BİZ

Hayat bir mücadele, var olma çabası ve koşuşturmayla  geçerken kimilerimiz 
bencilleşiyor; kimilerimiz paylaşımın, sevginin, sevmenin yardımlaşmanın önemini daha iyi anlıyor.
Her deneyim bir şeyler öğretiyor insana. 
Ben ilk yazımda bunu daha iyi anladım. İnsanlık için en majör konuyu ele aldığım ‘Kadına şiddette adalet’ özellikle bu atıl dönemde kadına şiddetin istatistiklerine bakınca artığını gördüğüm için naçizane ses olmak istedim. 
Olumlu geri dönüşler, diğer şehirlerden gelen  destek  telefonları , beni çok mutlu etti. Bir olma, birlik olma duygusunun önemini bir kez daha anlattı, gösterdi bana. 
Tanımadığım, görmediğim birinin daha iyi olmam ve başka konulara değinebilmem  için ufkumu açma çabası, derine bakınca o kadar önemli ki.. Birini eleştirmek, yermek çok kolaydır ama çabasını görüp destek olmak, takdir etmek zordur. Fark ettim ki çevremde böyle insanlar yok denecek kadar az. İşte bu yüzden içimde umutlar çoğalıyor. 
Bu durum bana Ubuntu felsefesini hatırlatıyor. Geleneksel Afrika anlayışı olarak da  bilinir. Ubuntu, başkalarının yeteneklerini tehdit olarak görmez, bütünün bir parçası olduğunu kabul eder. 
Özgüveni vardır; kendisi dışında biri ezildiğinde, hor görüldüğünde kendisini de öyle hisseder…
Sosyal hayatımızda bir rehber olarak da görebiliriz. ‘Ben, biz olunca benim’ ; bu  cümlenin gücünü tam anlamıyla hissettiğiniz zaman   güçlü olursunuz.
 Her insanın ötekine ihtiyacı olduğu kozmik  bir düzen. 
İnsanlığımız, diğer  canlılara nasıl davrandığımızla şekillenir. Başka insanların ruhunu, benliğini anlayamadığımızda sadece insanlıktan çıkmakla kalmaz; kendi insanlığımızı, özümüzü de kaybederiz.
Bencilik insanın ruhunu körelten, çürüten bir oluşum. Birine yardım etme, destek olma hazzı çok başkadır. Paylaşmanın ve hoşgörünün olduğu bir dünyada  bir çok sıkıntı çözülür. Bunun bilincinde olmak  ve benliğinizde hissetmek çok şey kazandırır.


                                
                   ‘Hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte git’.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan Özdemir
Volkan Özdemir - 1 yıl Önce

Bu akıcı ve akılda kalıcı derin bir öğreti dolu yazı İçin kutluyor ve tebrik ediyorum.Yüreğinize ve kaleminize sağlık cinsiyetçi erkek faşizmine karşı sizin gibi öncü aydın cesur fikir kalemleri ülkemiz kadınlarının umut dallarısınız sizlerin sesi olduğunuz kadınlar hayata bu umut dallarıyla daha sıkı tutunacaklar.son olara bu mükemmel yazının ışığına bir kıvılcım katkısı olsun diye Tüm kadınlarımıza şunu ifade etmek isterim;
Dünü silemezsiniz,
fakat yarını yazabilirsiniz.

Melike Şehnaz Özbaş
Melike Şehnaz Özbaş - 1 yıl Önce

Sevgili Melodi devam devam...Olumsuz eleştiriler alınca mutlu ol, neden mi? Onlar seni ileriye bir olumlu adım atmanı sağlayacak itmelerdir...Sevgimle kal????

Aslan Şimşek
Aslan Şimşek - 1 yıl Önce

Ağzına sağlık,öğretmenin olmakla gurur duydum

MUSTAFA
MUSTAFA - 1 yıl Önce

MELODİ HANIM TEBRİK EDİYORUM BAŞARILARINIZ DAİM OLSUN

hafiz
hafiz - 1 yıl Önce

Hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte git teori güzel

Melike
Melike - 1 yıl Önce

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

HÜSEYİN MEHMETŞİRİN OĞLU DOĞUBAYAZIT ÇOCUĞUYUM KUŞADASI İZMİR İSTANBUL ANKARA AZERBAYCAN KAZAKİSTAN KIRGIZİSTAN RUSYA ROMANYA..
HÜSEYİN MEHMETŞİRİN OĞLU DOĞUBAYAZIT ÇOCUĞUYUM KUŞADASI İZMİR İSTANBUL ANKARA AZERBAYCAN KAZAKİSTAN KIRGIZİSTAN RUSYA ROMANYA.. - 1 yıl Önce

ELLERİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL SUPER YÜREYINE SAĞLIK..

Laura Paris
Laura Paris - 1 yıl Önce

Yurt dışında yaşan bir kadın olarak Türk kadınlarını desteklemek istiyorum önce ki yazınızı da okudum destek ekibinde ki arkadaşlarıma teşekkür ederim sayesinde sizi keşfettim artık sıkı takipçinizim iyi günler dilerim


google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0