Nedir Bu Empati ?

İnsan ötekiyle tanımlar kendini. Doğar annesinin gözünden görür, büyür toplumun gözünden görür, aşık olur sevdiğinin gözünden görür. Ailesinin gözünde değer görememiş, yaptığı takdir edilmemiş bir çocuk, benliğinden sakatlanır. İçindeki olanı görmekte zorlanır. Beni görün diyerek çırpınır bazen. Bazen de içindeki sesi susturur, boyun eğer. Ondan başka herkes onun yerine karar vermiştir.

Kimse kimseyi göremez, o kadar derine inemez, ya karşılaşırsa kendiyle, o kazıyı göze alamaz, diyor Sezen Aksu şarkısının sözlerinde, bir sitemden öte kabullenişle. Hepimiz içimizdeki kadarız. İnsan kendinde olmayanı başkasında fark edemiyor. Fark edemediğimiz yanlarımız ise başkalarında zuhur ediyor. Lambada titreyen alev üşüyor diyor türküde. Titreyen yüreğini ateş ile özdeşleştiren sanatçı.

İnsan gerçeği kalbiyle bağdaştırarak gören bir canlı olarak, kendinden ötesini göremiyor bazen. Hepimizin derdi anlaşılmak değil midir? Beni görün, beni anlayın, beni yargılamayın, benim duygumu paylaşın…

Kabuslar görerek, susamış olarak uyandığınız bir gece elinde bir bardak su ile size doğru gelen birini fark ediyorsunuz. İhtiyacınız olan suyu görmenin verdiği rahatlama ve suyu getiren kişiye duyduğunuz güveni tahayyül edin. İçimizde anlaşılmayı isteyen bir çocuk var. İşte empati hem kendimize hem başkalarına ulaşmamız için bir yoldur. İster duygudaşlık diyelim, ister hemhal olmak. İki kavram da aynı duygu ve anlamda buluşmak değil mi?

Bir insanı anlamak, aynı duyguda buluşmak bazen bir bakışla da olur ama anlayabilmek, dinlemek ile başlar. Ciddiye alarak, gözlerinin içine bakarak, söylenenleri yargılamadan, nasihat etmeden dinlemek ile. Kendi duygumuzun farkında olarak esas konudan uzaklaşmadan sorular sorarak, sorduğumuz soruların karşımızdakini acıtmamasına özen göstererek. Derdini anlatanın derdine dert katmadan ona eşlik ederek.

Özen gösterelim birbirimize, hepimiz birbirimizden sorumluyuz. Anlaşılmadığını düşenerek yaralanan insanı anlaşıldığını hissetmek onarır. Empati bizi ve çevremizdekileri iyileştirir, sakinleştirir. Yeter ki; birbirimizi anlamaya istekli olalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bora
Bora - 1 yıl Önce

Ne güzel ifade etmişsiniz insan duygularını, kaleminize sağlık.

Faruk Kurtbaş
Faruk Kurtbaş - 1 yıl Önce

Tebrikler Gizem Hanım. Mesleki birikiminizin yansımalarının çok yararlı olacağına inanıyorum. Saygılarımla..

Hamza Kocaoğlu
Hamza Kocaoğlu - 1 yıl Önce

Gönülden tebrik ediyorum.
Harika bir yazı olmuş.
Gönlüne yüreğine sağlık.

google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0