Gaziemir Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı ikinci birleşiminde Gaziemir Belediyesi’nin 2022 Yılı Faaliyet Raporu görüşülerek karara bağlandı. Gaziemir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Necati Kırmaz’ın yönetiminde yapılan mecliste,  Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Yapar, 2022 Yılı Faaliyet Raporu’yla ilgili yaptığı sunumla, meclis üyelerine bilgi verdi. Sunumun ardından, Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına Grup Başkan Vekili İzel Zenginobuz, Adalet ve Kalkınma Partisi grubu adına Ali Gönen ve Milliyetçi Hareket Partisi adına ise Aydın Kemahlı görüşlerini belirtti. Daha sonra söz alan meclis üyeleri ise bireysel olarak görüşlerini açıkladı.

Meclis üyelerinin ardından söz alan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, muhalefet partilerinin meclis üyelerince getirilen eleştirilerine yanıtladı, yaşama geçirdikleri çalışmaları anlattı.
“Yeni müjdeler vererek konuşmama başlamak istiyorum” diyen Başkan Arda, “Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi’nin inşaat ruhsatını az önce imzaladım. Ruhsat imzalanana kadar geçen süre inanılmaz uzun oluyor. Üstünde uzun süredir çalıştığımız bir projeydi. Ruhsatı imzaladık. Geçen haftalarda Migros binasının yıkımı için ihale yapmıştık. 15 firma katıldı 2 milyon 30 bin lira bedelle bir firma ihaleyi kazandı. Bize 2 milyon 30 bin lira para verecek, yanlış anlaşılmasın. 2 milyon 30 bin lira yıkımdan para kazanacağız. Firma bugün o parayı bankaya yatırdı. Bu da benim mutluluğum. Çünkü bu para belediyemize bir nefes olacak. Yine güzel bir haber, Abdullah Arda Meydanı’nın arkasındaki şaraphane diye bilinen ama geçmişte sinema olarak kullanılmış, Rumlardan kalan binanın restorasyonuyla ilgili bir hazırlığımız vardı. İzmir Valiliği’ne yaptığımız müracaat sonucunda bir milyon 59 bin liralık proje bedelinin yüzde 50'sinin İzmir Valiliği Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Fonu’ndan karşılanacağının protokolü geldi. Onu imzaladım, yaklaşık 500 bin liralık kaynak bize aktarılacak. Onun dışında bu dönemdeki 38’inci aracımız bugün geldi. Hani o çivi çakmadı diyen arkadaşlara da bir bilgi olsun. 39’uncu aracımız bir silindir, yolda geliyor. 40’ıncı aracımız engelli aracı. İlk defa Gaziemir Belediyesi hibe dışında bir engelli aracına sahip olacak. 4 tane tekerlekli sandalye ve vatandaşların altı tane yakınını alacak yeni bir araç almıştık. O da yolda geliyor. Bilmiyorum daha önceki geçmiş dönemlerde bir dönemde, böyle kötü geçen bir dönemde, bu kadar demirbaş ile ilgili taşıtla ilgili bir yatırım yapıldı mı? 40 tane aracı edinirken yaptığımız yatırımlarda ve projelerde hiç kredi kullanmadığımız gibi hiçbir varlığımızı da satmadık. Bu bir başarı öyküsüdür. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama bu bir başarı öyküsüdür” diye konuştu.  “Devlet, İzmir’de hedeflerinin yüzde 44’ünü gerçekleştirmiş”
Devletin kurumlarının vaatlerini yerine getiremediğine dikkat çeken Başkan Arda, “İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nda açıklanan rakamlara göre kamunun İzmir’de planladığı toplam projelerin 2022 yılı gerçekleşme oranı yüzde 44. Kamunun İzmir’e yaptığı ve il koordinasyon kurulunda açıklanan rakamlar. Performans programımıza göre faaliyetlerimizin gerçekleşme oranı yüzde 80.9. Biz bu zorlu dönemde yüzde 80.9 gerçekleşme oranıyla yolumuzda yürümüşüz, merkezi idarenin ki ortada.  Sınırlı kaynaklarımızı doğru kullanarak projelerimizi yerine getiriyoruz” diye konuştu.

İller Bankası’ndan gelen paranın giderleri karşılamadığının altını çizen Başkan Arda, “2022 yılında İller Bankası'ndan 95 milyon 700 bin TL gelmiş. Memur ve işçi maaşlarımız 156 milyon 846 bin TL tutmuş. Yani maaşlarımızın sadece yüzde 60'ına yetiyor. Kalan kısımları kendi kaynaklarımızla tamamlıyoruz. İller Bankası paylarının arttırılması gerekiyor. CHP iktidarında bu konuda elimiz rahatlayacak. İzlediğimiz ekonomi politikaları sayesinde Gaziemir Belediyesi saygın bir yerde” dedi.

“CHP iktidarında sorunlarımız çözülecek”
“Tahsis taleplerimiz reddedildi. Genel iktidardan istediğimiz hiçbir tahsis kabul edilmedi. Sarnıç pazaryeri, Cumhuriyet Meydanı, moloz döküm alanı, gölet ile ilgili... Hiçbiri kabul edilmedi. Mezarlık ile ilgili taleplerimiz kabul edilmedi. İnşallah CHP iktidarında bize nasip olacak. Gaziemir'in tüm sorunlarını biliyoruz, zorlukların farkındayız. Devlet bütçesinden daha fazla pay aldığımızda neler yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Tüm bu zorluklara rağmen geleceğin Gaziemir’ini inşa ediyoruz" diyen Başkan Halil Arda, “Bilimsel kurallara dayanarak örnek alınan Faaliyet Raporumuzu hazırlayan Strateji Geliştirme Müdürümüz İrfan Yapar ve ekibine; ilçemize bizimle birlikte hizmet eden belediye başkan yardımcılarımıza, müdürlerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bir sonraki faaliyet raporunu da 2024 yılında, bu mecliste ben sunacağım” diyerek sözlerini tamamladı.

İZBAN 19 Mayıs'ta ücretsiz! İZBAN 19 Mayıs'ta ücretsiz!


Konuşmaların ardından belediyenin 2022 Yılı Faaliyet Raporu,  AKP’li, MHP’li üyeler ile bağımsız meclis üyesinin ret oylarına karşılık, CHP’li meclis üyelerinin kabul oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. 

Editör: TE Bilisim