Kadınların gücünü gösterecekler

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesinin başlattığı ve Balçova, Karşıyaka, İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nin desteklediği Beyaz Baretli Kadınlar Projesi dördüncü yılına girdi. Balçova’daki buluşma toplantısında Başkan Fatma Çalkaya genç mühendis adaylarına “Türk kadınının her işi başarabileceğini herkese göstereceğinize inanıyorum” dedi.

Kadınların gücünü gösterecekler

Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği bölümlerinden eğitim alan genç kızların mesleklerine eşit şartlarda başlamaları için İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesinin başlattığı Beyaz Baretli Kadınlar Projesi dördüncü yılına girdi. 3 yıl içinde 140 öğrencinin desteklendiği proje geçtiğimiz ay Türkiye’deki Sosyal Demokrat Belediyeler arasında düzenlenen bir yarışmada Eğitimde Eşitlik Kategorisinde En İyi Uygulama ödülü almıştı. Bu yıl 34 öğrenci faydalanacağı ve 8 Ay sürecek olan Beyaz Baretli Kadınlar projesinde İnşaat Mühendisi adayı kız öğrenciler Teknik Eğitim ve Danışmanlık hizmeti alacak. Beyaz Baretli Kadınlar Projesinde ayrıca iletişim, ekip olma, liderlik, cv hazırlama, iş görüşmelerine hazırlanma gibi konularda da eğitimler verilecek.

İzmir’deki İnşaat Mühendisliği Fakültelerinde eğitim alan ve önceki gün Balçova Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen öğrenciler, eğitim boyunca kendilerine Mentörlük yaparak destek olacak meslekte deneyimli Kadın İnşaat Mühendisleri ile tanıştılar. Toplantıda bir konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş “Biz bu projeye başlarken bizim yaşadığımız sıkıntıları genç meslektaşlarımızın yaşamamaları için neler yapabiliriz diye düşündük. Amacımız; toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yoğun olduğu bu meslekte, genç inşaat mühendislerinin bu konuda bilinçlenip mesleğe daha özgüvenli girmelerini sağlamak” dedi. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ise Balçova’da kadınların güçlerinin farkında olduklarını ifade ederek “Biz bu gücün tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Özellikle genç kadınlar güçlerinin farkına varırlarsa birçok yanlışlığı düzeltebiliriz. Sizlerin de Türk kadınının her işi başarabileceğini herkese göstereceğinize inanıyorum” dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0