DEPREM FIRSATÇISI YÜZSÜZLERE, KORSAN EMLAKÇILARA DİKKAT!

Deprem fırsatçısı korsan emlakçılara dikkat

DEPREM FIRSATÇISI YÜZSÜZLERE, KORSAN EMLAKÇILARA DİKKAT!
10 Kasım 2020 Salı 23:24

İzmir’de 30 Ekim günü yaşanan depremin acıları henüz sarılmamışken, fırsatçılar ortaya çıktı. İnsanların korkularından ve çaresizliklerinden beslenmek isteyen korsan emlakçılara ve fırsatçılara gün doğdu.

Deprem sonrası arsaların yoğun talep gördüğü Bornova Çiçekli, Beşyol ve Yakaköy Mahalleleri korsan emlakçıların istilasına uğradı. Çiçekli girişinden itibaren her direkte, her ağaçta bir emlakçı tabelası veya sahibinden arsa ilanı var.

14.10.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile emlakçılık sektöründe kayıt dışılığı ve haksız rekabeti önleyecek düzenlemeler devreye girmişti. Artık, yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacak olup, bu işletmeler ilan sitelerine üye olamıyorlar. Tüketiciyi yanıltan bilgiler verilmesinin ve fazla hizmet bedeli alınmasının önüne geçilmiştir.

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmelik değişikliğiyle, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçladıklarını belirterek, ‘artık yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacağını ve belgesi bulunmayan işletmelerin ilan sitelerine üye olamayacağını’ bildirmiştir.

Durum böyle olduğu halde arsa ve arazi taleplerinin yoğun olduğu bölgelerde maliye kaydı dahi olmayan korsan emlakçılar türemiş  olup yasadışı faaliyetlerine devam etmektedirler.

İzmir’de yaşanan Covid-19 süreci ve deprem sonrası Bornova Çiçekli, Beşyol ve Yakaköy Mahallesinde arsa ve arazi taleplerinde çok büyük artış yaşanmaya başlanmıştır.. Özellikle depremden en fazla zarar gören Bornova ve Bayraklı ilçelerinden vatandaşlar müstakil yaşama geçmek için kendilerine yakın köylerde,  Çiçekli ve Yakaköy Mahallesi’nden arazi almak için sıraya geçmiş durumdadırlar.

Bu durumdan yararlanmak isteyen  bir takım fırsatçı korsan emlakçılar da köy girişinden itibaren her yere levhalarını asmış, ilan sitelerinde yanıltıcı ilan vermek yasak olmasına rağmen 2B statüsündeki arazileri villa imarlı gösteren ilanlar vermektedirler.

Örneğin, Yakaköy Mahallesinde yeni açılan bir emlak ofisinin tabelasında Parsel Gayrimenkul yazmaktadır.

Parsel Gayrimenkul gerçekten bir tüzel kişilik şirket midir?

Tüzel kişilik ise, yeni yönetmeliğe uygun taşınmaz ticareti yetki belgesi var mıdır?

İşletme sahibinin mesleki yeterlilik belgesi var mıdır?

İşletme sahibinin yönetmeliğin istediği Milli Eğitim onaylı en az 100 saatlik emlak eğitimi belgesi var mıdır?

İşletme sahibi yönetmeliğe göre şirket açabilmek için altı ay ile bir yıl arası olan staj ve eğitim şartlarını yerine getirmiş midir?

Parsel Gayrimenkul, neden şirket adına ilan sitelerine üye değildir? Taşınmaz ticareti yetki belgesi olmadığı için mi işletme sahibi şahsı adına ilan vermektedir?

Geçmişte Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nde çalıştığı, devlet memuru iken bile emlakçılık faaliyetinde bulunduğu, ilan sitelerine rahatça kendi adına ilan verdiği bilinen, sonradan emekli olduğu söylenen ve piyasada Parsel Gayrimenkul olarak kartvizit taşıyan, bunu kendi whatsapp  profilinde de paylaşan, tüzel kişilik karviziti taşıdığı halde, herhalde taşınmaz ticareti yetki belgesi olmadığı için ilan sitelerine yine kendi adına ilan vermeye devam eden Mehmet Cem Emir adlı kişinin çalışma şekli 14.10.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında suç teşkil etmektedir.

Yine bu şahıs, eski Çevre ve Şehircilik çalışanı olması sebebi ile 2B arazilerin imarsız olduğunu en iyi kendisi bilmektedir. İlanlarında 2B arazilerinin villa imarlı olduğunu söylemektedir. Bu şekilde yanıltıcı ilan vermek yeni yönetmeliğe göre suçtur. Eğer şirketi var ise kanunen şirketini ilan sitelerine taşınmaz ticareti yetki belgesini ibraz ederek üye yapmak zorundadır. Şirket ilanları şahıs olarak ilan verilemez. Aynı zamandda bu şahıs,2B arazilerini alarak, köylünün alımına engel olmaktadır.

Parsel Gayrimenkul ve ya sahibi Mehmet Cem Emir sadece bir örnektir.

Gözünü yaşanan depreme rağmen kar ve para hırsı bürümüş bölgedeki tüm korsan emlakçılar denetlenip, yasal belgeleri olmayan ve halkı yanıltıcı ilanlar ile mağdur eden, doğru dürüst vergi bile ödemeyen bu işletmelerin acilen kapatılması gerekmektedir.

Buradan tüm yetkilileri göreve davet ediyor ve korsan emlakçılar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

14.10.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında korsan emlakçıların halkı mağdur etmemesi için Ege Ajans olarak konunun takipçisi olacağız.

Savcıları göreve davet ediyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.