Aşı olmayana yasaklar gelecek mi?

1 yılı aşkın süredir salgının pençesinde olan Türkiye'de aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Son aylarda alınan kararlar ile aşılamada önemli bir süreç yaşanıyor. Hız verilen aşılama çalışmalarının etkisi görülmeye başlandı. Nüfusun büyük bölümü birinci dozlarını yaptırıken 2. doz aşı için randevular alınmaya başlandı.

Aşı olmayana yasaklar gelecek mi?

Aşı olmayanlara kısıtlamalar gelebileceği iddiaları sıklıkla konuşuluyor. Hükümet aşıyı reddedenleri tek tek ziyaret edip ikna çalışmaları yürütürken, aşı olmayanların maça, sinemaya alınmaması hükümetin gündeminde. Peki, Aşı olmayana kısıtlama gelir mi? Aşı olmayana yasaklar gelir mi? İşte detaylar...

Türkiye'de aşılama çalışmaları sürüyor. Nüfusun büyük çoğunluğu birinci doz aşılarını yaptırdı. İkinci ve üçüncü doz aşı randevuları devam ediyor. Salgınla mücadelede büyük bir eşik aşılırken aşılamanın etkileri de görülmeye başlandı. Aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla sosyal hayat normale döndü. Dünyayı etkileyen varyantların Türkiye'de görülmeye başlanması endişeleri arttırsa da aşıya direnç gösterenlere kısıtlamalar gelebileceği uyarısı yapılıyor. Peki, Aşı olmayana kısıtlama gelir mi? Aşı olmayana yasaklar gelir mi? İşte detaylar...

  

AŞI OLMAYANA KISITLAMA GELİR Mİ?

 Aşılamayı hızlandırmak için il yönetimleri gezici ekipler kuracak. Gençlerin aşıya ilgisini arttırmak amacıyla maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere girişte aşı şartı getirilmesi tartışılıyor.

Yaz dönemi boyunca uygulanacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştiriliyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, bazı illerde dar kapsamlı uygulanan gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak.

Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak.

Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak.

Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulanacak.

Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor.

Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ

Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.

Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.

6-10 BİN BANDI

Delta varyantının Türkiye’de görülmesinden sonra oranı araştırılıyor.

Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle birlikte yaz boyunca vaka sayısının 6-10 bin bandına çıkabileceği ifade ediliyor.

NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN

Uzmanlar, toplumsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, bireysel kuralların devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor:

“Maske-mesafe konusunda taviz verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir.

Sadece toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar gevşedi. Bu nedenle yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması için hem denetimlerin iyi yapılması, hem de kurallara uyulması gerekir.”

Emre

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0