Yurt genelinde sıcaklık mevsim normalleri üzerinde Yurt genelinde sıcaklık mevsim normalleri üzerinde

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in açıklamasına göre; Halkların Köprüsü Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İzmir Uluslararası Film Festivali’nin son gününde Bajar ve Halkların Korosu sahne aldı. Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte salonu dolduran dinleyiciler Bajar’ın çok dilli şarkıları eşliğinde halaylar çekerken, AASSM Müdürü Emel Akçay Özer’den gelen tepki gerginliğe neden oldu.

İddiaya göre salonda halay çekilmesine tepki gösteren Özer, özel güvenlik görevlilerine talimat vererek Bajar sahnedeyken konseri durdurmak istedi. Dernek yöneticilerinin konser zorla sona erdirilirse büyük bir tepki oluşabileceği uyarısı sonucunda olay kontrol altına alındı. Fakat gerginlik konser bittikten sonra da devam etti. Müzisyen ve teknik personelin sahneden enstrümanlarını toplamasına dahi izin verilmeyerek ışıklar kapatıldı. Telefon ışıklarıyla enstrümanlar sahneden toplanırken, dernek üyeleri ve gönüllüler özel güvenlik personeli eşliğinde salondan uzaklaştırıldı.

Yaşananlara tepki gösteren Halkların Köprüsü Derneği, yayınladığı yazılı açıklamada “Halkların diline, kültürüne saygı göstermeyenler hiçbir saygıyı hak etmezler! Dün gece hem sanatçılara hem de izleyicilere karşı yapılan bu büyük saygısızlığı kınıyor ve AASSM’de yapılacak başka etkinliklerde tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz” vurgusu yaptı.

HALAYIN DURDURULMASINI İSTEDİ!
Halkların Köprüsü Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Dün gece İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) çok dilli bir konsere ev sahipliği yaptı. Halkların Köprüsü Derneği’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Mülteci Filmleri Festivalinin kapanış etkinliği AASSM’de ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Gecede derneğimiz gönüllülerinden oluşan Halkların Korosu ve ardından Bajar sahne aldı. Halkların Korosu Türkçe, Rumca, Arapça, Farsça, Gürcüce, Ermenice, Makedonca ve Kürtçe halk şarkılarıyla geceye katıldı. Tıklım tıklım dolu ve coşkulu başlayan gece, Bajar’ın Kürtçe ve Türkçe söylediği, çoğunluğu kendilerine ait bestelerle devam etti. Coşkuyla ve neşeyle başlayan, sonuna kadar da böyle geçen gecenin finali, AASSM müdürü Emel Akçay Özer’in hiçbir taşkınlık yaşanmadığı halde seyircilerin halay çekmesine tepki göstermesiyle tatsız bitti.  Gecenin sonunda izleyicilerin halay çekmek istemesinden dolayı Bajar konserini halayla kapattı. Bu durumdan rahatsız olduğunu başından sonuna belli eden AASSM Müdürü Emel Akçay Özer tacizlerine derneğimiz başkanı Nuray Pehlivan’ı telefonla arayarak, halayın hemen durdurulmasını isteyerek başladı. Pehlivan, halayın seyircinin coşkusunun bir sonucu olduğunu, kesinlikle müdahale etmeyeceğini ve böyle bir şeyin yapılmasına da izin vermeyeceklerini ifade etti. AASSM’nin özel güvenlik görevlileri müdürden aldıkları talimat ile Bajar sahnedeyken konseri durdurmak istediler. Konsere zorla son verilirse büyük bir tepki oluşacağını söyleyerek yaşanan durumu kontrol altına aldık. Konser bittikten sonra salona adeta baskına gelen AASSM müdürü Özer, yanındaki özel güvenlik görevlileriyle birlikte tacizlerine devam ederek, “kurallara uymadınız” diyerek salon kapılarını kapattırdı. Pehlivan ise kendisine sözleşmede halay çekmenin yasak olduğuna dair bir madde olmadığını(!), bu şekilde bir tavrı asla kabul etmeyeceklerini belirtti. Daha önce yapılan görüşmelerin hiçbirinde böyle bir koşul belirtilmediği gibi, bu yasağa(!!) ilişkin herhangi bir açıklama da yapılmadı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden yalnızca Emel Özer’in ‘yasak’ ifadesi ile durdurulmak istenen halay, hiçbir sorun olmaksızın sona erdi. Konser sona erdiği, halay bitmiş olduğu halde salondan müzisyenleri ve sanatçıları özel güvenlik görevlileri eşliğinde sahneden kovan Özer, müzisyen ve teknik personelin enstrümanlarını toplamasına dahi izin vermeyerek adeta ceza verir gibi ışıkları kapattırdı. Müzisyenler ve teknik personel telefon ışıklarıyla malzeme ve enstrümanlarını topladılar. Yine, dernek üye ve gönüllülerimiz de sanat merkezinden özel güvenlik personeli eşliğinde uzaklaştırıldı. Özer tarafından gösterilen ve bir türlü dinmek bilmeyen bu düşmanca tavır, sorunun yalnızca halayla değil, etkinliğin içeriği ve sahnede yankılanan çok dilli müzik ile ilgili olduğunu düşünmemize yol açtı. Bu büyük saygısızlığı kınıyoruz” denildi.

HALKLARIN KÜLTÜRÜNE SAYGI GÖSTERMEYENLER…
Yaşanan olayların başka etkinliklerde tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Çeşitli iddialarla yerel yönetimlere gelmiş siyasilerin, makamlara atadığı yetkililerin hem kendi çalışanlarına hem hizmet götürdüğü yurttaşlara hem de birlikte iş yaptığı kurumlardaki insanlara karşı olumsuz tutumlar içerisine girdiklerini basına yansıyan haberlerden takip ediyoruz. Festivalimizin kapanış konserinin gerçekleştiği 8 Ekim gecesi yaşadıklarımız da bunun son örneği ne yazık ki. Kurumları kendilerine ait yerlermiş gibi gören, kamunun gücünü, otoritesini kendi arzularının, güç istemlerinin nesnesi yapan insanları yönetici seçmenin bir sonucu. Demokratik, çok sesli, şeffaf, katılımcı yönetimi bu yönetici modelleriyle mi sağlayacaksınız? Sanat türüne göre yüksek ya da alçak değildir. Her kültürün ürettiği estetik, sanat birbirinden farklıdır. Vals, tango, klasik müzik, halk şarkıları, zeybek, horon, halay, gowend… Hepsi insanlığa ait ortak kültürümüz. Müzik dinleyicisiyle vücut bulur, onunla birlikte hareket eder. İşte dün gece de izleyiciler sahneyle beraber hareket etti, halaylar çekti. Halkların Köprüsü Derneği yıllardır faaliyetlerini bağımsız çizgisini koruyarak sürdürüyor. Kurulduğu günden bugüne bunu en önemli ilkelerinin başında belirleyen derneğimiz bundan sonraki süreçte de bu çizgisini tavizsiz devam ettirmeye kararlıdır. Derneğimiz kimliğine, aidiyetine, rengine, cinsiyetine bakmadan, mazlumların, yurtsuzların, mültecilerin yanında olmaya devam edecektir. Halkların diline, kültürüne saygı göstermeyenler hiçbir saygıyı hak etmezler! Dün gece hem sanatçılara hem de izleyicilere karşı yapılan bu büyük saygısızlığı kınıyor ve AASSM’de yapılacak başka etkinliklerde tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Editör: TE Bilisim