Cumhur İttifakı'nın hedef tahtasına koyduğu Ziya Azazi sessizliğini bozdu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ile düzenlenen Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Kültür Zirvesi gala gecesinde yaptığı ‘Dervish in Progress’ gösterisi ile Cumhur İttifakı’nın tepkisini çeken ve dansıyla İzmir siyasetinin ana gündem maddesi haline gelen Ziya Azazi sessizliğini bozdu.

Cumhur İttifakı'nın hedef tahtasına koyduğu Ziya Azazi sessizliğini bozdu!

 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ile düzenlenen Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Kültür Zirvesi gala gecesinde Ziya Azazi ‘Dervish in Progress’ adlı gösterisini sergiledi. AKP ve MHP’li isimlerin tepki göstermesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada ‘Açıklamamız çıplak semazen” başlığıyla paylaşımlar yaparak toplumumuzdaki dini hassasiyetler üzerinden algı yaratmaya çalışan karanlık zihniyetlilere yönelik değildir. Onların sanata, aydınlığa ve tüm çağdaş değerlere düşman olduklarının ve sahip oldukları hastalıklı zihniyetin tedavisinin de mümkün olmadığının bilincindeyiz’ ifadeleri kullanıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ardından CHP’li vekiller ve İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de karşı açıklamalar yaparak Ziya Azazi ve belediyeye sahip çıktı.

Tartışmaların ardından gösterinin mimarı Ziya Azazi sessizliği bugün bozdu. Azazi açıklamasında, gösterisinin politika malzemesi olmasından duyduğu rahatsızlığı vurguladı.

AZAZİ’NİN AÇIKLAMASI:

Otuz iki yıldır sanat icra eden; beş kıtadaki elli ülkede sahne almış ve yıllarca ülkemizi temsil etmiş bir sanatçıyım. Ayrıca bugüne kadar otuz beş ülkede de ders vermiş bir eğitmenim.

Birçok coğrafya, ulus, millet, kültür, din, inanış ve dille karşılaştım. Ömrüm boyunca sanat, bilim ve inanç arasındaki bağlantıyı aradım.

Her zaman taraflı ve bölücü düşüncelerin ve davranışların uzağında kalmayı seçtim. Apolitik, doğa-hayvan ve insan sever olarak insani sorumluluğumu hep anlamaya ve gerçekleştirmeye çalıştım. Tahminen bu netliğimdendir ki; elli yılıma bu kadar şey sığdırdım.

Tam da bu yüzden benim ve sanatımın, doğduğum topraklarda, politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı. Bugüne dek süren sessizliğimin sebebi de budur.

İnsanlığın birliği için sorumluluklarımızın bilinciyle çalışmamız gereken bir çağdayız. Parçalayıcı her türlü davranışın arındırıldığı bir gelecek için çabalamalıyız. Herkesi, işte böylesi bir insani hizmete davet ediyorum. Güzel bir gelecek; ancak ve ancak sanat, bilim ve felsefede olduğu gibi politikada da bütünselliğin sağlanmasıyla mümkün olabilir.

Bahsi geçen Dervish In Progress (Gelişmekte olan Derviş) adlı performansımda bir arınma hikayesi anlatmaktayım. Hayatta giyindiğimiz kimliklerden kurtulmayı, kalbi ve ruhu arındırmayı; özetle kabuk içinde kabuk olan benliğin çıplaklaşma çabasını sergileyen bir danstır bu.

Gösterinin sonunda (ölümü temsilen) eteğin altında kalışım da, bu çabanın mezara kadar sürmesi gerektiğini ima eder. “Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağzım, bugün yeni şeyler söylemek lâzım” der Celaleddin-i Rumi.

Sanatsal özgürlüğün değerini bilen ve bu süreçte destek veren herkese can-ı gönülden teşekkür ederim.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0