Tarihi çeşme koruma altında

İzmir’in Tire ilçesi Yenioba Mahallesi’nde yer alan mülkiyeti tüzel kişiye ait olan çeşme koruma altına alındı.

Tarihi çeşme koruma altında

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararına göre İzmir’in Tire ilçesi Yenioba Mahallesi’nde bulunan taşınmazda bulunan çeşme, korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi. 

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, koruma grubu ‘1.grup’ olarak belirlenerek, taşınmazsın tapu kütüğü beyanlar hanesine "1. Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığıdır." şekilde geçti. 

Resmi Gazetede yer alan karar şu şekilde; 

İzmir İli, Tire İlçesi, Yenioba Mahallesi'nde yer alan, tapunun 104 ada, 96 parsel numarasında tüzel kişi mülkiyetine kayıtlı bulunan çeşmenin, 2863 sayılı yasanın 7. maddesi doğrultusunda korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 05.11.1999 gün ve 660 sayılı ilke kararı doğrultusunda koruma grubunun "1.grup" olarak belirlenmesine, karar eki tescil fişinin uygun olduğuna, taşınmazın tapu kütüğünün beyanlar hanesine "1. Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığıdır." şerhinin işlenmesine ve taşınmazın korunma alanının karar eki paftada gösterildiği şekliyle uygun olduğuna karar verildi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0