Tunç Soyer: Çocuk gelin yoktur, çocuk istismarı vardır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken bir tarikat üyesi ile ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ sosyal medya hesabında tepki gösterdi.

Tunç Soyer: Çocuk gelin yoktur, çocuk istismarı vardır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’, sosyal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Soyer, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Çocuk gelin yoktur, çocuk istismarı vardır. 6 yaşındaki bir kız çocuğunu evlendiren de evlenen de, tüm bunlara göz yuman da suçludur. Çocuğa gelinlik giydiren karanlık zihniyete ve bu istismarı engellemeyenlere yazıklar olsun!"

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: "6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirilmesini görmezden gelen vicdansız, ahlaksız zihniyetin karşısındayız. #cocukistismarı konusunda kafasını çeviren herkesi şiddetle kınıyorum."

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal: "6 yaşında bir kız çocuğunun evlendirilmesine göz yuman ahlaksız, vicdansız zihniyeti kınıyorum. #Çocukistismarı’na sessiz kalmak, bu suça ortak olmaktır!"

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda: "6 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi apaçık #Çocukİstismarı’dır. Göz yuman, çanak tutan bu suçun ortağıdır. Tek temennim suçluların adalet önünde hesap verdiğini, ceza aldığını tüm milletimizin görmesidir."

BAKANLIK MÜDAHİL OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ ilişkin, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla açılan davaya müdahil olduğunu duyurdu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0