Bornova’da üretime destek

Bornova Belediyesi’nin yerelde kalkınma çalışmaları kapsamında Bornovalı tarımsal üreticilere verdiği desteği 2022 yılı içinde arttırdı.

Bornova’da üretime destek

Bornova Belediyesi 2022 yılında kendi üretim alanlarında coğrafi işaret tescilli ürünleri misket üzümü ve kınalı bamyanın yanı sıra kendi yetiştirdiği erik, kiraz, kayısı ve zeytin gibi ağaç fideleri ile 45 farklı çeşitte 16 milyon tohum üretti. Bornova Belediyesi’nin Pınarbaşı’nda bulunan fidanlığında tohum çimlendirme, endemik bitkilerin üretilmesi ve bitki çelikleme gibi çalışmalar yapıldı.

"Eğitim, kurs ve atölyeler"

Üreticilere teknik destek ve ücretsiz danışmanlık hizmeti de sağlayan Bornova Belediyesi, kurs, eğitim ve atölye çalışmaları da gerçekleşti. Arıcılık kursu, tohum çimlendirme, budama, aşılama, fide yetiştiriciliği, aromatik bitkiler gibi eğitimler ile Zeytinyağı tadım atölyesi ve kadınlara yönelik olarak hazırlanan turşu, zeytin, reçel, ekmek ve peynir atölyeleri gerçekleşti. Bu kapsamda gerçekleşen 58 eğitimden ise 8 bin Bornovalı yararlandı. 

Çocuklara da çevre bilinci kazandırmak ve tarımsal üretimde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen atölyelere Bornovalı minikler tohum çıkarmayı ve hasat yapmayı eğlenerek öğrendi.

"Tarıma destek"

Tarımsal üretimin önemine vurgu yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Dünyada sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmak çok değerli. Atalık tohum bahçesinden elde ettiğimiz tohumların bir kısmını belediyemizin fidanlığında çimlendirerek, fide olarak dağıtıyoruz. Ürettiklerimizin çoğunu geçimini tarım yaparak sağlayan üreticilerimize verirken, bahçe ve balkonlarında yetiştirmek isteyen Bornovalılara da fide hediye ediyoruz” dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0