ŞİMDİ UYANMA ZAMANI

Merhabalar,
Ben Berfin. Bugün aslında bir çocukluk hayalim gerçekleşmiş oluyor ve köşe yazıları yazmaya başlıyorum. Öncelikle bana bu imkanı veren gazetem Ege Ajans'a teşekkür ediyorum.
Özellikle ortaokul yıllarımda en büyük isteğim köşe yazarı olmaktı. Bu hayalimde beni  destekleyen ve  cesaretlendiren insanların da büyük etkisi vardı.
Ortaokul altıncı sınıf, Antalya Emel Sevgi Taner İlköğretim Okulu, arka bahçeye bakan Türkçe sınıfı; kendimi gerçekten rock star zannetmeme sebep olan kısıtlı saatlerdi. Çok sevgili Türkçe öğretmenimiz Adnan Özen. Kendisi hayatıma yön veren insanlardan biridir. Köpeğinin yüzünü taşıdığı yüzüğü, askılı pantolonu, beyaz saçları ve balıkçı teknesinde geçen anılarıyla hepimizi kendisine hayran bırakırdı.
Ne zaman kompozisyon yazacak olsak, bizi asla kısıtlamazdı. Tek bir şey söylerdi; “mutluluk, barış, hayat” gibi kelimeler. Aklına geldiğince yaz yazabildiğin kadar. Klasik kompozisyon anlayışının dışında, fikirlerimizi özgür bırakmamızı sağlardı. Dünyada en sevdiğim şey bir şeyleri yazılı olarak anlatmaktı o zamanlar. Kendimi çok iyi hissederdim. Yazılarımı ilgiyle dinleyen öğretmenim ve sınıf arkadaşlarımsa bu konuda cesaretlenmemi sağladı. O Türkçe dersleri için hepsine minnettarım.
Aynı harika ders işleme şeklini üniversitede ise Sıdıka Yılmaz ve Soner Yağlı hocamızın yazı derslerinde yaşamıştım. Sıdıka Hocam yağmurlu bir gün,  “Yağmurdan ilham alın, ne yazarsanız yazın” demişti. İnsanın bunu kendisini rahat hissettiği bir ortamda deneyimlemesi çok önemli diye düşünüyorum. Yıllarca kendini rahat hissettiğin bir eylemi okuyucu etkisi altında yazmak, gece yarısından sonra radyoyu açıp defterine karalamakla aynı his değilmiş. 
Şimdi sizlerle o yağmurlu derste yazdığım yazıyı paylaşmak istiyorum;

 

"BULAŞIK BEZİ
Hayatta yağmur olmak da var, bir şişe içinde su olmak da…
 Ben hep mutfak damacanası oldum. İsteyen istediğinde kafama basıp içimi dışıma çıkardı ve parkelere dökülmeyeyim diye altıma bir havlu serildi. Dökülmemin engellenmesine gerek yoktu, yere dökülmeyeyim yeterdi…
Bugün yine buzdolabının üstüne baktım. Yapılacaklar listem. Her zaman yatmadan hazırlarım. Az uyuduğum için  unutkanım. Kafama kaç kez basılacağını yazarım hep böyle.
 Dosyalar hazırlarım, ütü yaparım, toplantıya koşarım, salata yaparım,  onlar televizyona bakar ben listemi hazırlarım. Damacananın altına bir havlu koyarım. Parkeler ıslanmasın…
 Bugün kafama en az on kez basılacak.
Belki de izin vermem! Nihayetinde güçlü bir damacanayım. Bir tren bileti alacağım ve…
Sadece o kadar işte!
  Her şey saniyenin onda birindelik bir anda geçti. Hızla sırt çantamı aldım. Gerekli her şeyi koydum, zaten çok az şey gerekliydi.
Öyle koştum ki merdivenlerden, asansör aklıma gelmedi. İstasyon meğer ne yakınmış! İlk gelen trene atladım.
 Dünyanın en güzel treni olmalı bu. Dışarda uzun uzun otlaklar var. Öldüğümde böyle olacak işte. İncecik bir elbiseyle, çıplak ayaklarım nemli toprakta, saçlarım nazikçe uçuşurken, sonsuz mutluluğa sahip olacağım.
  Otlar bacaklarımı ve avuç içlerimi gıdıklayacak. Şimdi gördüğüm tüm bu güzel şeyler, yalnızca oradaki gerçek dünyanın yansımaları olsa gerek. Cennet ya da idealar evreni gibi.
Başımı cama yaslayıp özlediğim tüm duyguları kokluyorum bir süre daha. Sonra çantamda telefonum çalıyor. Evden arıyorlar.
Kapat tuşuna basıyorum, sadece bir gün olsun, otlarla birleşen bir yağmur damlası kadar özgür.
    Ben bugün yağmurum…” 
Hocam yazımı çok feminist bulmuştu. Elbette çok gururlanmıştım. Şimdi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü geride bıraktığımız bu günde, bu eski yazımla başlamak istedim; süslü sözlerin dün söylendiğini ama bugün eyleme dökülmediklerinin farkında olmamız için.

Bu da benim köşeme başlangıç yazım olsun. Önümüzdeki günlerde kendimi Türkçe sınıfındaki kadar rahat hissedebilmeyi ve karantinadan çıkmış olmayı diliyorum. 
Hoşçakalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fedai
Fedai - 2 yıl Önce

Hoşgeldin.

Yeni yazılarını merakla bekliyoruz

Hüseyin Yalçınkaya
Hüseyin Yalçınkaya - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun çok sevindim. Devamını bekliyoruz heyecanla.

estergon321
estergon321 - 2 yıl Önce

birgün ilk köşeyazınızı, yayınlandığı gün okuduğum içim gurur duyacağımı hissediyorum

Okuyucunuz
Okuyucunuz - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun yeni köşeniz. Yazınızı çok beğendim. Yeni yazınızı sabırsızlık ile bekleyeceğim.

Şerife
Şerife - 2 yıl Önce

Yürekten gelen sözler, her zaman birçok kişinin yüreğini ısıtır.Bugün yüreğimi ısıtan sözlerin için teşekkür ederim.iyiki varsın ,yolun açık olsun ????

Canan Kara
Canan Kara - 2 yıl Önce

Hayirli olsun Berfincim. Sabrinin cabalarinin kendine guvenin meyvesini bugunden itibaren topliyor olman cok guzel. Eminim seni ilerleyen yıllarda çok daha büyük başarılara imza atarken, hatta kitap yayınlarken göreceğiz. Başarılar.

Canan Kara
Canan Kara - 2 yıl Önce

Hayirli olsun Berfincim. Sabrinin çabalarının kendine guvenin meyvesini bugünden itibaren topluyor olman çok guzel. Eminim seni ilerleyen yıllarda çok daha büyük başarılara imza atarken, hatta kitap yayınlarken göreceğiz. Başarılar.

Mustafa Duymaz
Mustafa Duymaz - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun Amcam. Çok güzel olmuş. Devamını bekliyoruz.


google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0