Başkan Sürekli ekonomide yaşanan süreci değerlendirdi; Avrupa’nın hali ortada…

Başkan Sürekli ekonomide yaşanan süreci değerlendirdi; Avrupa’nın hali ortada…

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Tire ve Ödemiş ilçelerinde, üreticiler ve üretici temsilcileri ile bir araya geldi. Tire OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler ile görüşmesi ve diğer temaslarının ardından bir açıklama yapan Başkan Sürekli; “Üretici ve yatırımcımız; her zorlu şartta cansiperane bir duruş sergiliyor. Küçük Menderes Havza’mızın üreticileri de bu süreci kararlılıkla göğüslüyor. Sıklıkla dile getirilen yem tedariği için önemli adımlar atıldı. TMO devrede.  Ekonomik dalgalanma dünyanın sorunu. Ülkemizde bunu el birliğiyle aşacağımıza inanıyoruz. Çünkü sürekli sahadayız, görüyoruz; üretici devletin, devlet üreticinin yanında.” diye konuştu.

2 Milyarlık ek maliyetin önüne geçildi

Tire Organize Sanayi Bölgesi yönetimiyle birlikte Boğaziçi Boru ve Kırıkkaya Süt ürünleri tesislerini de ziyaret eden Başkan Sürekli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Tire ve Ödemiş, havzanın can damarları. Bu damarlar var oldukça aşılamayacak engel yok. Bize düşen de onların varlığını güçlenerek sürdürmesini sağlamak. Özellikle yem konusunda düzenleme beklentilerine yönelik önemli adımlar atıldı. Eylül ayı itibariyle hububat gümrük vergileri sıfırlandı. TMO yem regülasyonu kapsamında; 5 milyon besi ve süt hayvanının yem maliyetine katkı sağlandı. Tüm kanatlı üretim işletmelerine uygun fiyatla hammadde sağlandı. 2,6 milyon ton hububat satışı yapıldı. Hayvancılık ve yem sektöründe oluşacak asgari 2 milyar TL ek maliyetin önüne geçildi. TMO, yem satış fiyatlarını taahhüt eden yem üreticilerine uygun seviyede arpa ve mısır satışı yaptı.  Besici ve yetiştiricilerimize buğday 2.525 TL/Ton, arpa 2.050 TL/Ton, mısır 2.500 TL/Ton fiyatla satıldı.”

Avrupa’nın hali ortada…

Sürekli, Tire’nin ardından Ödemiş’e geçerek vefa ziyaretleri gerçekleştirdi.  İlçe Teşkilatı ile de bir araya gelen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; ekonomide yaşanan sürecin geçici olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü; “2013 yılında, Gezi Olayları ile başlayan ve 17-25 Aralık; 15 Temmuz’la devam eden süreç; bizi yıldırma, yok etme hamleleriyle geçti. Yıldık mı? Hayır! Yok edebilirler mi? Hayır! Salgınla mücadelede parmakla gösterildik mi? Evet. Şimdi körüklemeye çalıştıkları ekonomik bir dalgalanma yaşanıyor. Ama bu da çok sürmeyecek. Bu süreçten çok daha güçlü çıkacağız. Pandeminin yarattığı enflasyon rakamları, Almanya ve ABD’de yüzde 6, İngiltere’de yüzde 4.2. Avrupa’da, doğal gaz ve elektrik, 9 ay öncesine göre yaklaşık 3 kat daha pahalı. Biz, vatandaşın sırtından yük almaya devam ediyoruz. Şu anda ısınma amaçlı olarak yurt dışından aldığımız doğal gazı 4’te 1’i fiyatına vatandaşlarımıza sunuyoruz. Doğal gazda maliyetin büyük bir kısmını devletimiz üstleniyor. Bizim görevimiz; üreticimizi, vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek. İşçimizi, asgari ücretlimizi, memurumuzu, emeklimizi enflasyona ezdirmemek. Öyle de yapıyoruz.”

Asgari ücrete, memura, emekliye önemli oranlarda zamlar yapılacağını ve ardından 3600 ek göstergenin çıkacağını hatırlatan Sürekli; ‘’Düşük faiz, üretim, ihracat ve istihdam temelli yeni ekonomik planlama ile kısa sürede bu dönemi de geride bırakacağız. Vatandaşımız bize güvenini koruyor. Üreticimiz, yatırımcımız bize güveniyor. Bunun karşılığı ve sonu muhakkak ki refah olacak.” diye konuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5691823233856454, DIRECT, f08c47fec0942fa0