Rusya’da ’kilise’ kavgasında çok sayıda kişiye gözaltı

Rusya’da bir parka kilise yapılması için çalışma başlatılması üzerine bölge halkıyla polis arasında çatışma çıktı. Rusya’nın Ekaterinburg şehrinde, şehir merkezinin ortasından geçen bir nehrin yanında bulunan bölgenin en büyük...

Rusya’da ’kilise’ kavgasında çok sayıda kişiye gözaltı

Rusya’da bir parka kilise yapılması için çalışma başlatılması üzerine bölge halkıyla polis arasında çatışma çıktı.

Rusya’nın Ekaterinburg şehrinde, şehir merkezinin ortasından geçen bir nehrin yanında bulunan bölgenin en büyük parkına bölge valiliği tarafından kilise yapılması kararı alındı. Geçtiğimiz yıl onaylanan proje için 4 gün önce çalışma başlatıldı. Park alanının çevresi çitlerle kapatılınca bölgede yaşayan insanlar park alanı çevresine giderek çitleri kaldırmak istedi. İlk günden bugüne kadar polisin müdahale etmediği toplanmaların sayısı arttı. Parkı dolduranlar protestolarını daha güçlü bir şekilde sürdürüp çitleri kaldırınca Rus polisi protestoculara müdahale etti. Dün başlayan olayların gündüz ayağında polisler çitleri kaldırmaya çalışan protestocuların tümüne müdahale etmedi. Göstericiler de birbirinin kollarına girerek polisten kendisini korudu. Polisin gündüz 7 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Geri adım atılmadı, gece kalabalık dağıtıldı

Gün boyu süren gerilim akşam saatlerinde yerini polisin doğrudan müdahalesine bıraktı. Polis gece saatlerine doğru parka büyük bir operasyon düzenledi. Çok sayıda polisle yapılan operasyon karşısında protestocular direnmeye çalıştı. Polisin çok fazla güç kullandığı operasyonda biber gazı ve coplar kullanılarak göstericiler dağıtıldı. Yapılan gece yarısı operasyonunda çok kişinin gözaltına alındığı, parkın ise polis halkasının içerisine alındığı öğrenildi. Diğer taraftan tüm Rusya’da göstericilere karşı yapılan operasyon tepkiyle karşılanırken, yerel yönetimin kilise projesinden geri adım atmadığı ve projenin aynı şekliyle devam edeceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0