Tramvay emekçisinin acı sonu

İzmir Konak'ta tramvay durağında güvenlik görevlisi olarak çalışan Hülya Onaylı, araç çarpması sonucu yaşamını yitirdi. DİSK/Genel-İş 9 No'lu Şube Hülya Onaylı’nın vefatı sonrası düzenlediği basın açıklamasında, ‘’ Öncelikle üstüne basarak söylüyorum ki bu bir iş kazası değil iş cinayetidir’’ ifadeleri yer aldı.

Tramvay emekçisinin acı sonu

İzmir'in Konak ilçesindeki Tramvay Köprü durağında güvenlik görevlisi olarak çalışan Hülya Onaylı (40) dün 21.45 sularında araç çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Onaylı’nın duraktan tuvalete girmek için ayrıldığı ve aracın bu esnada çarptığı öğrenildi.

DİSK/Genel-İş 9 No'lu Şube Hülya Onaylı için bugün basın açıklaması düzenledi. Olayın kaza değil iş cinayeti olduğuna dikkat çeken sendika, tramvay duraklarında lavabo bulunmadığına belirterek, ‘’ Milyonlar harcanarak hayata geçirilen raylı sistemlerin inşa sürecinde her şey düşünülmüşken duraklarda görev alacak güvenlik emekçisinin en doğal insani yaşam ihtiyacını giderebilmesi için gerekli şartlar sağlanmamıştır. İdareye tuvalet vb ihtayaçlar için taleplerde bulunmamıza rağmen böylesi sonuçların yaşanmaması için defalarca uyarılarda bulunmamıza rağmen sorunlarımızın çözümü noktasında hiç bir adım atılmadığını bildirmek istiyoruz’’ ifadelerini kullanıldı. 

Sendika tarafından yapılan açıklamada şu şekilde;
‘’Büyük Kadim değerlere sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay biriminde çalışan mesai arkadaşımız canımız Hülya ONAYLI’yı  kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz hepimiz.

Öncelikle üstüne basarak söylüyorum ki bu bir iş kazası değil iş cinayetidir. Yaşadığımız bu menfur olay tüm güvenlik emekçilerini derinden etkilemiştir. Emeğin ve alın terinin en yüce değer olduğu bu zamanda birlik ve beraberliğin ne kadar kıymetli olduğunu özellikle vurgulamak istiyoruz.

Milyonlar harcanarak hayata geçirilen raylı sistemlerin inşasürecinde her şey düşünülmüşken duraklarda görev alacak güvenlik emekçisinin en doğal insani yaşam ihtiyacını giderebilmesi için gerekli şartlar sağlanmamıştır. İdareye tuvalet vb ihtayaçlar için taleplerde bulunmamıza rağmen böylesi sonuçların yaşanmaması için defalarca uyarılarda bulunmamıza rağmen sorunlarımızın çözümü noktasında hiç bir adım atılmadığını bildirmek istiyoruz.

İş cinayetine kurban! 

Tramvay duraklarında en basit insani ihtiyaçların giderilebilmesi için lavabo bulunmadığından dolayı idare tarafından güvenlik emekçisi arkadaşlarımıza gösterilen en yakın kafe,kıraathane,cami benzin istasyonu vb tarzı mekanlara arkadaşlarımız yönlendirilmektedirler. Dün 21.45 sularında tam da az önce bahsi geçen konu öznelinde Hülya arkadaşımızı lavabo ihtiyacını gidermek için duraktan ayrıldığı esnada elim bir iş cinayetine kurban vermiş bulunmaktayız. 

En yüce değer emek ve alınteridir

Bu menfur olayın adli ve idari yönden sonuna kadar takipçisi olacağız. Bir daha bu tür iş cinayetlerinin yaşanmaması güvenlik koşullarının ve insani yaşam şartlarının sağlanması için gerekli tüm tedbir ve önlemlerin işveren tarafından alınması noktasında bu olayın takipçisi olacağız.
Bütün emekçi arkadaşlarımızla birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde gasp edilen haklarımızın sonuna kadar mücadelesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  En yüce değer emek ve alınteridir. Bu kutsal yolda beraber yürümeye de sonuna kadar devam edeceğiz.’’

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0