İZSU'ya büyük ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün çevreci projeleri ulusal çapta ilgi görmeye devam ediyor. Su temininde yeşil dönüşüm başlatan İZSU’nun “Şehiriçi Su İsale Hatları İçin İnsansız (Dijital) Konteyner Tipi HES Tasarımı Üretimi ve Demo Uygulama Projesi” Türkiye’de enerji sektörünün lider kurumlarının en iyi projelerinin ödüllendirildiği “ICCI Enerji Ödülleri”ne layık görüldü.

İZSU'ya büyük ödül

İZSU, İzmir’in su temin şebekelerinde insansız ve durum değerlendirme sistemli hidroelektrik santralleri kurulmasını amaçlayan HES projesiyle, “ICCI Enerji Ödülleri” nin Teknoloji, Dijitalleşme ve Yenilikçilik kategorisinde birincilik ödülünü almaya hak kazandı.  İZSU’nun TOBB Etü Hidro ve TÜBİTAK işbirliği ile yürüttüğü proje, İzmir’in su temin şebekelerinde insansız ve durum değerlendirme sistemli hidroelektrik santralleri kurulmasını amaçlıyor. Bu santraller sayesinde su isale hatlarında kullanılmayan hidrolik potansiyel yeşil enerjiye dönüşecek.


 
Yılda 1,2 milyon lira enerji tasarrufu

Santralin insansız işletme sistemi, pompa istasyonu ile uyum halinde çalışarak su iletimini en verimli şartlarda sağlayacak. İZSU yetkilileri bu sistem sayesinde işletme maliyetlerinden yılda 1,2 milyon lira tasarruf edileceğini kaydetti. Santralde bulunan durum değerlendirme sisteminin arızalarda ve bakım maliyetlerinde %15 iyileşme sağlaması öngörülüyor. Projenin devamında kurulacak 5 MW dijitalleştirilmiş hidroelektrik santraller ile yıllık 15 milyon KWH elektrik üretilecek. Santrallerin kurulumu karbon salınımında da yıllık 10 bin tonluk bir azalma sağlayacak.
 
ICCI Enerji Ödülleri’nin 5 kategorisinde ödül almaya hak kazanan tek kamu kurumu İZSU, bu projesiyle sürdürülebilir ve fosil yakıtlardan bağımsız enerji üretimi konusunda ulusal ve uluslararası alanda belediyelere örnek olacak. Tamamen yerli imkânlarla kurulan santralin Türkiye’deki testleri tamamlanınca yurtdışına da ihraç edilebilecek. Proje ayrıca yeşil dönüşüm kapsamında Avrupa düzeyinde takip ediliyor ve proje ile eş güdümlü iki adet AB projesi de yürütülüyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0