, Ege Ajans iletişim sorumlusu Müzeyyen Ersoy kardeşlerimiz çok yoğun bir çalışma içinde bulundular. Bu arkadaşlarımız istihbaratı yaparken CHP’lilerin yoğun olduğu kahvehaneler yerine halkla birebir temas ettiler. Yani sıradan üyelere sordular. Diğerlerine sorduğumuz zaman herkes kendi görüşünü ön plana çıkarıyor. Ben de bütün gruplarla görüşerek hislerime kapılmadan, en ince ayrıntısına kadar inceleyip görüşlerimizi size aktaracağım. Ben inanç sahibiyim. Allah beni yine mahcup etmesin. Güvenilirliğimize gölge düşmesin. Kimsenin avukatı değiliz, kimsenin propagandasını yapmayız. Elbette bir CHP üyesi olarak benim de desteklediğim gruplar var ama hiçbir zaman kalemimin önüne geçemez. Yani tercihlerimiz hiçbir zaman aklın ötesine geçemez.

Eveeeet. Evka 4’e gelince bundan 2 yıl önce yaptığım yorumlarda sadece burada yanılmıştım. İnşallah şimdi yanılmam. Burada Yaşar Tekin, Erbay Kara, Remzi Süleyman Topal işbirliği ile hazırlanan listenin karşısında Zeki Kayhan, Ünsal Şahin, Mehmet Kaygusuz’un hazırladığı bir liste var. Bu listeye İnönü Mahallesi’nden Sabri Çam ve Öner Baş’ın da destek vereceği bilgilerine ulaştık. Bu desteğin ölçüsü tam olarak nedir bilemiyoruz ama ben burada bu grubu bir tık önde gördüm. Bana özelden mesaj atan bir il yöneticimiz A.Ş ‘Abi Yaşar’ı sakın hafife alma’ diye bana bilgi verdi. Ben Yaşar Tekin’i burada hafife almıyorum. Geçmiş belediye başkanına yakınlığından ötürü biraz geride olabileceğini düşünüyorum. Bunun nedeni de insanlar gücü seviyor. Dün Yaşar Tekin, Olgun Atilla’nın yanındaydı. Ama şimdi Olgun Atilla yok. Eee insanoğlunun doğasında var. Kral öldü yaşasın yeni kral derler ki bu delegenin fıtratında var. Bundan dolayı bir tık geride gördüm ama kendisinin ciddi bir rakip olduğunu, hafife alınmayacağını belirtmek isterim.

Atatürk Mahallesi’ne gelirsek. Eveeett. Çok derin araştırma yapmak zorunda kaldık. Dengeler her gün değişiyor. Şimdilik 4 liste gözüküyor. Burada en iddialı konumda olanlardan birisi Hüseyin Kırmızı, Güngör Tuzlacı, İlker Cengizoğlu’nun önderlik ettiği beyaz liste. Yine hayli iddialı olan Yıldız Albayrak, Zeynel Gür, Veysel Özkan ve Muhtar Pakize Namdar’ın önderlik ettiği mavi liste. Yine üçüncü olarak Ali Demir ve Hakan Yalçın’ın çıkaracağı kırmızı liste. En enteresan olan ise Günay Öncel’in hazırlayacağı liste. Bu arkadaşımız sonradan liste hazırlıklarına başladı. Biraz araştırdık. Çok efendi ve etrafta sevilen birisi olarak gözüküyor. Bu özellikleri listeye yansırsa dengeleri alt üst eder. Beyaz listeye destek vereceği iddia edilen, geçmiş dönemde liste çıkaran, 60 blok oyu gözüken Süleyman Sezer’in ben her ne kadar adı beyaz liste ile anılsa da mavi listeye gidebileceğini düşünüyorum. Ben boşa yorum yapmam. Bilgim olmadan kimsenin adına konuşmam. Piro Sezer’i iyi tanırım. Döner dolaşır sonunda mavinin yanında yer alır. Yanılıyorsam Piro hemen bana dönsün. Çünkü listeler seçime girmeden önce gelişigüzel haber yapılmaz. Bir dayanağım ve kesin bilgim olmasa bu yorumu yapmam. Ali Demir ve Hakan Yalçın’ın hiçbir liste ile birleşeceğini tahmin etmiyorum. Mavi liste sanki bir tık avantajlı gibi ama sürpriz gelişmeleri her an bekliyorum. Hiç ummadığımız şekilde beyaz liste mavinin önüne ya da mavi liste beyaz listenin önüne geçebilir. Şimdilik 4 liste gözükse de ben kendisine söz verdiğim için adını yazamadığım, bir listenin hazırlayıcısı olan kardeşimle yaptığım görüşmeye dayanarak çok ani bir sürprizle bir listeyle birleşeceğini tahmin ediyorum. Şimdi diyeceksiniz ki ya niye açıkça yazmıyorsun? Ee kardeşim gazeteciliğin de şanı vardır. İnsana söz veriyorsan adını yazamazsın. Şayet bu kişi yarın böyle bir görüşme yapmadım derse biz de arşivimizden konuşma kayıtlarını çıkartır yayınlarız. Biz kime söz verdiysek sözümüze sadığız. Herhangi bir tarafın avukatı değilim ama burada çok çekişmeli bir seçim olacak. Listenin adını yazıp o listeye avantaj sağlamayayım. Özüne dönersek mavi ve beyaz listenin çekişmesi olacaktır. Mavinin günün modası haline gelen renk avantajın kullanacağını sanıyorum.

