AK Partili Dağ ve Kaya birlikte Bakan Ersoy'a gitti, Selçuk'a müjdelerle döndü

AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Hakan Bayraklı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti.

AK Partili Dağ ve Kaya birlikte Bakan Ersoy'a gitti, Selçuk'a müjdelerle döndü

 Ziyarette, Selçuk'a Dijital Deneyim Müzesi ve Halk Plajı müjdesi geldi. Efes Antik Kenti'ne kurulacak olan Dijital Deneyim Müzesi, örenyerine ziyaretçi sayısını ve profilini dünya standartlarına çıkartacak. Efes'e gelen acentaların ve ziyaretçilerin daha uzun vakit geçirmesini sağlayacak olan müzede ticari işletme bulunmayacak. Ayrıca, bakanlık tarafından Ege'nin muhteşem denizi ve eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Pamucak sahiline bir Halk Plajı kurulacak. Kurulacak olan plaj, mavi bayraklı ve ücretsiz olacak.

Selçuk'ta bulunan Efes Antik Kenti'nde, geçtiğimiz aylarda kaldırılan Jandarma binasının molozlarını temizleme çalışması başlatılmıştı. Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar sürerken, CHP'li Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel bir basın açıklaması yapmış ve bu alana ticari işletmeler, kafeterya kurulacağını iddia etmişti. CHP'li Sengel'in açıklamasıyla vatandaşları kandırmaya çalıştığını ifade eden AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Bayraklı, "CHP yine bildiğimiz gibi. Ortaya bir yalan atıyorlar ve algı oyunlarıyla hemşehrilerimizi etkilemeye çalışıyorlar. Yine her zaman olduğu gibi, yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmadı. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ ve Milletvekilimiz Sayın Mahmut Atilla Kaya ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret ettik. Sayın Bakanımız ile olan görüşmemizde Selçuk'umuza müjdelerle döndük. Efes Antik Kenti'ne Türk müzeciliğine yeni bir akım getirecek ve Türkiye turizmine büyük katkılar sağlayacak Dijital Deneyim Müzesi kurulacak. Burada, CHP'nin iddia ettiği gibi ticari işletme veya kafeterya bulunmayacak. Selçuk esnafımızın işlettiği mevcut ticari alanlar korunacak" dedi. 

SELÇUK GİBİ BİR KÜLTÜR VE TURİZM KENTİNİN BELEDİYE BAŞKANI, MÜZEYE NASIL KARŞI ÇIKAR! 

Müze projesinin yapılacağı alana ilişkin avan projenin İzmir 1 Numaralı Koruma Bölge Kurulu'nun 02.02.2022 tarih ve 13467 sayılı kararı ile uygun görüldüğünü hatırlatan Bayraklı, "Müze Projesi, Efes Kazı Başkanlığı ve Müze Müdürlüğü'nün görüşleri doğrultusunda ilgili Koruma Bölge Kurulu'na sunulmuş ve 10.10.2022 tarih, 14707 sayılı karar ile uygun bulunmuştur. Bunların bilinmesine rağmen yapılan çalışmanın tarihe zarar verdiğini iddia etmenin cehalet olduğunu düşünüyoruz. Proje, alandaki tüm ağaçların korunması üzerine planlanmış olup uygulama aşamasında da hiçbir ağaç kesilmeyecektir. Alanda yüzey incelemesi, jeoradar ve termal çalışmalar yapılmıştır. Alan 1 metre kadar dolgu toprak olduğu için yapılacak müzenin herhangi bir arkeolojik veri ile teması bulunmamaktadır. Belirlenen alanda konumlandırılacak yapı tek katlı ve tamamen prefabrik ve çelik konstrüksiyon olarak imal edilecek olup temel kazısı yapılmayacak, yapının zemini prefabrik ayaklar üzerine oturacaktır. CHP'li Belediye Başkanı bunları biliyor. Ama bilmesine rağmen tezvirat yapıyor. Niyeti üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Selçuk gibi bir kültür, turizm kentinin belediye başkanı ilçesine kurulacak bir müzeye nasıl karşı çıkabilir. Bu akıl alır gibi değildir" şeklinde konuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0