Bornova’da ‘Bilinçli Üretici ve Tüketici’ eğitimleri

Bornova Belediyesi, tarıma destek olmak ve toplumsal bilinci artırmak için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Bu çerçevede hazırladığı ‘Bilinçli Üretici Ve Tüketici’ eğitimleri kapsamında Kompost Yapım Eğitimi düzenledi. Bornova Belediyesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’nde gerçekleşen eğitim özellikle üniversite öğrencilerinden ilgi gördü.

Bornova’da ‘Bilinçli Üretici ve Tüketici’ eğitimleri

Atıklardan organik gübre elde edilerek çevre ve sıfır atık bilincinin oluşması için hazırlanan eğitimde alanlarında uzman olan eğitmenler atıkların geri dönüşümüne ilişkin çöp turşulama yöntemi ile yapılan bir gübreleme işlemi olan bokashi ve solucan gübresi ile kompost yapımı konularını anlattı. Katılımcılar evlerindeki organik atıkların nasıl değerlendirilmesi gerektiği ve bunların organik gübreye dönüştürülmesini konularında bilgi aldı.

Bornovalıları bilinçlendiriyoruz

Evlerde çıkan çöplerin en az yarısının mutfaktan gelen organik atıklar olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bu atıklardan oluşan çöpleri değerlendirebiliriz.  Kompostun bitkilerin büyümesini hızlandırır ve toprağın hava almasını sağlar. Atıkların toprağa dönüşümünün sağlanması konusunda bizde düzenlediğimiz eğitimlerle Bornovalıları bilinçlendiriyoruz” dedi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0