Esas çekişmenin olacağı hatta rövanş diyebileceğim Erzene Mahallesi delege seçiminden bahsetmek istiyorum. Burada ilginç birliktelikler var. Her dönemde sürekli kazanan Kamil İnan ve ekibiyle Mustafa Polat’ın yaptığı işbirliği neticesinde Ali Kılıç, Hülya Uğurlu, Ramazan İrfan Kılınç ve İsmail Atmaca’nın da içinde bulunduğu bu liste hayli iddialı. ‘Biz bu seçimi kesin alırız kimseye vermeyiz’ der gibiler. Biz yaptığımız araştırmalarda burada bir listenin 10-15 oy gibi bir farkla seçim alabileceğini öngörüyoruz. Kamil İnan ve Mustafa Polat listesine karşı Göksel Ceviz, Metin Atmaca, Doğan Kalkan, Veysel Gürsul ve Yılmaz Gürbüz’ün önderlik ettiği listede hayli iddialı. ‘Burayı biz alacağız’ diyerek çok yoğun bir çalışma temposu içerisindeler. İşte siyaset burada dönüyor. Bir tarafta vekilimiz Sayın Mahir Polat’ın adı geçerken diğer tarafta ise İzmir delege seçimlerine gövdesini koyan Özcan Purçu vekilimiz gündemde. Özellikle Özcan Purçu’yla birlikte hareket eden Göksel Ceviz’in burada önemli bir rol oynayacağı, sonradan gelen kayıtlar var ya (hani gönderilmesi unutulmuş kayıtlar) delege seçimini hayli etkileyecek gibi. Biz burada yukarıda belirttiğimiz gibi çok çekişmeli bir seçim olacağını, seçim sonucunun çok büyük oylarla değişeceğini değil 15-20 oyla belki de daha az bir oy da olabilir. Seçimin biteceğini tahmin ediyoruz. Birisi bir tık önde diyoruz da iki tarafta da kıramadığım çok sevdiğim dostlarım var. Bir de insanlar yazının özünü kavramadan, 2 defa okumadan hemen yanlış yorum yapıyorlar. Onun için hangi listenin bir tık önde olduğunu yazmayayım. Burada da iş aş söylentileri alabildiğine, biraz da abartılarak anlatılıyor. Kimden yetki aldıklarını bilemediğimiz bazı zatı muhteremler durumdan vazife çıkararak cv toplama ve iş vaatleri verirlerken, ben de diyorum ki herkes haddini bilsin. Böyle kirli işlere kimse karışmasın. Kusura bakmayın sokak tabiriyle sazan olmayın. Ben Tunç başkana oldukça yakın olan birisiyim. Hiçbir zaman ne Tunç başkan ne de diğer belediye başkanlarımız böyle kirli bir eylemin içinde olmadılar ve olmayacaklar da. Tunç başkanın da kesin talimatı var. Bazı kendini bilmezler kendini Tunç başkana yakın göstererek bazı şaşkınlar da Bornova Belediye başkanımız Mustafa İduğ’u sanki vekaleti varmış gibi Bornova Belediyesi adına iş ve aş taahhütleri yaptıkları iddiaları çığırından çıkmıştır. Kesinlikle böyle bir şey olması mümkün değildir. Bu parti içi bir yarıştır. Sonuçta kaybeden olmaz. Hepimiz birlikte olmak zorundayız. Seçim biter kol kola girer yolumuza devam ederiz. Ben bazen sokak ağzıyla yazıyorum hoş görün. İş aş vaadine kanıp sazan olanlar yarın hüsrana uğrarsınız.

 HOŞÇAKALIN, SEVGİYLE KALIN.

YORUM EKLE
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0