Başkan Erdoğan o projeye karşı çıktı: Sosyal konut değil rant projesi

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karaburun'da TOKİ tarafından yapılmak istenen toplu konut projesine tepki göstererek, "Sosyal konut adı altında yapılmak istenen bu konutlar dar gelirli vatandaşlarımıza hitap etmeyecek, üst gelir grubuna yönelen bir rant projesi olacaktır. Karaburun Belediyesi olarak Meclisimizin önüne bu proje özelinde gelebilecek olası bir imar planı değişikliğini kesinlikle reddedeceğiz" açıklamasını yaptı.

Başkan Erdoğan o projeye karşı çıktı: Sosyal konut değil rant projesi

Bozulmamış doğası ve tertemiz denizi ile İzmir’in giderek azalan cennet köşelerinden biri olan Karaburun ilçesinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılmak istenen toplu konut projesi, başta Karaburun Belediyesi olmak üzere ilçede örgütlü sivil toplum kuruluşları arasında tepkiye neden oldu.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, 15 Mart 2019’dan bugüne Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) kapsamında olan ilçede, “konut sorunu yaşandığı” iddiasından hareket edilerek Merkez Mahallesi’nde yapılmak istenen toplu konut projesinin, ilçenin doğal dokusuyla asla uyuşmayacağını vurguladı. 

“PARSELLERİN BAZILARINDA İMAR YOK”

Toplu konut projesinin yapılmak istendiği mevkide bulunan ve mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olan beş adet parselin imar durumu hakkında bilgi veren Başkan Erdoğan, “Bu parsellerden bazıları orman alanında yer alırken; bazıları kısmen orman kısmen tarım kısmen de kentsel gelişim alanında bulunmaktadır. Ayrıca bütün plan olurlarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü ile yürütülmektedir.” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı’nın ÖÇKB kararı sonrasında, bölgenin hassasiyetleri de dikkate alınarak, yapılaşma kararlarına daha çevreci ve korumacı bir bakış açısıyla yaklaştıklarına dikkat çeken İlkay Girgin Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı: 

“TOKİ, BAĞLI BULUNDUĞU BAKANLIKLA ÇELİŞKİYE DÜŞMEMELİ”

“Karaburun’un bir beton denizi olmasına asla müsaade etmeyeceğimizi, kamuoyumuz ve hemşehrilerimizle defalarca paylaştık. Yöremize özgü mimarinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte mevcut plan ve plan notu revize çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda Bakanlığın merkezi ve yerel birimleri ile son derece sağlıklı ve verimli bir çalışma sürdürmekteyiz. TOKİ’nin bağlı bulunduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada, ilçemizde bina kat sayıları en fazla 2 katlı ve bodrum kat sınırlaması olacak şekilde belirlenmiş, mimari malzemelerin çevreyle olan uyumu gözetilmiştir. TOKİ tarafından yapılmak istenen toplu konut projesinin, ilçemizdeki bir ihtiyacın karşılığı olmaması bir yana,  bir kamu kurumunun, bağlı bulunduğu bakanlıkla çelişkiye düşmesi hepimizi düşündürmüştür.” 

"KARABURUN’DA NÜFUSTAN DAHA FAZLA KONUT VAR"

Resmi tapu verilerine göre Karaburun’un 13 mahallesinde 14 bin 496’sı mesken, 484’ü işyeri, 123’ü de kamu binası olmak üzere toplam 15 bin 103 yapı bulunduğu bilgisini veren İlkay Girgin Erdoğan, buna karşılık ilçenin 2021 yılı resmi nüfusunun 11 bin 927 olduğunu anımsattı. 
Türkiye’de resmi nüfusundan daha fazla konuta sahip ender ilçelerden biri olduklarına işaret eden Erdoğan, bu duruma rağmen ‘konut sorunu var’ iddiasının gündeme getirilmesini mantık ve iyi niyet kuralları ile bağdaştıramadıklarını sözlerine ekledi. 
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“SOSYAL KONUT DEĞİL RANT PROJESİ”

“Bir konutta üç kişinin yaşayacağı varsayılsa bile Karaburun en az 45 bin kişiye ikamet sunabilecek konut stoğuna sahiptir. Kaldı ki, ‘sosyal konut’ adı altında yapılmak istenen bu konutlar dar gelirli vatandaşlarımıza hitap etmeyecek, üst gelir grubuna yönelen bir rant projesi olacaktır. İki katlı bir yapının, hangi sosyal konut projesinde yer aldığını doğrusu anlamakta zorlanmaktayız. TOKİ yöneticilerini, bağlı bulundukları Bakanlığın Karaburun’da gerçekleştirdiği ve bizim de destek verdiğimiz imar süreçlerine aykırı davranmamalarını ve kendi Bakanlıkları ile çelişkiye düşer noktadan uzaklaşmalarını temenni ediyoruz. Bu noktada gerek Belediyemizin gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin imar yetkisinin baypas edilerek bu tür bir konut projesine başlanılması durumunda hukuki haklarımızın saklı kalacağını ve ilçemizde bu yönde irade ortaya koyan sivil ve yerel dinamiklerle güç birliği içinde karşı çıkacağımızı ifade etmek istiyorum. Karaburun Belediyesi olarak Meclisimizin önüne bu proje özelinde gelebilecek olası bir imar planı değişikliğini kesinlikle reddedeceğiz.” 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0