NEÜ Ereğli Veterinerlik Fakültesi kuruldu

Konya’nın Ereğli ilçesinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) yerleşkesine Veterinerlik Fakültesi kuruldu.

NEÜ Ereğli Veterinerlik Fakültesi kuruldu

Konya’nın Ereğli ilçesinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) yerleşkesine Veterinerlik Fakültesi kuruldu.

NEÜ Ereğli yerleşkesine, Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Veterinerlik Fakültesi kazandırıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Konya’da bulunan 5 üniversiteden yalnızca bir tanesinde Veterinerlik Fakültesi bulunduğunu, bu anlamda hayvancılık sektörünün de her geçen gün artarak geliştiği Konya’da ikinci bir Veterinerlik Fakültesine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bu ihtiyaca binaen çalışmalarını yürüttüklerini belirten Zorlu, Ereğli’de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın geniş alanlarda yapıldığını söyledi.

2023, 2050 ve 2071 vizyonları çerçevesinde tarım, hayvancılık, gıda, yenilenebilir enerji, lojistik gibi alanlardan birçok projeye Ereğli’yi de dahil etmek istediklerini belirten Zorlu, ilçenin sahip olduğu potansiyelin daha verimli hale getirilmesi ve endüstriye dönüştürülmesi için yüksek öğretim düzeyinde eğitim verecek Veterinerlik Fakültesinin kurulmasının son derece önem arz ettiğinin altını çizdi.

Ereğli’nin sahip olduğu tarımsal potansiyel ve yakın çevresinde bulunan hayvan işletmelerinin sayısı dikkate alındığında içerisinde Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği, hayvan hastanesi bulunan bir Veterinerlik Fakültesinin açılmasının hayati önem taşıdığını söyleyen Zorlu, açılacak fakülte için öğretim elemanı ihtiyacını da en kısa sürede karşılayarak eğitim ve öğretime başlamayı arzu ettiklerini sözlerine ekleyerek açılan yeni fakültenin hayırlı olmasını temenni etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0