Kılıçdaroğlu’ndan Tarım Zirvesi'nde İzmir ilgisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tarımsal kalkınmada yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler sloganıyla CHP’li belediyeler tarafından İstanbul’da düzenlenen Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde, İzmirli belediyelerin stantlarını ziyaret ederek yöresel ürünlerle ilgili bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu’ndan Tarım Zirvesi'nde İzmir ilgisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da düzenlenen Tarım Zirvesi’nde Balçova standını ziyaret ederek Balçovalı Kadınların ürettiği ürünlerle ilgili bilgi aldı.

İstanbul’da düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katılan Balçova Belediyesi Semtevleri ve Kadın Kooperatifi standı zirve konuklarının beğenisini kazandı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Balçova standını ziyaret ederek Balçovalı Kadınların ürettiği ürünleri inceledi.

Balçova Belediyesi’nin ev kadınlarına meslek edindirmek amacıyla açtığı Semtevleri ve Balçova Kadın Kooperatifinin birlikte katıldığı Tarım Zirvesi’nde, kadınların ürettiği hediyelik ürünler ile Kadın Kooperatifinde üretilen orfanik gıda ürünlerinin tanıtımı yapılıyor. Zirveye CHP Balçova İlçe Başkanı Binnur Akın ile birlikte katılan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Semtevleri Türkiye’de artık bir marka oldu. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da standığımız ziyaret etmesi bizleri çok memnun etti” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’ndan Menderes standına ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Menderes standını da ziyaret ederek ilçedeki ürünlerle ilgili bilgi aldı.

İstanbul’da düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katılan Menderes Belediyesi standını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ziyaret etti. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’dan ilçeye özgü ürünler hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu’na Menderes Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Gümüldür Gümöz Mandarin Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından üretilen ürünler ikram edildi. İlçeye özgü ürünler Kılıçdaroğlu’ndan tam not aldı.

Bereketi artıracağız

Zirvenin önemine değinen Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “ Partimiz tarafından düzenlenen tarım zirvesinde ilçemizdeki kooperatiflerle birlikte Menderes Belediyesi olarak biz de yerimizi aldık. Tarım politikalarına yönelik gerçekleşen zirvede üreticilerimizin ekmeğini büyütmek adına neler yapılacağı ve yerel yönetimler olarak tarım politikalarımızı masaya yatırma şansını yakaladık. Zirve kapsamında Genel Başkanımız da standımızı ziyaret ederek bizleri onurlandırdılar. Standımızı ziyaretinde kendisine ilçemizin ürünleri hakkında bilgi verdik. Kooperatiflerimizin ürünlerini kendisine sunduk. Genel Başkanımıza Menderes’e gösterdiği ilgi ve önem için teşekkür ederim.

Başkan Kılıç, Kılıçdaroğlu’na tarım projelerini anlattı

İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde Buca Belediyesi ve Buca Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi standı, katılımcılardan büyük ilgi gördü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Buca standını ziyaret etti. 

Kılıçdaroğlu’na pandemi döneminde hayata geçirdikleri sürdürülebilir kırsal kalkınma hamlesi hakkında bilgi veren Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Üzüm bağları Buca’da azalmıştı. Biz bunu tekrar canlandırdık. Kaynaklar bölgemizde kentimize özgü razakı üzümünün yetiştiriciliğini yapıyoruz. Kooperatif kurduk. Ayrıca, lavanta üretimi gerçekleştiriyoruz. Onun dışında salep üretimimiz var. Aslında daha önceden varmış, zamanla yok olmuş, onu da tekrar getirdik Buca’ya” dedi. 

Topraksız tarımla üretilen ve Bucalılara ücretsiz olarak dağıtılan hasıl (yeşil yem) üretimi de yaptıklarına değinen Başkan Kılıç, “Büyükbaş hayvancılıkta en önemli maliyet yem maliyeti. Bu proje sayesinde maliyetler büyük oranda azalıyor. Besin değeri de çok. Daha fazla, daha yağlı süt ürettiriyor. Büyük ihtimalle gelecekte belki de büyükbaş hayvancılıkta ülkemizin en önemli değerlerinden bir tanesi olabilir diye düşünüyorum” diye konuştu. Solucan Gübre Tesisi ve zeytinliklere hakkında da bilgi veren Kılıç, başarıyla uyguladıkları kırsal kalkınma hamlesi ile hem üreticinin hem tüketicinin yüzünü güldürdüklerini sözlerine ekledi.  Bilgilendirmenin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Kılıç’a çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Ödemiş Belediyesi Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde 

Ödemiş Belediyesi, Tarımsal Kalkınma Zirvesi'ne katılarak stant açtı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Belediyesi standını ziyaret eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Ödemiş'te 21-24 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek 16. Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi'ne davet etti. 

Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalı olan Ödemiş'te üreticiyi desteklemek, ürünün değerini korumak, tanıtmak ve Büyükşehirlere ulaştırmak üzere çalışmalarına aralıksız devam eden Ödemiş Belediyesi, İstanbul'da Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 30 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenen CHP'li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde de yerini aldı. 

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanları ile birlikte Ödemiş Belediyesi standını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'na Otamış markalı ürünleri ikram eden Başkan Eriş, 21 Ekim'de başlayacak Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi'ne davet etti. 

3 gün devam edecek zirveyle ilgili konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde tarımsal kalkınmayı hedefleyen çözümlerle İstanbul'da CHP'li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi inanıyorum ki tarım ve hayvancılığın geleceğine ışık tutacak. Belediyelerimiz bugüne dek çalışmalarıyla üreticimizin derdine derman, geleceğine umut oldular. Bu zirve de Belediyelerimizin tarımsal zenginliklerinin buluşması oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen bu zirvede tarım ve hayvancılığın kalbinin attığı Ödemiş olarak yerimizi aldık. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da ziyaretleri ile standımızı onurlandırdı.

Üreticiden tüketiciye modeli ve kooperatif ürünleriyle hizmete sunduğumuz, Ödemiş'in yazdığı yeni başarı öyküsü Otamış Halkın Marketi ile Tarımsal Kalkınma Zirvesi'ndeyiz. Dünyaca ünlü İrimağzı İncirimizle olduğu gibi eüs bitkilerinin yurdu Ödemişimizde yetişen kuraklığa dayanıklı süs bitkilerimizle buradayız. İklim krizine çare, toprağımıza bereket üreticimize destek anlayışımızın bir parçası olarak havzamızda yetişen kuraklığa dayanıklı, daha az su tüketimiyle şehirleri güzelleştirecek süs bitkilerimizi tanıtıyoruz. 

"Süs Bitkileri Sergimize davet ediyoruz"

Buradaki güzel beraberlik vesilesiyle katılımcı Belediyelerimizi ve değerli Başkanlarımızı 21 Ekim'de başlayacak Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergimize davet ediyoruz. Ata tohumlarını yarınlara taşıdığımız çalışmalarımızla, üreticimize alternatif olması Belediyemize ait tarım arazilerinde yetiştirdiğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerle, Konaklı'da üreticimize öncü ve örnek olma hedefiyle örtü altı üretim tesisi projemizle buradayız. 'Başka bir tarım mümkün' diyen Tunç Soyer Başkanımızın destekleriyle gerçekleştirdiğimiz atalık tohumlarımızla yem bitkisi yetiştirme projemizle buradayız. 

Üreticinin ürününü pazarlara daha kısa yoldan ulaştırmasını sağlayacak asırlık hayal Kemer-Bozdağ yolu gibi tasarruf ve ticaret yolu çalışmalarımızla buradayız.  Açtığımız yeni yolların yanında üreticimiz tarlasına, bahçesine kolaylıkla ulaşsın diye sürdüğümüz 2300 kilometreyi aşan üretim yolları düzenleme çalışması ile buradayız.

2019 yılında belediyemiz bünyesinde kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü çalışmaları ile üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Büyük ilgi gören Ödemiş Belediyesi standında üreticiden tüketiciye modeli ve kooperatif ürünleriyle hizmet veren Otamış Halkın Marketi ürünleri yer alıyor. Konuklara dünyaca ünlü İrimağzı İnciri ve Ödemiş Tulum Peyniri ikram ediliyor.

Süs bitkilerinin üretim merkezi Ödemiş'te yetişen ürünlerin de sergilendiği Ödemiş Belediyesi standında iklim krizininin kendisini daha da fazla hissettirdiği bugünlerde kuraklığa dayanıklı, daha az su tüketimiyle şehirleri güzelleştirecek süs bitkileri tanıtılıyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0