CHP’li Bayır’dan Yerli Malı Haftası tepkisi: ‘Yerli ve Milli’ olduğunu söyleyenler…

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası nedeniyle, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Yerli Malı kullanımının önemi belirten CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, artarak devam eden ithalata karşı iktidarın çaresiz kaldığını vurguladı.

CHP’li Bayır’dan Yerli Malı Haftası tepkisi: ‘Yerli ve Milli’ olduğunu söyleyenler…

Hükümetin, yerli malına gerekli önemi vermediğinin altını çizen Tacettin Bayır ‘’Yerli üreticiye gereken önemi vermeyip, teşvik sağlamazsanız ithalata bağımlı hale gelir ve sistematik olarak ekonomik çöküşe doğru sürüklenirsiniz. İşte, içinde bulunduğumuz durum tam da budur. Mustafa Kemal döneminin planlı karma ekonomisinin bize tavsiye ettiği Cumhuriyet değerlerini terk ettiğimiz için uçurumun kenarındayız. Önümüzdeki ilk seçimden sonra, millet ittifakı ile birlikte, ülkeyi yöneteceğimiz dönemde, yerli üretim ve tüketim dengelerini bir devlet politikası hâline getireceğiz. Unutulmamalıdır ki, tüketilen her yerli malı, bir işsize iş demektir. Eğer, her bir Türk vatandaşı ‘Yurtseverim’ diyorsa, mutlaka yerli mallarını tercih etmelidir. Durma noktasına gelen üretimi canlandırmanın en iyi yolu, yerli malına yönelmektir. Üretmeyen, tüketimi zorunlu hale kılan politikadan çıkışın yolu, yerli malı üreterek, yerli malını tüketmektir’’ dedi.

’’Yerli ve Milli’’ olduğunu söyleyenler yerli malı haftasını unutturdu

Yerli malı üretiminin önemini kavrayan ülkelere bakıldığında, gelişmiş ülkelerin görüleceğini ifade eden Bayır, ’’Yerli ve Milli olduğunu her fırsatta söyleyen iktidar, Yerli Malı Haftasını unutturdu. Almanya’da bir otomobil fabrikasında ‘Eğer Japon otomobiline bineceksen git kendine Japonya’da iş bul’ yazısı bulunur. Bu yazının ben­zeri ABD’de de var. Yine Fransa’da sinema salonlarında gösterilen her on filmin altısının Fransız yapımı olması zorunluluğu var. Gelişmiş ülkelerde durum böyle iken, yeraltı ve yer üstü zenginlikleri olan, 4 mevsimi yaşayan cennet ülkemizde ne yazık ki gör­sel ve yazılı medyamızda, Yerli Malı Haftasının yeteri kadar ilgi görmemesine üzülmemek elde değil. Sizlerden ricam, yılda 1 kez bile olsa, bu güzel haftayı bir hafta boyunca işlemeniz. Zira ben bunu bir vatandaşlık görevi olarak görüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, bir cumhuriyet değeri olan yerli malı haftasını unutturmamalı, aksine yaşatmalıyız ki kalkınmamızı sağlayarak, büyüyüp gelişen bir ülke olmalıyız’’ diyerek sözlerini bitirdi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0