SUPRAVALVÜLER AORT DARLIĞI

  • Supravalvüler aort darlığı ne demektir ?

Supravalvüler kelimesi kapak seviyesinin üzerinde anlamına gelmektedir. Aort ise kalpten çıkan ve tüm vücuda dallarla temiz kan dağıtan ana damardır. Supravalvüler aort darlığı tüm vücuda kan taşıyan ana damarın kalpten çıktıktan hemen sonra darlığının olmasıdır.

  • Supravalvüler aort darlığı nasıl gelişir ?

Bu hastalık doğuştan gelen bir kalp hastalığıdır. Bunun anlamı bebeğin kalbi anne karnında gelişme sırasında oluşan bir aksaklık sonrası meydana gelir. Genellikle birden fazla nedenle doğuştan olan kalp hastalıkları meydana gelir. Daha ayrıntılı bilgi için ‘Çocuğumdaki kalp hastalığı neden oldu ?’ yazımdan yararlanabilirsiniz.

  • Supravalvüler aort darlığının sık birliktelik gösterdiği bir sendrom var mıdır ?

Evet, Williams Sendromu olarak bilinen genetik hastalık ile supravalvüler aort darlığının sık birlikteliği bilinmektedir. Bu nedenle bu tanıların konduğu her hasta detaylı tetkik edilir.

  • Supravalvüler aort darlığı sıklığı nedir ?

Bu doğuştan gelen kalp hastalığının sıklığı 20.000 canlı doğumda birdir.

  • Supravalvüler aort darlığı belirtileri nelerdir ?

Kalbin hemen çıkımında aort damarı üzerinde bulunan darlık kalbin bu darlığı yenmek için fazladan enerji sarf etmesine, kalbin büyümesine kaslarının kalınlaşmasına normal çalışma düzeninin bozulmasına neden olur. Bu darlık sonucu bir süre sonra nefes darlığı, göğüs ağrısı, eforda zorlanma, bayılma vb belirtiler görülebilir. Fakat bu belirtilerin ortaya çıkması darlığın şiddeti ile orantılıdır. Yüksek dereceli darlıklarda belirtiler hayatı tehdit eden durumlara neden olabilir.

  • Supravalvüler aort darlığına nasıl tanı konulur ?

Supravalvüler aort darlığı çocuk kardiyoloji doktorunun muayenesi sonrası ekokardiyografi ile darlık tespid edilebilir. Ekokardiyografi kalbin ultrasonunun yapılabilmesi için üretilmiş özel bir cihazdır. Ekokardiyografi ile kalbi ilgilendiren birçok hastalık tanınabilir ve tedavi planlanması yapılabilir.

Ekokardiyografi ile tanı konması veya şüphelenilmesi sonrası kateter anjio ile basınç ölçülmesi görüntü alınması ve tanıdan emin olunması planlanabilir. Son olarak daha detaylı görüntüler elde edilmesi amacıyla bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme de yapılabilir.

  • Supravalvüler aort darlığı nasıl tedavi edilir ?

Supravalvüler aort darlığı tedavisinde genellikle ameliyat ile yapılmaktadır. İlaç veya diğer tedaviler etkisiz kalmakta hastalığa müdahalede ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyat genel anestezi altında ve açık kalp ameliyatı olarak yapılmaktadır. Kalbe ulaşılması sonrası aort damarındaki dar olan kısım farklı teknikler kullanılarak genişletilir.

  • Supravalvüler aort darlığı ameliyatı riski nedir?

Bu ameliyatın riskini belirleyen ana etken hastalığın yaygınlığı ve aort damarının yapısında bozukluk olmasıdır. Hastalığın çok şiddetli formlarında risk daha yüksek iken daha az bölgenin tutulduğu aort damarının duvar yapısının daha iyi olduğu hastalarda risk daha düşüktür. Fakat ameliyat edilmediğinde ciddi bir supravalvüler darlık ile hayatın devam ettirilmesinin ani kayıplara neden olabileceği de unutulmamalıdır. Bu durum göz önüne alınarak cerrahi tedavi planının yapılması önerilir.

YORUM EKLE
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0