İzmir'de sağlıkçılar iş bıraktı

İzmir'de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Birlik Sağlık-SEN üyeleri, ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle eylem başlatarak, iş bıraktı. Sağlıkçılar, yapmış oldukları açıklamada temel ücret, 7200 ek gösterge, Covid-19'un iş kazası sayılması ve yıpranma payının verilmesi yönünde çağrıda bulundu.

İzmir'de sağlıkçılar iş bıraktı

İzmir'de Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ile Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık-SEN) üyeleri ücretlere zam yapılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlattıkları mücadele sürüyor. Geçtiğimiz Perşembe günü konuyla ilgili basın açıklaması yapan, Cuma günü 1 saat işe geç gelen sağlıkçılar, bugün de işi bıraktı.

İş bırakma eylemi nedeniyle Ege Üniversitesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki pek çok serviste hizmet verilemedi.

Her iki sendikaya bağlı üyeler tarafından yapılan basın açıklamalarında temel ücretin yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması, 7200 ek gösterge verilmesi, Covid-19'un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması ile yıpranma payının verilmesi yönünde çağrıda bulunuldu.

SES tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadelede Perşembe günü açıklama yapmış, Cuma günü ise 1 saat işe geç gelmiştik. 

Bugünde iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz.  

Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. 

Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamaz.  Bizim isteğimiztüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı yaşamaktadır.

Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri erimiştir.

Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. 

Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar,

Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz.

Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız. 

Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz Türk Sağlık-Sen’iz bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir. 

Son günlerde görüyoruz ki,özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var.  Gerçekleri değiştirip farkı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz.Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir.

Kıymetli Basın Mensupları; 

Talebimiz Nettir;

Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntıların giderilmesi içindir. 

Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz. 

Sağlık müdürlüklerinden, toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğinden acil sağlık hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite hastanelere kadar velhasıl sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza bu artış yapılmalıdır. Bundan faydalanmalıdırlar.

TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de biz bunun bir an önce hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. 

Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz.

Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. 

Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız.''

Birlik Sağlık-SEN'in  açıklaması şu şekilde:

''Sağlık Çalışanları Olarak İş Bıraktık.

Tüm sağlık çalışanlarımızın ücretlerinde iyileştirme,

Emekli maaşlarının yoksulluk sınırının üzerinde olması,

COVID-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması,

Ek gösterge probleminin kademeli olarak çözülmesi,

Yıpranma payının yeniden düzenlenmesi,

Her beş dakikada bir hasta bakma zorunluluğu,

Aile hekimliğinde yaşanan sıkıntılar,

Keyfi, kuralsız, kanunsuz cezalandırmalar,

Eksik personelle çalıştırılarak, çalışan personelin iş yükünün artması,

Yapılan değişikliklerde sivil toplum kuruluşlarının yok sayılması,

Geçici görevlendirmeler, hasta ve hasta yakınları tarafından yapılan sözlü ve fiziki şiddet, Kurum yöneticileri tarafından personele yapılan psikolojik şiddet, 

Çalışanlar arsında yapılan ayrımcılık, ötekileştirme,

Her türlü şiddete uğrayan, ekonomik zorlukla mücadele eden 

Sağlık Çalışanları için iş bıraktık.

Biz istiyoruz ki, çalışanlarımız arasında haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olmasın. Yöneticilerimiz liyakatli olsun. Siyasilerin emrinde değil, devletimizin, milletimizin ve çalışanlarımızın hizmetinde olsun, çalışanlarımızın hakkını, hukukunu korusun.''
                                                 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0