YERLİ SPREY AŞI SALGINI BİTİREBİLİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli aşıya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

YERLİ SPREY AŞI SALGINI BİTİREBİLİR

Koronavirüsle mücadele devam ederken, aşı çalışmalarıyla ilgili güzel gelişmeler de yaşanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli aşıya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, intranazal yerli aşı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm klinik aşamaların tamamlanması durumunda bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz.” dedi.

SALGINI BİTİREBİLİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’de sprey (nazal) aşılar için klinik çalışmaların başlayacağını duyurmuştu. Halihazırda kullanılan aşılar hastalığı hafif atlatmaya yarasa da virüsün bulaşmasını engelleyemiyor. Uzmanlara göre sprey aşı ise, burundan sprey şeklinde uygulanacağı için koronavirüs bulaşını, yani salgını bitirebilir.

BAKAN VARANK MÜJDEYİ VERDİ

Yerli aşı çalışmalarındaki son duruma ilişkin bilgi veren Bakan Varank, COVID-19’a karşı geliştirilen ve burundan uygulanan sprey aşının yıl içinde kullanıma sunulmasını hedeflediklerini açıkladı.

Varank açıklamalarında şunları söyledi:

“Nanografi çatısı altında faaliyet gösteren bilim insanları, klasik aşılardan farklı olarak burundan sprey olarak uygulanacak yenilikçi bir aşı türünü şu anda geliştiriyorlar.

‘VİRÜSLE İLGİLİ MÜCADELEDE DAHA ETKİN’

ODTÜ, Hacettepe, Gazi ve Ankara Üniversitelerinin katkılarıyla Türkiye’nin ilk intranazal yerli aşı geliştirme çalışmaları şu anda hızla devam ediyor. Burundan uygulanan aşı, virüsün insanları enfekte ettiği yolu takip ettiği için bu teknolojinin virüs ile mücadelede daha etkin olacağı öngörülüyor.

‘YIL İÇİNDE KULLANIMA SUNULMASINI HEDEFLİYORUZ’

Preklinik aşamaları başarıyla tamamlanan ilk intranazal yerli aşı adayımız için çok kısa bir süre sonra Faz-1 insan denemelerine başlanacak. Tüm klinik aşamaların hızlıca başarıyla tamamlanmasından sonra bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0