Menemen'de ‘satış yetkisi’ davasında yeni gelişme

Menemen Belediyesi Ekim ayı meclisinde mülkiyeti belediyeye ait olan ve yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik Seyrek Villakent Mahallesi’ndeki parsellerin satışı hususunda belediye başkan vekiline ve belediye encümenine yetki verilmesini içeren önerge oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Menemen'de ‘satış yetkisi’ davasında yeni gelişme

 Önergenin kabulünün Millet İttifakı, kararı yargıya taşımıştı. Öte yandan; yargı sürecine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. İzmir İdare Mahkemesi’nin Menemen Belediyesi’nden konuya ilişkin savunma talep ettiği öğrenildi.

Menemen Belediyesi Eylül ayı meclisinde, gündeme gelen ve mülkiyeti belediyeye ait olan ve yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik Seyrek Villakent Mahallesi’ndeki parsellerin kat karşılığı satışı, takası, yap-işlet-devret modeli hasılat paylaşımlı kat karşılığı verilmesi, inşaat sözleşmesi yapılması için belediye başkan vekiline ve belediye encümenine yetki verilmesi konusu ilçede AK Parti ve CHP arasındaki ipleri germişti.

Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’a arsaya ilişkin satış yetkisi ise ekim ayı meclisinde Millet İttifakı’nın ‘ret’ oylarına karşılık Cumhur İttifakı’nın ‘Evet’ oylarıyla oy çokluğuyla kabul edilmişti. 

Yetkinin verilmesinin ardından ise geçtiğimiz haftalarda CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri, yetki kararının iptali için İzmir İdare Mahkemesi Başkanlığı’na başvuruda bulunmuşlardı.

YARGI SÜRECİNDE YENİ GELİŞME

Öte yandan; arsanın satış yetkisinin Aydın’a verilmesi konusunda, CHP grubunun 3 ayrı grup olarak başlattığı yargı sürecinde flaş bir gelişme yaşandı.

Edinilen bilgilere göre; İdare Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Menemen Belediyesi’nden konuya ilişkin savunma talep etti. 

Belediye tarafından yapılacak savunmanın ardından ise davanın karara bağlanmasının beklendiği ifade edildi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0