HES Kodu Toplu Ulaşım Araçlarında ve Konaklama Tesislerinde de Zorunlu Oldu

Toplu Taşıma ve Konaklama Tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi

HES Kodu Toplu Ulaşım Araçlarında ve Konaklama Tesislerinde de Zorunlu Oldu

İçişleri Bakanlığı “Konaklama Tesislerinde HES Kodu Zorunluluğu” ve “Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması” konulu genelgeleri tüm valiliklere gönderdi. Genelgeler kapsamında koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşıma ve konaklama tesislerinde HES zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman tarafından ilgili kurumlara iletildi. Genelgelere göre; Tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilecek.

“Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak.

Temaslı Olanın Kartı Askıya Alınacak

Entegrasyon ile Covid­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.

Covid-­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0