Bornovalı çiftçiye 10 bin fidan

Bornova Belediyesi, kırsal mahallelerde yaşayan ve tarımla uğraşan vatandaşlara destek vermek için başlattığı fidan dağıtımlarını sürdürüyor. Geçen Mart ve Nisan aylarında 5 bin meyve ve zeytin fidanını çiftçilere ulaştıran Bornova Belediyesi, şimdi de 5 bin fidanın dağıtımına başladı.

Bornovalı çiftçiye 10 bin fidan

Bornova’da tarımsal kalkınmayı sağlamak için kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlara çok yönlü destekler verdiklerini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Çiftçilerimize sadece fidan verip geri çekilmiyoruz. Meyve yetiştiriciliğinin, zeytin yetiştiriciliğinin nasıl yapılacağını, fidanların nasıl korunacağını, zararlılarla nasıl mücadele edileceğini de hem birebir ziyaretlerle hem de toplantılar düzenleyerek anlatıyoruz” dedi.

Üreticiye destek

Bu çalışmalar kapsamında Bornova Belediyesi’nde görevli ziraat mühendislerinin periyodik aralıklarla dikim alanlarını kontrol ettiklerini ve teknik destek verdiklerini belirten Başkan İduğ, “Bu kapsamda periyodik aralıklarla ilaçlama, budama, aşılama, zararlılarla mücadele gibi konularda destekler veriyoruz. Periyodik aralıklarla gerçekleştirilen ziyaretlerin yanı sıra üreticilerin talepleri doğrultusunda sahada tek tek kontrolleri de gerçekleştiriyoruz. Bütün bunlara ek olarak hem belediyemizin salonlarında hem de mahallelerdeki kahvehanelerde bilgilendirme toplantıları yapmaya devam ediyoruz. Tarımın önemini biliyor ve çiftçimize her türlü desteği vermek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Toplam 10 bin fidanın dağıtımın önümüzdeki günlerde tamamlamayı hedefleyen Bornova Belediyesi, kiraz, cennet elması, elma, armut, ceviz, incir, nar, ayva, mandalina,  muşmula ve vişne fidanlarını vatandaşlara ulaştırıyor. Dağıtılan meyve fidanlarının toplam sayısı 4 bini bulurken, zeytin fidanlarının toplam sayısı ise 6 bine ulaşacak.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0