86. Bergama Kermes Festivali’ne görkemli açılış

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten kadim şehir Bergama'ya emanet olan ve Atatürk'ün önerisiyle 1937 yılında başlayan ve bu yıl 86.'ncısı düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk yerel festivali, Uluslararası Bergama Kermesi muhteşem bir açılış ile başladı. Festivaln ilk gününde Cumhuriyet Meydanı’nda sahne alan Melek Mosso’yu yaklaşık 15 bin kişi izledi. Sanatçı Melek Mosso’ya plaket veren Başkan Hakan Koştu, muhteşem konser için teşekkür etti.

86. Bergama Kermes Festivali’ne görkemli açılış

Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan festival açılışı; Endüstri Meslek Lisesi- İstiklal Meydanı- Şadırvan Cami önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen acılış törenine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Azerbaycan Şeki Valisi Elhan Usubov, Vali Yardımcısı Orhan Hüseynli, Belediye Başkan Yardımcısı İntigam Ashirov, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, MHP Genel Sekreter Yardımcısı İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ve konuk ülkelerin temsilcileri, protokol üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 86. Kermes Festivali'nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Ülkemizin ilk, dünyanın ikinci yerel kültür-sanat festivali olan, Bergama Kermesi’nin 86’ıncı açılış günü programına katılan vatandaşlara, protokol üyelerine, yerli ve yabancı konuklara ayrı ayrı teşekkür etti.

BAŞKAN KOŞTU; "86. KERMESİMİZDE YENİDEN DİZ DİZE, YÜZ YÜZE OLMANIN SEVİNCİNİ YAŞIYORUZ"

Konuşmasında göreve başladığı ilk günden Bergama için vizyon projeler yapmaya başladıklarına dikkat çeken Başkan Koştu, Bergama'yı hak ettiği noktaya getirmek için var gücüyle çalışmaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Koronavirüs nedeniyle 2 yıl kermes programlarının dijital ortamda yapıldığına işaret eden Başkan Koştu, "5 ayrı medeniyetten izler taşıyan bu topraklarda yine birlik ve beraberlik içinde bir araya geldik. Şimdi kermes coşkusunu 86’ncı yaşında yeniden diz dize, yüz yüze yaşamanın heyecanını duyuyoruz. Özüne ve ruhuna yakışan, dolu dolu bir programla hazırladığımız 86’ncı kermesimiz hepimize kutlu olsun. Bugün burada sadece bir festival düzenlemiyor, 86 yıldır her sene güzel Bergama’mızdan, tüm dünyaya sevgi, dostluk ve barış mesajları veriyoruz.  Kermesimizin, 1937 yılından bugüne tam 86. kez aralıksız düzenlenmesinde sonsuz gayret gösteren, aramızda olan ve olmayan geçmiş dönem belediye başkanlarına, meclis üyelerine, tüm sivil toplum kurumlarına, kamu kurumlarına ve desteğini esirgemeyen halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bergamalılar olarak, bu köklü geleneğimizi yaşatarak, tüm insanları kaynaştırmayı amaç edinen Bergama Kermesi’ne daima sahip çıkacak ve sonsuza dek yaşatacağız" dedi.

Vali Köşger: "Bu festivaller tanıtıma imkan sağlayacak"

Festivalde konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de, festivaller bir şehrin tanıtımında çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Bergama UNESCO’nun Dünya Miras Listesine girmiş bir yer. Buradaki tarihi eserler çok önemli. Geçen yüzyılın başında Almanlar burada çalıp götürdükleriyle Berlin’de Pergamon Müzesi’ni açmışlar. Ancak esasları burada. Dolayısıyla bizim tanıtma eksikliğimiz var. Bu festivaller tanıtıma imkan sağlayacak. Festivalin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Şeki Valisi Elhan Usubov, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in konuşmaları ardından Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Mehteran Bölüğü, yerli ve yabancı halk oyunları ekipleri açılış töreninde gösterilerini sundu. 

Açılışın ardından sahne alan sanatçı Melek Mosso, Bergamalıları coşturdu. Sanatçı Melek Mosso’nun sahne performansı, yaklaşık 15 bin kişinin coşkusu ile birleşince ortaya muhteşem görüntüler çıktı. Sanatçı Melek Mosso’ya plaket veren Başkan Hakan Koştu, muhteşem konser için teşekkür etti.

VATANDAŞLAR; “BU YIL KERMES DAHA BİR DOLU, DAHA BİR COŞKULU"

Koronavirüs nedeniyle 2 yıl Bergama Kermes Festivali’ni dijital medya üzerinden yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, “Bu yılki kermes festivalimizi heyecan ve sabırsızlıkla bekliyorduk. Beklediğimize değen zengin program içeriği ile daha ilk gününde muhteşem bir festivalin içerisinde kendimizi bulduk. Belediye Başkanı Hakan Koştu ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” dediler.  

Festival haftasında Sertab Erener, Ahmet Şafak, Kubat gibi ünlü sanatçılardan konserler, açık tenis, satranç turnuvaları, bisiklet turu ve halk oyunları gösterileri gibi birbirinden renkli etkinlikler yer alıyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0